Uczniowie Szkoły Podstawowej w Bolminie uczą się programowania z robotami i z klockami Lego. Wszystkie sale dydaktyczne są wyposażone w tablice i monitory interaktywne. Są też interaktywne dywany, najwyższej klasy oprogramowanie i nowoczesne technologie cyfrowe wykorzystywane w nauce. Tutaj lekcje przyszłości stały się już właściwie codziennością, a wszystko to dzięki pozyskiwanym sukcesywnie środkom unijnym. Właśnie uroczyście otworzono tu Pracownię Lego.
Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Św. Jana Pawła II w Bolminie od dawna stawiana jest za wzór. To właśnie ta placówka jako pierwsza w województwie w roku 2017 wprowadziła nauczanie dwujęzyczne, stając się tym samym innowacyjną szkołą idącą naprzeciw oczekiwaniom współczesnego świata. – Początkowo oddziały dwujęzyczne mieliśmy w klasach 7 i 8. W chwili obecnej nauczanie dwujęzyczne funkcjonuje z powodzeniem już od klasy pierwszej. Wprowadziliśmy je również w oddziałach przedszkolnych, gdzie dzieci uczą się języka angielskiego poprzez zabawę. Wszystko to dzięki władzom gminy, które mocno wspierają nas we wszystkich działaniach, za co z tego miejsca pragniemy serdecznie podziękować – mówi Małgorzata Markiewicz, dyrektor Szkoły Podstawowej w Bolminie.
Wiedza i umiejętności wykraczające ponad program
Uczniowie w Bolminie od dawna już mają dostęp do najwyższych technologii cyfrowych, a niezwykle zaaranżowane przestrzenie szkolne, jak kolorowe korytarze, przyjazne sale lekcyjne, miejsca do odpoczynku i zajęć, czy kreatywne kąciki, sprawiają, że chce się tu być. Kiedy wydawałoby się, że w tej szkole jest już właściwie wszystko, uczniowie po raz kolejny zostali mile zaskoczeni. Tym razem do ich użytku przekazano symbolicznie Pracownię Lego, która jest jedną z dziesięciu w kraju i jedną z dwóch w województwie. – To nasze kolejne wielkie osiągnięcie. Szkoła w Bolminie może poszczycić się jedyną w swoim rodzaju, świetnie wyposażoną „Pracownią Lego”. Uczniowie mogą tu zdobywać wiedzę wykraczającą ponad podstawę programową, a co najważniejsze mogą zgłębiać jej tajniki podczas zabawy. Programowanie i robotyka to nowoczesna forma edukacji dzieci, która z jednej strony daje radość tworzenia, a z drugiej poczucie dumy z wykonanego zadania. To wszystko składa się na wszechstronny rozwój, który zdecydowanie wykracza ponad program – ocenił burmistrz Gminy i Miasta Chęciny, Robert Jaworski podczas uroczystego otwarcia nowoczesnej Pracowni Lego w szkole w Bolminie. – Stworzenie tak nowoczesnej pracowni było możliwe dzięki pozyskanym środkom unijnym z Europejskiego Funduszu Społecznego. Z tego miejsca pragnę złożyć serdeczne podziękowania na ręce wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Renaty Janik za wielkie wsparcie naszego projektu i troskę o rozwój edukacji w regionie. Dzięki takim działaniom małe szkoły stają się naprawdę wielkimi – zaznaczył burmistrz Robert Jaworski.
Nowoczesne rozwiązania edukacyjne przynoszą efekty
Na realizację projektu, w ramach którego zakupiono nowoczesne pomoce dydaktyczne, zorganizowano szkolenia i dodatkowe zajęcia dla uczniów udało się pozyskać ponad 318 tysięcy złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego w ramach poddziałania „Rozwój edukacji kształcenia ogólnego w zakresie stosowania TIK”. – Ogromnie się cieszę, że władze Gminy i Miasta Chęciny wspólnie z placówkami oświatowymi z tego terenu sięgają z takim sukcesem po środki unijne, dzięki którym szkoły są doposażane w najnowocześniejsze pomoce dydaktyczne. To wielka zasługa burmistrza Roberta Jaworskiego, ale też dyrekcji i nauczycieli, którzy nie boją się nowych wyzwań. Cieszy mnie fakt, że uczniowie z Bolmina już od najmłodszych klas mogą rozwijać swoje pasje i zainteresowania, a przy tym mieć atrakcyjną, nowoczesną i twórczą naukę, która jest tutaj naprawdę na najwyższym poziomie. Dzięki naciskowi na kreatywność, współpracę i krytyczne myślenie tego typu rozwiązania edukacyjne bez wątpienia wzmacniają pewność siebie uczniów oraz rozwijają umiejętności przydatne w dorosłym życiu – mówiła podczas uroczystego otwarcia Pracowni Lego, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Renata Janik, która była pod wielkim wrażeniem nie tylko umiejętności uczniów, ale też wyposażenia i aranżacji szkoły.
Nauka programowania z robotami
Innowacyjne podejście do procesu dydaktycznego, to bez wątpienia atut szkoły w Bolminie. – Wykorzystując zabawę klockami Lego uczniowie mimowolnie poznają i uczą się skomplikowanych procesów z zakresu programowania, fizyki, czy przedmiotów matematyczno-przyrodniczych. Klocki Lego nasi nauczyciele wykorzystują również na zajęciach językowych czy logopedycznych. Innowacyjne zajęcia kształtują u uczniów umiejętności społeczne oraz współpracę w grupie. Należy też podkreślić, że uczniowie pracują w swoim tempie i na miarę własnych indywidualnych umiejętności. Powoduje to, że w naturalny sposób oswajają się z nowoczesną technologią oraz rozwijają kluczowe kompetencje. Sami już potrafią skonstruować samolot, zdalny samochód czy nawet latającą pszczołę – wymienia dyrektor szkoły w Bolminie, Małgorzata Markiewicz.
Patrząc na wyposażenie szkoły, poziom edukacyjny i wszystkie innowacyjne metody nauczania, jakie zostały tu wprowadzone, śmiało można powiedzieć, że lekcje przyszłości w szkole w Bolminie stały się już normą.
Agnieszka Olech