26 nauczycieli uczestniczyło w warsztatach online, które dotyczyły specyficznych trudności ucznia w nauce. Odbyły się one w ramach realizowanego przez powiat kielecki projektu pod nazwą „Akademia Specjalnych Potrzeb Edukacyjnych”.
We wtorek, 17 listopada odbyły się drugie warsztaty z cyklu „Uczeń ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się”, które są realizowane w ramach projektu Akademia Specjalnych Potrzeb Edukacyjnych. Przeprowadzone zostały przez specjalistów z Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Piekoszowie.
Spotkanie odbyło się w formie online. Pierwsza część – webinar został przeprowadzony na platformie zoom. Drugą cześć stanowiła praca indywidualna na platformie e-learningowej Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli.
W zajęciach wzięło udział 26 nauczycieli z terenu województwa świętokrzyskiego, w tym prawie połowa tylko z powiatu kieleckiego. Uczestnikami byli głownie nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej. Kilka osób pracuje w szkołach na stanowisku pedagoga oraz nauczyciela wspomagającego. Większa część nauczycieli to osoby, które łączą funkcje nauczyciela przedmiotowego z pracą terapeuty.
Celem warsztatów było przygotowanie nauczycieli do przeprowadzenia wstępnej diagnozy specyficznych trudności w uczeniu się uczniów na różnych etapach kształcenia.
Tematyka szczegółowa obejmowała wstępną diagnozę dokonywaną przez nauczyciela oraz elementy diagnozy specjalistycznej w poradni (jak przygotować dziecko i rodzica do badania w poradni; jak rozumieć wskazówki i zalecenia do badania; jak dostosować pracę z dzieckiem na lekcji do jego indywidualnych potrzeb wynikających z zaburzenia z uwzględnieniem różnych przedmiotów nauczania.
Jak mówili uczestnicy warsztatów otrzymali oni wiele praktycznych wskazówek do pracy z uczniami. Na platformie e-learningowej zostały zamieszczone również materiały uzupełniające do zajęć, z których nauczyciele mogą skorzystać w dowolnym momencie. Powiat kielecki jest koordynatorem projektu pod nazwą „Akademia Specjalnych Potrzeb Edukacyjnych” w ramach Programu Erasmus+. Partnerami projektu są powiatowe poradnie psychologiczno-pedagogiczne w Bodzentynie, Chmielniku i w Piekoszowie, Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach, Stowarzyszenie Ruchów Europejskich (ATLME) z Portugalii, Innovation Frontiers IKE z Grecji oraz Średnia Szkoła Zawodowa Bedekovčina z Chorwacji. Głównym celem projektu jest wypracowanie modelu efektywnego rozwijania kompetencji kluczowych uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi poprzez podniesienie umiejętności zawodowych nauczycieli, specjalistów, konsultantów w zakresie włączających form i metod nauczania, ze szczególnym uwzględnieniem wykorzystania narzędzi ICT.