3.5 C
Kielce
piątek, 21 lutego, 2025
Strona głównaAktualnościPrawda zapisana na kartach historii. Spotkanie autorskie z Agatą Pakułą w GOK...

Prawda zapisana na kartach historii. Spotkanie autorskie z Agatą Pakułą w GOK w Mniowie

Zobacz

O losach wojennych i sile kobiet rozmawiano w Gminnym Ośrodku Kultury w Mniowie podczas wyjątkowego spotkania autorskiego z Agatą Pakułą – kielczanką, dziennikarką i pisarką, której twórczość skupia się na tematach związanych z historią, pamięcią oraz wartościami międzyludzkimi. Trzeba przyznać, że to była prawdziwa lekcja historii.

Agata Pakuła jest absolwentką Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Prywatnie mama nastoletniej Gabrysi oraz wnuczka Stefanii i Franciszka Knapczyków. W 2022 roku zadebiutowała książką „Przez 581 dni byłem tylko numerem”, opartą na wspomnieniach jej dziadka, Franciszka Knapczyka, który podczas II wojny światowej był więźniem obozów koncentracyjnych Auschwitz-Birkenau oraz Mauthausen-Gusen. Kolejna publikacja, „Stefania i wojna”, wydana w czerwcu 2024 roku, to powieść inspirowana prawdziwymi wydarzeniami z życia babci autorki, Stefanii Knapczyk, ukazująca losy kobiet w latach 1939-1945. Najbardziej aktualna książka, „Niezwykła Wigilia”, to zbiór dziesięciu świątecznych opowieści, które ukazują polskie tradycje bożonarodzeniowe oraz ponadczasowe wartości, takie jak rodzina, miłość, szacunek, dobroć i empatia.

Spotkanie rozpoczęło się od powitania gości przez dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Mniowie, Karola Traczyńskiego, który wyraził radość z możliwości goszczenia tak utalentowanej autorki. Podkreślił, że twórczość Agaty Pakuły porusza serca i skłania do refleksji nad naszą historią oraz tożsamością. – Spotkania takie jak to są niezwykle ważne. Pozwalają nam nie tylko poznać historię naszych przodków, ale także uczą nas, jak czerpać z niej siłę i mądrość na przyszłość – zaznaczył wójt gminy Mniów, Piotr Wilczak. Pod wrażeniem pióra autorki był także wicewójt Michał Milcarz. – Twórczość pani Agaty Pakuły to cenny wkład w zachowanie pamięci o trudnych czasach wojny. Jej książki przypominają nam o wartościach, które powinny być fundamentem naszego życia – podkreślił wicewójt Michał Milcarz.

Podczas spotkania Agata Pakuła opowiedziała o swojej literackiej drodze oraz inspiracjach, które skłoniły ją do opisania losów swoich dziadków w czasach wojennej zawieruchy. Podzieliła się również osobistymi refleksjami na temat znaczenia pamięci i rodzinnych więzi. Autorka podkreśliła, że jej celem było nie tylko upamiętnienie historii rodzinnej, ale także ukazanie uniwersalnych wartości, które są istotne dla każdego pokolenia.

W trakcie dyskusji z czytelnikami, autorka zwróciła uwagę na to, jak ważne jest pielęgnowanie rodzinnych opowieści i przekazywanie ich kolejnym pokoleniom. Zachęcała do dokumentowania wspomnień bliskich, aby historia nie została zapomniana. Podkreśliła również, że jej książki mają na celu nie tylko przedstawienie faktów historycznych, ale także ukazanie emocji i przeżyć osób, które doświadczyły tamtych trudnych czasów.

Na zakończenie spotkania do Agaty Pakuły ustawiła się długa kolejka po autograf. Czytelnicy mieli też możliwość bezpośredniej rozmowy z autorką. Wszyscy byli zachwyceni możliwością poznania tak inspirującej osoby i jej twórczości, która przypomina o znaczeniu pamięci, rodzinnych więzi i ponadczasowych wartościach.

To niezwykle poruszające wydarzenie było nie tylko prezentacją literackiego dorobku Agaty Pakuły, ale przede wszystkim przypomnieniem o ważnych kartach historii, które nie powinny zostać zapomniane. Jej książki skłaniają do refleksji nad siłą ludzkiego ducha oraz wartościami, które warto pielęgnować i przekazywać kolejnym pokoleniom.

Galeria

Aktualności

Polecamy