3.5 C
Kielce
środa, 22 stycznia, 2025
Strona głównaOświataPracownia Aktywnej Edukacji w szkole w Piekoszowie już otwarta

Pracownia Aktywnej Edukacji w szkole w Piekoszowie już otwarta [WIDEO]

Zobacz

Uczniowie ze szkoły podstawowej w Piekoszowie mają tu prawdziwe lekcje przyszłości. Budują, konstruują, realizują wspólne projekty, uczą się planowania i kreatywnego myślenia, rozwijając swoje umiejętności w oparciu o innowacyjną metodologię STEAM. Wszystko to dzięki otwarciu Pracowni Aktywnej Edukacji, na którą lokalny samorząd pozyskał ponad 351 tysięcy złotych unijnego dofinansowania.

– Bardzo się cieszę, że dzięki funduszom europejskim uczniowie w Piekoszowie będą mogli korzystać z bogato wyposażonych sal. Nowe technologie zastosowane w szkole w ramach projektu wspierają uczniów w nauce oraz rozwijają ich kompetencje – podkreślała podczas uroczystego otwarcia pracowni LEGO wicemarszałek Renata Janik, dziękując jednocześnie burmistrzowi Zbigniewowi Piątkowi za to, że z takim sukcesem sięga po środki unijne dbając, aby uczniowie z terenu gminy Piekoszów mogli korzystać z nowoczesnych technologii.

Zdaniem senatora Krzysztofa Słonia tak właśnie powinny wyglądać szkoły przyszłości. – Korzystając z tak nowoczesnych pracowni uczniowie uczą się poprzez zabawę, mogą też rozwijać swoje zainteresowania i kreatywność. Wychodząc ponad standardy będą wiedzieli nie tylko jak konstruować, ale też jak rozwiązywać problemy i współpracować ze sobą. To niezwykle ważne kompetencje, które zbudują ich przyszłość – mówił senator Krzysztof Słoń.

Jak podkreśla burmistrz Miasta i Gminy Piekoszów Zbigniew Piątek samorząd dokłada wszelkich starań, aby uczniowie mogli korzystać z jak najbardziej nowoczesnych rozwiązań edukacyjnych. – Od lat kładziemy nacisk na to, aby nasi uczniowie mieli jak najlepsze warunki do nauki i rozwoju na różnych płaszczyznach. Nowoczesne technologie to przyszłość, na którą i my stawiamy, stwarzając naszym uczniom takie możliwości, które pozwolą im w przyszłości odnaleźć się na rynku pracy. Bardzo się cieszę, że udało nam się pozyskać kolejne wysokie środki unijne na kolejny nowatorski projekt. Daje on możliwość zdobycia dodatkowej wiedzy oraz szczególnych kompetencji. W ramach projektu specjalne szkolenia przejdą też nauczyciele, którzy zdobytą wiedzę przekażą naszym uczniom. Jestem przekonany, że nowoczesne technologie to właściwy kierunek rozwoju edukacyjnego – mówi burmistrz Zbigniew Piątek.

Dzięki pracowni LEGO w szkole w Piekoszowie prowadzone są wyjątkowe zajęcia, podczas których uczniowie jednocześnie poznają zagadnienia dotyczące nauk przyrodniczych, technologii, inżynierii i matematyki. Dodatkowo uczą się jak się uczyć, jak zadawać pytania, jak eksperymentować i jak wspólnie realizować projekty. A wszystko to z wykorzystaniem klocków LEGO. W ramach projektu zaplanowano też zajęcia z matematyki i z języka angielskiego, a także doradztwo edukacyjne i zawodowe. – Dzięki wszystkim nowoczesnym pracowniom możemy prowadzić zupełnie inne zajęcia, niż te standardowe w ławkach. Podczas zajęć w pracowni LEGO uczniowie uczą się przede wszystkim logicznego myślenia, planowania, które jest tak ważne w dzisiejszym życiu i pracy w grupie. Wszyscy bardzo chętnie zawsze tu przychodzą – radna mówi Małgorzata Pietrzykowska, nauczyciel piekoszowskiej szkoły.

Pracownia Aktywnej Edukacji jest elementem projektu „Aktywna Edukacja w SP w Piekoszowie”, który jest skierowany do 408 uczniów ze wszystkich klas od I do VIII oraz 19 nauczycieli. – W ramach projektu funkcjonuje także nowoczesna sala do prowadzenia zajęć z matematyki i informatyki dla klas 1-3 z 27 stanowiskami komputerowymi przeznaczonymi dla uczniów młodszych oraz stanowiskiem nauczyciela, do sali zakupiony został również monitor interaktywny. Z projektu skorzysta także 19 nauczycieli przedmiotów przyrodniczych, j. angielskiego i matematyki oraz edukacji wczesnoszkolnej. Pedagodzy podniosą swoje kompetencje i kwalifikacje w zakresie: aktywnych form edukacji, umiejętności pracy w metodologii STEAM, korzystania z narzędzi komputerowych i multimedialnych, a także prowadzenia innowacyjnych zajęć z wykorzystaniem zestawów LEGO, aktywizujących uczniów do twórczej współpracy w grupach. Aktualnie trwa procedura wyboru wykonawcy szkoleń dla nauczycieli – mówi Krzysztof Stępniewski, dyrektor szkoły w Piekoszowie. Realizacja projektu, dzięki któremu uczniowie ze szkoły w Piekoszowie mogą mieć tutaj prawdziwe lekcje przyszłości, kosztowała 390 tysięcy złotych, z czego ponad 351 tysięcy złotych pokryło unijne dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.

Galeria

Aktualności

Dzień Babci i Dziadka w gminie Strawczyn – wzruszenie i radość w gronie seniorów

17 stycznia, Szkoła Podstawowa w Promniku stała się miejscem wyjątkowej uroczystości. Seniorzy z terenu gminy Strawczyn, zaproszeni przez Gminną...

Polecamy