Ponad 400 rzeźb twórców ludowych możemy podziwiać od 18 grudnia 2018 roku w Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach. Wystawa „Od sacrum do profanum. Rzeźba i malarstwo w sztuce ludowej” prezentuje dorobek 60 artystów ludowych z regionu świętokrzyskiego.
Wśród prac możemy odnaleźć dzieła Józefa Piłata z Dębskiej Woli. Jest to jeden z najbardziej cenionych rzeźbiarzy ludowych. Na dorobek Piłata składa się około 1000 prac, które można podzielić na kilka grup tematycznych. Są to najczęściej rzeźby o charakterze kultowym. To świątki z wyobrażeniem pana Jezusa, matki Boskiej, aniołów i świętych. Pieta, frasobliwy i Pasja stanowiły ulubiony temat artysty. Kolejna grupa to wyobrażenia realistycznych postaci wiejskich muzykantów, kobiet wiejskich i wioskowych Żydów. Osobną grupę stanowią figury postaci historycznych znanych artyście z gazetowych reprodukcji. Najciekawsze są jednak rzeźby egzotycznych zwierząt obejrzanych w atlasie zoologicznym – „Krokodyl”, „Wieloryb”, „Zwierz morski”. Rozkwit jego twórczości datuje się na lata 60-te.
Wystawa ma układ tematyczny. Rozpoczyna się od boskiego świata sacrum, a następnie stopniowo przechodzi do znanego nam ziemskiego świata -profanum. Są to rzeźby wykonane z drewna i gliny oraz obrazy malowane na płótnie, desce i papierze. Najstarsze z prac pochodzą z przełomu XIX i XX wieku, a najmłodsze z XXI wieku.
Przy dziełach artystów cenionych nie tylko w Polsce, ale też poza granicami kraju znajdują się ekrany dotykowe z informacjami dotyczącymi ich życia i twórczości.
Zapraszamy do Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach w celu obejrzenia wystawy i zapoznania się z wyjątkowymi dziełami Józefa Piłata i innych twórców!