3.5 C
Kielce
niedziela, 22 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościPrace nad budową innowacyjnej ścieżki dydaktyczno-przyrodniczej w gminie Strawczyn idą pełną parą

Prace nad budową innowacyjnej ścieżki dydaktyczno-przyrodniczej w gminie Strawczyn idą pełną parą

Zobacz

Budowa pierwszej tego typu ścieżki w regionie nie zwalnia tempa. Jeśli sytuacja epidemiczna pozwoli, to jeszcze w tym roku mieszkańcy i goście województwa świętokrzyskiego będą mogli udać się do Oblęgorka w gminie Strawczyn, aby spacerować szlakiem pełnym przygód. Zdobywanie wiedzy poprzez doświadczenia w wodą, wiatrem i światłem oraz wiele innych atrakcji, które będą tu dostępne, zapowiadają świetną zabawę dla każdego, kto odwiedzi to miejsce.

Trwają prace budowlane

Wykonawcą zadania jest firma ALBUD. Umowa opiewająca na kwotę 4 mln 137 tys. 975 złotych została podpisana 31 lipca 2019 roku i wtedy ruszyły prace budowlane. Inspektorem nadzoru inwestycji jest Specjalistyczne Biuro Inwestycyjno-Inżynierskie Prosta-Projekt z Chmielnika. Ustalony koszt usługi to 12 tys. 976 złotych.

Co ważne, samorząd gminy Strawczyn pozyskał na realizację zadania bardzo znaczące dofinansowanie zewnętrzne w wysokości aż 85%. Będzie ono pochodziło z programu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego.

– Prace przy budowie ścieżki dydaktyczno-przyrodniczej idą pełną parą. Widać już wyznaczone alejki i robotnicy zaczynają kłaść kostkę brukową. Powstaje też oczko wodne. Z pewnością będzie to jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych w regionie – podkreśla Karol Picheta, zastępca wójta gminy Strawczyn.

Ścieżka poprowadzi po pięknych okolicach

Początek ścieżki ma być umiejscowiony w centrum Oblęgorka, pomiędzy Aleją Lipową, a szkołą. Dalej poprowadzi do Muzeum Henryka Sienkiewicza, a następnie lasami Suchedniowsko-Oblęgorskiego Parku Krajobrazowego i obszaru Natura 2000. Ścieżka będzie ciągnęła się aż do punktu widokowego na Górze Sieniawskiej, gdzie znajduje się taras widokowy.

– Ścieżka będzie doskonałym dopełnieniem bogatego wachlarza oferty turystycznej i rekreacyjnej, jaką udało się do tej pory wypracować w gminie Strawczyn. Odwiedzający te tereny turyści mogą udać się do Muzeum Henryka Sienkiewicza. Amatorzy aktywności fizycznej mają tu natomiast do swojej dyspozycji kompleks sportowy z krytą pływalnią i przyległą infrastrukturą, czyli polami do gry w minigolfa, boiskami i kortami tenisowymi oraz kilkadziesiąt kilometrów tras rowerowych. Liczymy też, że już niebawem ruszy budowa niezwykle atrakcyjnej ścieżki narciarsko-biegowo-rowerowej – informuje zastępca wójta Karol Picheta.

Wiele atrakcji i nauka przez doświadczanie

Przypomnijmy, ścieżka dydaktyczno-przyrodnicza będzie składała się z kilku przystanków. Podróż odkrywców rozpocznie się od „Zabawy ze światłem”. Na drodze turystów staną liczne przyrządy służące do eksperymentów. Następnie zwiedzający udadzą się do przystanku „Mieszkańców lasu i ekologii” z grami terenowymi, edukacyjnymi, labiryntem XXL i sensoryczną ścieżką zmysłów. Dalej szlak poprowadzi do „Wodnego świata” z licznymi urządzeniami służącymi do wodnych doświadczeń oraz urokliwym oczkiem wodnym. Kolejnym przystankiem będzie „Świat pszczół i od ziarenka do bochenka” z hotelem dla owadów i urządzeniami do zabawy z piaskiem.

Podczas spaceru ścieżką swoje miejsce znajdą tu też miłośnicy literatury. Specjalnie dla nich przygotowany zostanie „Przystanek literacki”, czyli altana edukacyjna. Wielbiciele szachów zasiądą przy stolikach przeznaczonych do tej gry, a amatorzy sztuki plastycznej dostaną do swojej dyspozycji tablicę do rysowania.

Przy lesie powstanie przystanek „Owoce lasu”. W tej części ścieżki dydaktycznej zostanie wybudowana altana widokowa i liczne ławostoły edukacyjne. Tablice edukacyjne i informacyjne wprowadzą zwiedzających w tajniki życia lasu. Ostatnim przystankiem na trasie ścieżki dydaktycznej będzie „Zabawa z powietrzem” . Punkt zostanie usytuowany przy tarasie widokowym na górze Sieniawskiej. Urządzenia, które zostaną tu zamontowane będą służyły do eksperymentów z wiatrem i dźwiękiem.

Oprócz elementów poszczególnych przystanków stanie tu także niezbędna infrastruktura. Oprócz koszy na śmieci, ławek, słupów oświetleniowych czy stojaków na rowery zamontowane zostaną także stoły edukacyjne, tablice informacyjno-edukacyjne, skarbnice wiedzy, czy fotopstryki służące do robienia zdjęć. Dopełnieniem całości będą kolorowe rzeźby zwierząt i elementów przyrody

Prace budowlane przy realizacji projektu mają zakończyć się z początkiem września 2020 roku.

Galeria

Aktualności

Informacja o utrudnieniach w dojeździe do Kopalni Jaźwica

Szanowni Państwo,Informujemy, że w dniach 23.12.2024 - 31.12.2024 prowadzone będą prace remontowe na drodze dojazdowej do kopalni Jaźwica (ul. Sitkówka,...

Polecamy