Praca w transporcie międzynarodowym – Jakie wymagania należy spełnić?
Praca jako kierowca międzynarodowy w firmach specjalizujących się w logistyce i spedycji może być bardzo atrakcyjna. Daje ona bowiem szanse na dobre i godziwe zarobki oraz rozwijanie swoich umiejętności. Najpierw jednak należy zdobyć niezbędne uprawnienia i kwalifikacje.
- Praca w transporcie międzynarodowym
- Jakie egzaminy do pracy w transporcie międzynarodowym?
- Warto podnosić kwalifikacje
1. Praca w transporcie międzynarodowym
Zawód kierowcy międzynarodowego wiąże się z wysokimi zarobkami, ale także z dużą odpowiedzialnością. Jest to praca idealna dla osób, które lubią zmieniać swoje otoczenie i odwiedzać różne kraje. Kierowca międzynarodowy może zwiedzić kilka państw w ciągu nawet kilku dni. Dzięki temu bardzo szybko można zwiedzić całą Europę. Tego typu pracę oferuje wiele renomowanych firm, które od początku współpracy oferują swoim kierowcom zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę. W zależności od firmy, która zatrudni kierowcę oraz od specyfiki oferowanych usług, zarobki kierowcy w transporcie międzynarodowym wynoszą od 3 do 5 tysięcy złotych.
2. Jakie egzaminy do pracy w transporcie międzynarodowym?
Wiele firm transportowych zatrudnia kierowców do prowadzenia busa. Jeśli pojazd nie przekracza wagi 3,5 tony, mogą prowadzić go posiadacze prawa jazdy kategorii B. W takim przypadku praca będzie polegała przede wszystkim na transporcie osób z kraju do konkretnego miejsca za granicą. Żeby podjąć pracę w tym zawodzie wystarczy więc mieć ukończone 18 lat i prawo jazdy. Co jednak, jeżeli chcemy pracować jako kierowca przewożący towary wielkogabarytowe i wysokotonażowe? Niezbędne będzie ukończenie egzaminu na prawo jazdy kategorii C lub nawet C+E. Więcej o tym jak zdobyć odpowiednie uprawnienia, można przeczytać pod linkiem https://gsszkolenia.pl/prawo-jazdy/kategoria-c/ oraz https://gsszkolenia.pl/prawo-jazdy/kategoria-ce/.
3. Warto podnosić kwalifikacje
Prawo jazdy kategorii C+E daje możliwość prowadzenia pojazdów samochodowych, których masa całkowita przekracza 3,5 tony z przyczepą. Przed rozpoczęciem kursu, trzeba mieć jednak ukończony egzamin na prawo jazdy kategorii C, które daje uprawnienia do prowadzenia takiego pojazdu, ale bez przyczepy. Więcej na temat korzyści, jakie kierowcom daje kategoria C, można przeczytać pod linkiem https://warszawa-wiadomosci.pl/prawo-jazdy-kategorii-c-klucz-do-sukcesu-zawodowego-i-niezaleznosci-na-drodze/. Należy pamiętać, że do podjęcia pracy potrzebne jest także orzeczenie lekarskie.