3.5 C
Kielce
piątek, 22 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościPracują, by pomagać

Pracują, by pomagać

Zobacz

 

Przygotowanie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach do udzielania wsparcia osobom potrzebujących pomocy na wypadek zdarzeń losowych, w tym pomocy dla osób bezdomnych w okresie silnych mrozów.

Jednym z głównych celów Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach jest  pomoc osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. W ramach udzielania wsparcia osobom potrzebującym na wypadek zdarzeń losowych, realizowane są działania mające na celu poprawienie jakości ich życia. W związku z tym, od wielu lat na terenie powiatu kieleckiego prowadzone są mieszkania chronione, z których skorzystać mogą osoby, które ze względu natrudną sytuację życiową, wiek, niepełnosprawność lub chorobę potrzebują wsparcia w codziennym życiu. Jest to forma pomocy społecznej przygotowującą osoby tam przebywające, pod okiem specjalistów, do prowadzenia samodzielnego życia, uczestnictwa w życiu społecznym i ułatwieniu integracji społecznej. Na terenie powiatu kieleckiego funkcjonuje pięć mieszkań chronionych w tym: dwa w miejscowości Chęciny, dla osób usamodzielnianych opuszczających rodziny zastępcze i placówki opiekuńczo – wychowawcze, trzy w miejscowości Podzamcze, dla osób i rodzin wychowujących dzieci, znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach współpracuje również z Centrum Interwencji KryzysowejCaritas Diecezji Kieleckiejmieszczącym się w Kielcach na  ul. Urzędniczej 7b, które świadczy usługi dla Powiatu Kieleckiego na podstawie umowy o wsparcie realizacji zadania publicznego z zakresu ustawy o pomocy społecznej dotyczącej prowadzenia Ośrodka Interwencji Kryzysowe.

Ośrodek zapewnia całodobowe schronienie  ofiarom przemocy w rodzinie lub innych sytuacji kryzysowych. Pomoc udzielana jest bez skierowania i bez względu na dochód. Placówka świadczy następujące formy pomocy: Interwencja kryzysowa Całodobowy telefon interwencyjny Pomoc psychologiczna Pomoc psychoterapeutyczna Pomoc socjalna Konsultacje prawne Konsultacje psychiatryczne Pomoc duchowa Terapia rodzin i par.

CIK dysponuje: 25 miejscami hostelowymi do spania wspólnym pomieszczeniem do pobytu dziennego z miejscem zabaw dla dzieci i miejscem do nauki ogólnodostępnymi łazienkami miejscem do prania i suszenia ogólnodostępną kuchnią

Kolejną formą wsparcia dla osób potrzebujących pomocy na wypadek zdarzeń losowych jest realizacja według potrzeb zadań w zakresie pomocy osobom, które ucierpiały w wyniku pożaru. Rada Powiatu w Kielcach, na wniosek samorządu gminy, może przyznać pomoc finansową w formie  dotacji celowej dla gmin z przeznaczeniem dla poszkodowanych w pożarze rodzin. Zadaniem Powiatowego Centrum Pomocy  Rodzinie w Kielcach jest obsługa prawno – organizacyjna oraz rozliczenie przyznanych dotacji. W roku 2020r. udzielono dotacji dla  8 gmin na łączna kwotę 40 tysięcy.

Dla mieszkańców powiatu Kieleckiego udzielane jest również bezpłatne poradnictwo specjalistyczne (psychologiczne, pedagogiczne i prawne). Ponadto ze względu na obecną trudną sytuację epidemiologiczną i zagrożenie chorobą COVID – 19, został uruchomiony telefon zaufania. Konsultacji i wsparcia udzielają pracownicy PCPR w Kielcach – psychologowie oraz interwent kryzysowy.  W okresie od marca 2020r. do listopada 2020r. udzielonych zostało łącznie 232 porady.

Realizacja zadań z zakresu Interwencji Kryzysowej: Współpraca z gminami w ramach gminnych zespołów interdyscyplinarnych ds. przeciwdziałania przemocy w celu rozwiązywania problemów mieszkańców powiatu kieleckiego. Monitorowanie funkcjonowania sprawcy w środowisku domowym po zakończeniu udziału sprawcy w programie korekcyjno – edukacyjnym informacji . Organizowanie dla osób prowadzących oddziaływania korekcyjno – edukacyjne indywidualnej superwizji. Udzielanie wsparcia psychologicznego mieszkańcom powiatu kieleckiego znajdujących w sytuacjach kryzysowych (przemoc, kryzys zdrowia psychicznego, samobójstwo itp.) Realizacja programu korekcyjno – edukacyjnego dla sprawców przemocy domowej. Jest to zadanie zlecone przez administrację rządową. Uzyskana dotacja na powyższy program w 2020r. wyniosła 10.998,00 zł. Łącznie w roku 2020 w programie korekcyjno – edukacyjnym wzięło udział 15 osób.

Na terenie powiatu kieleckiego funkcjonują trzy placówki świadczące usługi dla osób bezdomnych i potrzebujących:    Schronisko dla Kobiet Ofiar Przemocy, Wierna Rzeka 21, gm. Piekoszów, (10 miejsc) Schronisko dla osób Bezdomnych w Chałupkach, Morawica ul. Wapiennikowa 2, (15 miejsc) Stowarzyszenie MONAR – Schronisko dla Osób Bezdomnych MARKOT w Komórkach, Komórki 91, gm. Daleszyce, (50 miejsc)

Również na terenie miasta Kielce funkcjonują placówki wsparcia dla osób w trudnej sytuacji życiowej: Ogrzewalnia – Punkt Pomocy Doraźnej w Ośrodku Interwencyjno -Terapeutycznym dla Osób Bezdomnych MOPR ul. Żniwna 4, (15  miejsc), Noclegownia dla Bezdomnych Mężczyzn ul. Żeromskiego 36a, (20 miejsc) Schronisko dla Osób Bezdomnych w Przytulisku im. Jana Pawła II ul. Sienna 5, (80 miejsc) Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn im. św. Brata Alberta ul. Żeromskiego 36a, (40 miejsc)  Schronisko dla Kobiet Caritas Diecezji Kieleckiej  ul. Urzędnicza 7b, (25 miejsc) Ogrzewalnia ul. Ogrodowa 3, (25 miejsc)

Powyższe placówki pozostają w gotowości do przyjęcia osób w potrzebie. W związku z sytuacją epidemiologiczną, wdrożone zostały środki zabezpieczające rozprzestrzenianie się wirusa Sars cov 2, zgodnie z obowiązującymi zaleceniami. Przed przyjęciem do placówki osoby poddawane są testom na obecność koronawirusa. Testy wykonywane są przeważnie na zlecenie OPS, który daną osobę skierował do placówki. Zdarza się, że osoby wykonują  testy na własną rękę lub mają skierowanie od lekarza POZ na ich wykonanie.

W placówkach tj. Centrum Interwencji Kryzysowej i Schronisko dla Kobiet Ofiar Przemocy wprowadzony został zakaz odwiedzin i przemieszczania się. Wyjazdy organizowane są tylko w nagłych przypadkach. W kilku ośrodkach, dla osób już przebywających, u których podejrzewa się zakażenie koronawirusem bądź mają potwierdzone zakażenie, zostały wyznaczone pokoje do tzw. izolacji. Ponadto w placówkach na bieżąco dezynfekowane są pomieszczenia, jak również dostępne są środki ochrony osobistej.

 

 

 

Aktualności

W nocy spadnie śnieg – na drogach może być ślisko

Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie ostrzega, że w najbliższych dniach prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg...

Polecamy