Premier Mateusz Morawiecki odwiedził powiat kielecki, zapoznając się z pracą przedsiębiorstwa z terenu gminy Zagnańsk. Przywitali go liczni mieszkańcy, samorządowcy oraz parlamentarzyści, wśród nich starosta kielecki Mirosław Gębski.
Prezes Rady Ministrów odwiedził firmę Grosspak w Zagnańsku, która korzysta z ulg i ułatwień dla prowadzących działalność gospodarczą wynikających z tzw. „Piątki Morawieckiego”. Towarzyszyła mu minister finansów Teresa Czerwińska. Gmina Zagnańsk była jednym z przystanków objazdu premiera po trzech województwach: mazowieckim, świętokrzyskim i małopolskim.
– Wierzę w polskich przedsiębiorców, wierzę w polski kapitał. Widzę, jak rozwija się ta firma, to jest naprawdę budujące. Małe firmy będą płacić 9 procent podatku, duże 19 procent. Dotychczas wielkie firmy, które mogły sobie pozwolić na zatrudnienie prawników, mogły omijać nasze przepisy. Mniejsi przedsiębiorcy uczciwie płacili wyższe podatki i nie mogli pozwolić sobie na inwestycje. Teraz to się zmieni – powiedział premier.
Teresa Czerwińska, minister finansów stwierdziła, że to bezprecedensowe obniżenie podatku – w ciągu trzech lat o 10 punktów procentowych.
– Dzisiaj rozmawialiśmy z właścicielami firm, które rzeczywiście bardzo wiele naszych spostrzeżeń i refleksji potwierdzają. Po pierwsze dzięki obniżce podatku mają możliwość inwestowania własnego kapitału, nie muszą poszukiwać kredytów – powiedziała Teresa Czerwińska.
Kolejnym punktem, który w Zagnańsku odwiedził premier był symbol tej gminy – Dąb Bartek.
“Piątka Morawieckiego” to pięć obietnic, które premier Mateusz Morawiecki ogłosił podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości w kwietniu ubiegłego roku. Są to: obniżka podatku CIT dla małych firm z 15 do 9 procent, czyli do najniższego poziomu w Unii Europejskiej, wprowadzenie małego ZUS-u naliczanego proporcjonalnie do przychodów dla firm osiągających miesięczne obroty do wysokości 2,5 minimalnych pensji w Polsce, wyprawka w wysokości 300 złotych na początku roku szkolnego dla każdego ucznia rozpoczynającego naukę w szkole podstawowej i średniej, nowy fundusz budowy dróg lokalnych o wartości minimum 5 miliardów złotych oraz program Dostępność+, czyli likwidacja barier dla osób niepełnosprawnych.