3.5 C
Kielce
środa, 22 stycznia, 2025
Strona głównaKulturaPremierowa projekcja filmu „Lisów 901”

Premierowa projekcja filmu „Lisów 901”

Zobacz

W dniu 05.12.2021r. w Samorządowym Centrum Kultury w Morawicy odbyła się premierowa projekcja filmu „Lisów 901″ w reżyserii Pana Wojciecha Walkiewicza.

W wydarzeniu wzięli udział: Burmistrz Miasta i Gminy Morawica- Pan Marian Buras, Burmistrz Miasta i Gminy Pierzchnica Pan Stanisław Strąk, Ksiądz Paweł Zębała, Prezes Stowarzyszenia Ekorozwoju Lisowa i Zaborza p. Anna Nowak, Przewodniczący Rady Miejskiej w Morawicy Bartosz Kruk, sołtys Lisowa  Edyta  Przygodzka, sołtys Górek Bernadeta Miszczyk, przedstawiciele Chóru parafialego z Lisowa 'Nicolaus”, przedstawiciele Zespołu „Zaborzanki” oraz inne osoby biorące udział w projekcie „Lisów 901″.

Profesor Florian Plit powiedział:
„Miłość do regionu to doskonała droga do nauczania miłości Ojczyzny. (…) Za to  kształcenie pozostajemy odpowiedzialni przed Bogiem i historią.” Tymi słowami Radna Rady Miejskiej Dorota Pietrzyk rozpoczęła krótki opis projektu.

„Lisów 901″ to film dokumentalny, którego tematem jest 900 lat historii i współczesne życie mieszkańców wiosek należących do parafii Lisów w Gminie Morawica. Na część historyczną filmunskładają się materiały archiwalne, kronika parafialna i ikonografia dotycząca historii rodu Krasińskich, którzy władali Lisowem i sąsiednimi wioskami, historia wielkiej miłości Franciszki Krasińskiej, która w 1760 r. wzięła potajemnie ślub z synem króla Augusta III Sasa, Karolem Wettynem. Krasińscy mieszkali w Maleszowej przez kilka pokoleń, a członkowie ich rodu są pochowani w podziemiach kościoła parafialnego w Lisowie. O XX- wiecznej historii tych stron opowiedzą m. in.: pisarz Jacek Dehnel, autor powieści „Lala”, proboszcz Parafii Lisów ks. Czesław Krzyszkowski, dyr. szkoły w Lisowie Beata Grabowska, Andrzej i Jerzy Rożkiewicz, najstarsi mieszkańcy, którzy pamiętają okres II-giej wojny światowej i przedstawiciele pierwszego powojennego pokolenia. Oprócz wywiadów w filmie znajdują się też rejestracje ważnych uroczystości parafialnych, oraz scenki rodzajowe z życia codziennegomieszkańców zarejestrowane w okresie od kwietnia 2019 do stycznia 2020 r.

Film jest odpowiedzią na wzrost zainteresowania historią małych ojczyzn i potrzebę odszukania swoich korzeni przez tych, którzy opuścili ojcowiznę, oraz chęć pielęgnowania tradycji imprzekazania ich swoim następcom przez tych, którzy postanowili zostać lub powrócić do stron rodzinnych.

Pomysłodawcą, autorem scenariusza i reżyserem filmu jest pan Wojciech Walkiewicz, który ma swoje korzenie w Zaborzu, gm. Morawica,mskąd pochodzi jego mama.  Pan Wojciech mieszka w Warszawie. To absolwent Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, autor zdjęć, reżyser i scenarzysta filmów dokumentalnych, członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich i Związku Polskich Artystów Fotografików, autor indywidualnych wystaw fotograficznych i multimedialnych prezentowanych w Polsce, Ukrainie i Szwajcarii. Brał udział w festiwalach i wystawach zbiorowych w Polsce, Niemczech, Ukrainie i Tajlandii. Dwukrotny stypendysta ministra Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Scenariusz filmu dokumentalnego „Lisów 901″ napisany został właśnie przez pana Wojciecha w ramach umowy stypendialnej MKiDN.

Film jest bardzo dynamiczny, naszpikowany dużą ilością informacji, piekną muzyką i ilustracjami przeplatającymi się z realnymi nagraniami. Po projekcji wywiązała się żywa dyskusja na temat faktów historycznych, wspomnień poruszanych w filmie.

Organizatorzy dziękują za wsparcie finansowe Burmistrzowi Miasta i Gminy Morawica oraz Marszałkowi Województwa Świętokrzyskiego.

Pan Wojciech Walkiewicz już zapowiedział kolejną część filmu o parafii Lisów.

Dorota Pietrzyk

Galeria

Aktualności

Babciu i dziadku nie wierz hienom i wilkom złym

„Na przekór hienom i wilkom złym” to utwór, który został stworzony dla wszystkich babć i dziadków. Przestrzega on...

Polecamy