Sztuka dekorowania stołu była jednym z tematów szkolenia, w którym uczestniczyli właściciele gospodarstw agroturystycznych z terenu powiatu kieleckiego.
W szkoleniu zorganizowanym przez Starostwo Powiatowe w Kielcach w Gospodarstwie Agroturystycznym ,,Nad wodą” – Doroty i Ludwika Michtów w Ciekotach wzięło udział 50 osób.
– Po raz kolejny organizujemy szkolenie dla osób prowadzących gospodarstwa agroturystyczne w powiecie kieleckim. Co roku, do poprowadzenia warsztatów zapraszamy specjalistów z danej dziedziny. Poprzez nasze szkolenia chcemy wesprzeć rozwój gospodarstw agroturystycznych, które są dużym wsparciem dla samorządów. Promują produkty i kulturę lokalną, jak również przyciągają turystów do naszego powiatu – powiedział Michał Godowski, starosta kielecki.
Podczas warsztatu specjalista i praktyk w obsłudze gości, savoir vivre przybliżył uczestnikom sztukę przygotowywania, podawania posiłków i dekorowania stołu.
– Uczestnicy szkolenia uzyskali wiedzę na temat dobrej jakości obsługi turystów oraz poznali dobre praktyki i zasady niezbędne w kontaktach z gośćmi, a ułatwiające pracę gestorów bazy noclegowej – mówiła Anna Ciołak, naczelnik Wydziału Informacji i Promocji kieleckiego starostwa.
Dużym zainteresowaniem wśród słuchaczy cieszył się pokaz przygotowywania artystycznych kompozycji dekoracyjnych z kwiatów. Właściciele gospodarstw poznali sposoby robienia stroików świątecznych na stół oraz na drzwi domu, wykorzystując materiały powszechnie dostępne dla każdego gospodarstwa jak np. słoma, gałązki brzozy, szyszki i inne.
W trakcie szkolenia poruszony został również temat promocji gospodarstw i pozyskiwania dodatkowych turystów. Jak mówili przedmówcy, ważne jest aby zainteresować turystę dodatkową ofertą, np. produkcją domowego, zapachowego mydła.
– Cieszymy się, że wzięliśmy udział w spotkaniu. Dowiedzieliśmy się wielu interesujących rzeczy, które wykorzystamy w swoich gospodarstwach agroturystycznych. Dzięki tej wiedzy wiemy, jakie błędy popełnialiśmy w naszych gospodarstwach przy obsłudze gości, a teraz wiemy, w jak łatwy sposób możemy ich unikać i im zapobiegać – mówili na zakończenie uczestnicy szkolenia.