3.5 C
Kielce
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaOświataPoznawali kraje UE

Poznawali kraje UE

Zobacz

   Warsztaty plastyczne, zajęcia literackie, wspólne sadzenie drzewka upamiętniającego ofiary systemu totalitarnego – to elementy projektu unijnego #ShareEU realizowanego przez Powiatowy Zespół Szkół w Chmielniku.

Powiat kielecki wspólnie w partnerstwie z Uniwersytetem Jagiellońskim, Świętokrzyskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach oraz europejskimi uniwersytetami z Włoch (Universita Degli Studi Dell’Aquila, L’Aquila) i Słowacji (Univerzita Mateja Bela, Bańska Bystrzyca) realizuje projekt pod nazwą „Kształtowanie obywatelstwa europejskiego w społeczeństwach post-totalitarnych. Refleksje po 15 latach od rozszerzenia Unii Europejskiej”.

– Projekt ma przyczynić się do lepszego zrozumienia demokratycznych procesów społecznych zachodzących w Unii Europejskiej, zarówno w wymiarze historycznym, jak i współczesnym. Jego głównym celem jest stworzenie ponadnarodowej debaty i refleksji na temat działań edukacyjnych oraz społecznych, związanych z kształtowaniem obywatelstwa europejskiego w społeczeństwach posttotalitarnych – informuje Tomasz Pleban, wicestarosta kielecki.

W przedsięwzięciu uczestniczą powiatowe szkoły. W piątek, 16 października uczniowie z Chmielnika uczestniczyli w ramach projektu w zajęciach warsztatowych  pod nazwą „Barwy narodowe państw biorących udział w projekcie ShareEU inspiracją okolicznościowych prac plastycznych z termoutwardzalnej modeliny”. – Zainteresowanie wśród uczniów warsztatami było duże. Jednak z powodu pandemii mogła w nich uczestniczyć określona grupa. Nasi uczniowie pokazali, że posiadają dużą wiedzę na temat Unii Europejskiej, jak również państw członkowskich – mówi Ewa Pasternak, nauczyciel z PZS w Chmielniku.

– Otworzyliśmy nasze spotkanie uroczystym zasadzeniem pamiątkowego drzewka, pozyskanego dzięki życzliwości Nadleśnictwa Chmielnik. To był symboliczny gest, aby upamiętnić ofiary systemów totalitarnych XX wieku. Trudny to i bolesny temat, jednak dla młodych ludzi jest to wymowny sygnał, aby kreować swoją przyszłość w myśl zasady: nigdy więcej wojny – dodaje Ewa Pasternak.

Następnie odbyły się warsztaty plastyczne, które poprowadziły panie: Maria Bednarska, nauczyciel konsultant  ze  Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz Alicja Wikło, wybitna malarka z Suchedniowa. Uczniowie, pracując z masą plastyczną, przygotowywali dekoracyjne świeczniki oraz magnesy na lodówkę. Wykorzystali przy tym barwy narodowe krajów partnerskich projektu.

Na zakończenie spotkania odbyły się zajęcia literackie, podczas których rozmawiano na temat twórczości angielskich poetów: Wiliama Wordsworth’a i Samuela Taylora Coleridge’a. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z najpiękniejszymi wierszami poetów jezior.

Aktualności

Polecamy