3.5 C
Kielce
środa, 1 maja, 2024
Strona głównaAktualnościPracownicy ŚCO już szczepią się przeciwko koronawirusowi

Pracownicy ŚCO już szczepią się przeciwko koronawirusowi

Zobacz

W Świętokrzyskim Centrum Onkologii 5 stycznia rozpoczęły się szczepienia przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Jako pierwsi szczepionkę przyjęli: profesor Stanisław Góźdź – dyrektor ŚCO i profesor Marcin Pasiarski – kierownik Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku. Obaj przekonują, że warto się szczepić.W poniedziałek do szpitalnej apteki Świętokrzyskiego Centrum Onkologii dotarło 30 ampułek szczepionki. Zgodnie z zaleceniami EAM (Europejskiej Agencji Leków) obowiązującymi dla Polski przygotowano z nich 150 dawek szczepionki dla pracowników ŚCO. We wtorek o godzinie 10.00 w gabinecie zabiegowym w Poradni Hematologicznej zaszczepiono pierwszych pracowników ŚCO. Jako pierwszy szczepionkę przyjął profesor Stanisław Góźdź – dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Pacjentem nr 2 był profesor Marcin Pasiarski – kierownik Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku ŚCO.

– To historyczny moment – powiedział profesor Stanisław Góźdź. – Bardzo się cieszę, że wreszcie mogłem przyjąć szczepionkę przeciwko koronawirusowi. Jak widać, czuję się bardzo dobrze. W tym miejscu chcę zaapelować do społeczeństwa: jedyną skuteczną bronią w walce z koronawirusem, poza dystansem, maseczką, myciem rąk, są szczepienia. W internecie krąży mnóstwo bzdur na temat szczepień. Ale człowiek powinien zachowywać się rozsądnie, czyli kierować się rozumem. Powtarzam: jedyną skuteczną formą walki z koronawirusem są szczepienia.

Profesor Góźdź dodał, że pacjenci onkologiczni również mogą się szczepić, ale każdy powinien zostać zakwalifikowany indywidualnie.

– Nasi onkolodzy to wiedzą, kiedy można bezpiecznie zaszczepić pacjentów i też chcemy to czynić – podkreślił dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

Entuzjastą szczepień przeciwko koronawirusowi jest również dr hab. n.med. prof. UJK Marcin Pasiarski – kierownik Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku ŚCO, specjalista hematologii i immunologii klinicznej.

– Samo szczepienie jest bardzo krótkie, szybkie i bezbolesne. W pierwszej kolejności przyjmują je medycy: lekarze i pielęgniarki. Ja sam poddałem się zaszczepieniu, ponieważ pracuję z chorymi, którzy są wyjątkowo wrażliwi na zakażenia koronawirusem i innymi patogenami. Nie chcę narażać tych chorych, jak  również swojej rodziny, otoczenia, z którym pracuję i samego siebie. Jestem w stu procentach przekonany, że szczepienie jest bezpieczne, skuteczne i pomoże w szybszym uporaniu się z pandemią – uważa profesor Marcin Pasiarski.

Zachęca do szczepień także pacjentów onkologicznych, którzy nie mają przeciwskazań do immunizacji za pomocą szczepień.

– Pacjenci onkologiczni będą mogli poddać się szczepieniu w określonych odstępach czasu przed lub po chemioterapii. Chyba, że zmienią się zalecenia i szczepionkę przeciwko koronawirusowi będziemy mogli traktować podobnie jak szczepionkę przeciwko grypie, którą można podawać pacjentom w trakcie chemioterapii, żeby zabezpieczyć ich przed zachorowaniem. A jako, że mamy do czynienia z pandemią, jakakolwiek odpowiedź immunologiczna jest lepsza niż żadna.

Jak informuje specjalista immunologii, przeciwskazaniem do przyjęcia szczepionki przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 jest wiek poniżej 16 roku życia, oraz względnie: ciąża i karmienie piersią.

– Są to przeciwskazania względne, ponieważ, jeśli kobieta przebywa w środowisku, gdzie jest duże narażenie na zakażenie, trzeba rozważyć potencjalne korzyści z zaszczepienia się. W badaniach klinicznych okazało się, że u kobiet, które już po przyjęciu szczepionko dowiedziały się, że są w ciąży, nic złego się nie wydarzyło – wyjaśnia prof. Pasiarski.

Zaleca zachowanie ostrożności przy podawaniu szczepionki u osób z zaburzeniami krzepnięcia krwi, np. hemofilią.

– Ale to nie dyskwalifikuje ich ze szczepienia. Natomiast te osoby powinny poinformować lekarza o swojej chorobie, ponieważ będą wymagały odpowiedniego przygotowania.

Szczepionki z poniedziałkowej puli zostały wykorzystane w ciągu jednego dnia. Na następny tydzień do ŚCO ma trafić około 450 dawek. Do 15 stycznia szczepieni będą pracownicy medyczni i pozostały personel ŚCO. Po 15 stycznia rozpoczną się zapisy dla pacjentów. Planowane jest uruchomienie punktu szczepień dla pacjentów, w którym tygodniowo będzie mogło zaszczepić się około 200 osób.

Aktualności

Działania Cross & Quad

W sobotę i niedzielę mundurowi z Komendy Miejskiej Policji w Kielcach wspólnie z funkcjonariuszami Straży Leśnej Nadleśnictwa Kielce na...

Polecamy