3.5 C
Kielce
środa, 22 stycznia, 2025
Strona głównaAktualnościPoznajmy Zespół Ludowy Tumlinianie

Poznajmy Zespół Ludowy Tumlinianie

Zobacz

Zespół Ludowy Tumlinianie w tym roku będzie obchodził jubileusz 35-lecia.Poznajmy niezwykłych muzyków, którzy kultywują stare tradycje i obyczaje, przybliżając je kolejnym pokoleniom.

Zespół Ludowy Tumlinianie powstał w 1984 roku z inicjatywy przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich Marianny Kłosowskiej. Koło zajmowało się organizacją dziecińców na okres prac żniwnych, nauczało nowoczesnych sposobów uprawiania warzyw na wspólnej działce gromadzkiej, organizowało także dożynki, zabawy sołeckie czy akademie okolicznościowe.

– Zaistniała potrzeba, aby powstał ludowy zespół śpiewaczy – mówi Ewa Kita, szefowa zespołu.  ̶  Utwory do repertuaru powstawały do tekstów pani Marianny i tak jest do obecnej chwili, bo często sięgamy po jej utwory. W repertuarze mamy pieśni ludowe, kościelne i patriotyczne.

Zespół  zaczął występować nie tylko na terenie gminy, ale także w województwie. Przez lata w zespole śpiewały dziesiątki osób nie tylko z gminy Zagnańsk, ale także z sąsiedniej gminy Miedziana Góra.

Tumlinianie są zaprzyjaźnieni z innymi zespołami ludowymi, placówkami kultury, jak Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach, Związek Rolników i Kółek Rolniczych, Ludowe Towarzystwo Naukowo-Kulturalne, oraz osobami popierającymi ich artystyczną działalność. Zespół w swoim dorobku ma wiele występów i znaczących nagród. Uczestniczył w Międzynarodowym Konkursie „Pieśni ludzi gór” w Zakopanem, występował także podczas Koncertu Pieśni Maryjnych w Częstochowie. W organizowanym przez WDK konkursie obrzędowym Tumlinianie zajęli III miejsce, wystawiając sztukę „Zielarka”. Zespół nagrał także pastorałki dla Radia Kielce i płytę z utworami ludowymi. Wystąpił także w Ćmińsku oraz w Dniu Nauczyciela w szkole w Tumlinie z inscenizacją „Wypiórek tumlińskich”.

Obecnie zespół liczy 15 osób.  ̶  Występujemy na wielu uroczystościach gminnych, parafialnych, powiatowych. Braliśmy udział w Ogólnopolskich Buskich Spotkaniach z Folklorem, byliśmy w Daleszycach, Stąporkowie, Śladkowie Małym, Beskidzie Żywieckim, Zakopanem, Polańczyku, Solinie, Jędrzejowie, na Koncercie Pieśni Maryjnych na Jasnej Górze i Dymarkach Świętokrzyskich w Nowej Słupi. Zaprezentowaliśmy swoje umiejętności w Masłowie podczas Przeglądu Pieśni Patriotycznych, w Tokarni na Święcie Chleba, Dniach Zagnańska, na urodzinach dębu „Bartek”, Święcie Miedzianej Góry. Wszędzie zdobywamy  medale, wyróżnienia. Byliśmy też inspiratorami powstania w szkole w Tumlinie zespołu Małe Tumlinianki.

W ostatnich latach Tumlinianie występowali w przeglądzie zespołów ludowych w Ciekotach, w powiatowym przeglądzie zespołów w Chmielniku, podczas Święta Pieroga w Bobrzy, odpustu w Zachełmiu oraz na wszystkich uroczystościach w Tumlinie.

Panie z zespołu organizowały także wieczerze opłatkowe dla osób samotnych. Często gościły ze swoim repertuarem w Domu Pomocy Społecznej w Kielcach. Członkinie zespołu są zapraszane do szkoły na zajęcia, podczas których opowiadają o zwyczajach swoich przodków, uczą haftu i szydełkowania.

Aktualności

162. ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA STYCZNIOWEGO

Czas zaborów jest bez wątpienia jednym z najmroczniejszych okresów w polskiej historii, pełnym ucisku i cierpienia naszego narodu. Potężna niegdyś Rzeczpospolita w 1795...

Polecamy