3.5 C
Kielce
poniedziałek, 23 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościPoznajmy życie sprzed 2 tys. lat w starożytnej osadzie

Poznajmy życie sprzed 2 tys. lat w starożytnej osadzie

Zobacz

Centrum Kulturowo-Archeologiczne w Nowej Słupi

Centrum Kulturowo-Archeologiczne w Nowej Słupi to starożytna osada z pierwszych wieków naszej ery. Wizyta w Centrum umożliwia zapoznanie się z wieloma tradycyjnymi rzemiosłami, obrzędami i wierzeniami kultury przeworskiej. W połowie sierpnia odbywają się tu Dymarki Świętokrzyskie, prezentujące proces wytopu żelaza w piecach dymarskich tradycyjną metodą sprzed 2000 lat. W tym roku impreza odbędzie się w dniach 17-18 sierpnia.

Centrum Kulturowo – Archeologiczne w Nowej Słupi to obszar około 4 hektarów położonych nad strumykiem, którego źródła znajdują się u podnóża Łysej Góry. Zlokalizowane tu obiekty mają odzwierciedlenie w badaniach i odkryciach archeologicznych. Są nimi liczne chaty, ziemianki, w jakich zamieszkiwali bądź, w których przebywali ludzie zajmujący się wytopem żelaza w czasach prężnie działającego ośrodka metalurgicznego na naszym terenie. Wszystkie wzniesione budowle powstały techniką, jaka stosowana była przez ówczesnego człowieka 2000 lat temu bez użycia choćby jednego gwoździa.

Obszar Centrum jest połączeniem technik budownictwa stosowanego przez barbarzyńskie plemiona mieszkające na naszym terenie i militarnego budownictwa rzymskiego. Spacer po obiekcie rozpoczynamy od barbarzyńskiej części mieszczącej się na terenie starego „Piecowiska”. Strefa ta powstała w oparciu o liczne badania archeologiczne na terenie całego kraju i prezentuje zarówno budownictwo, jak i wytwórczość określaną przez archeologów, jako kultura przeworska. Wszystkie powstałe w tej strefie struktury są odzwierciedleniem budownictwa z pierwszych wieków naszej ery.

W trakcie zwiedzania można skorzystać z warsztatów mających na celu przekazanie dzieciom i młodzieży szkolnej wiedzy na temat antycznego rzemiosła, warunków bytowych, obyczajowości i wierzeń ludów kultury przeworskiej, ze szczególnym uwzględnieniem starożytnego hutnictwa świętokrzyskiego. Poprzez zobrazowanie dwóch różnych cywilizacji starożytnych – kultury rzymskiej i barbarzyńskiej, młody odbiorca poznaje najstarszą historię Gór Świętokrzyskich. W ramach warsztatów uczestnicy mogą m.in. wypróbować swoje siły obsługując miech dymarski, krusząc rudę drewnianym młotkiem lub wykonując lessowe cegły do budowy pieców.

Więcej informacji o obiekcie dostępne na stronie http://dymarki.pl/

Galeria

Aktualności

Warsztaty świąteczne w Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie. Piękne wianki i radość tworzenia

W Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie odbyły się warsztaty rękodzielnicze, podczas których mieszkańcy mieli okazję nauczyć się zdobienia...

Polecamy