3.5 C
Kielce
poniedziałek, 23 grudnia, 2024
Strona głównaKulturaPrequel filmu „Sami swoi” – “Sami swoi. Początek” doskonałą okazją do promocji...

Prequel filmu „Sami swoi” – “Sami swoi. Początek” doskonałą okazją do promocji Świętokrzyskiego!

Zobacz

W Parku Etnograficznym w Tokarni kręcone są zdjęcia do kolejnej komedii o przygodach słynnych Pawlaków i Kargulów. Film reżyserowany przez Artura Żmijewskiego to prequel – opowiada o losach skłóconych rodzin jeszcze przed wydarzeniami znanymi z kultowych „Samych swoich” Sylwestra Chęcińskiego czyli przed przybyciem przez nich po II wojnie światowej z Kresów Wschodnich na ziemie odzyskane na zachodzie Polski. Województwo świętokrzyskie stało się tłem fabuły uwzględnionej w filmie, co sprawiło, że region zyskał doskonałą okazję do promocji swoich walorów w Polsce i wzmocnienia pozytywnego wizerunku. Dziś w skansenie w Tokarni producenci filmu zorganizowali dzień otwarty; można było podpatrywać pracę na planie a także spotkać się z aktorami. Odbył się także briefing z udziałem marszałka Andrzeja Bętkowskiego, wicemarszałek Renaty Janik, Artura Żmijewskiego oraz odtwórcami głównych ról, podczas którego przekazane zostały informacje o działaniach promocyjnych Województwa Świętokrzyskiego towarzyszących promocji filmu.

CK Dezerterzy sp. z o.o. jest producentem filmu, będącego historią młodości głównych bohaterów Pawlaka i Kargula, znanych z kultowych komedii „Sami swoi”, „Nie ma mocnych” i „Kochaj albo rzuć”. Akcja filmu rozgrywa się w okresie 20-lecia międzywojennego XX wieku na tzw. Kresach Wschodnich we wsi Krużewniki, a ujęcia plenerowe są kręcone na terenie województwa świętokrzyskiego, m.in. w Parku Etnograficznym w Tokarni (który odtwarza Krużewniki) czy na Świętym Krzyżu, gdzie do więzienia na dwa lata trafia Kazimierz Pawlak.

Działania promocyjne dla województwa realizowane w ramach produkcji oraz emisji filmu, zgodnie z umową zawartą z producentami przez Samorząd Województwa, będą świetną formą marketingu naszego regionu. Nazwa województwa, jego herb i m.in. ujęcia z Parku Etnograficznego w Tokarni pojawią się w mediach ogólnopolskich podczas kampanii promocyjnej, wywiadów z aktorami biorącymi udział w projekcie, w mediach społecznościowych, na plakatach czy w salach kinowych. Powstanie również specjalna strona internetowa dotycząca filmu. Promocja województwa w ramach filmu zaplanowana jest do 30 listopada 2023 roku.

– Jestem przekonany, że dzięki zawartemu porozumieniu Tokarnia stanie się drugim Lubomierzem. Młodzi Kargul i Pawlak swoje losy splatają z tym miejscem i bardzo się cieszymy, bo przez to Park Etnograficzny może tylko zyskać – powiedział podczas dzisiejszego briefingu w skansenie marszałek Andrzej Bętkowski. – Jego znaczące fragmenty, budowle i plenery zostaną zaprezentowane w filmie. To świetny element promocyjny, dlatego zdecydowaliśmy, by część budżetu województwa przeznaczonego na promocję wykorzystać właśnie wspierając tę produkcję.

Jak poinformował Andrzej Bętkowski umowa zawarta pomiędzy Województwem Świętokrzyskim a producentami filmu opiewa na 500 tysięcy złotych.

Wicemarszałek Renata Janik podkreślała, iż umiejscowienie akcji filmów w znanych miejscach staje się coraz bardziej popularnym trendem, który dobrze wpływa na ich popularyzację, znacznie przyczynia się do ich promocji oraz powoduje m.in. wzrost liczby turystów, którzy chcą osobiście obejrzeć plenery, gdzie zostały zarejestrowane ujęcia filmu, który znają z kin.

– Pamiętam pierwsze spotkanie z producentem Mikołajem Fajksem i kiedy tylko powiedział: „Pawlak i Kargul”, Zarząd Województwa nie miał wątpliwości, że promowanie regionu za pośrednictwem tego filmu jest wspaniałym pomysłem – mówiła podczas poniedziałkowego spotkania w skansenie. – Ponadto film reżyseruje rozpoznawalny reżyser i aktor, pan Artur Żmijewski, który od kilkunastu lat jest twarzą naszego województwa za sprawą serialu „Ojciec Mateusz” powstającego w dużej mierze w Sandomierzu. Bardzo się cieszymy i dziękujemy zarówno producentom, jak i reżyserowi. Mamy nadzieję, że umiejscowienie akcji tej produkcji w Tokarni oraz na Świętym Krzyżu przyczyni się do napływu turystów do województwa świętokrzyskiego – dodała wicemarszałek.

Kręcenie filmu rozpoczęto się w lutym, a jego scenariusz powstał w oparciu o książkę Andrzeja Mularczyka „Czyim ja żyłem życiem” z 1983 r. W obsadzie znalazło się wielu znanych aktorów: Zbigniew Zamachowski i Mirosław Baka, Karol Dziuba, który odtwarza rolę młodego Władysława Kargula a Adam Bobik Kazimierza Pawlaka. Ponadto w produkcji występują m.in. Anna Dymna (odtwórczyni roli Ani, wnuczki Pawlaka i Kargula w dwóch częściach komedii Sylwestra Chęcińskiego “Nie ma mocnych” i “Kochaj albo rzuć”), Wojciech Malajkat, Janusz Habior, Adam Ferency i Paulina Gałązka. Premiera filmu zapowiadana jest na przyszły rok.

Galeria

Aktualności

Warsztaty świąteczne w Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie. Piękne wianki i radość tworzenia

W Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie odbyły się warsztaty rękodzielnicze, podczas których mieszkańcy mieli okazję nauczyć się zdobienia...

Polecamy