W tym roku zaszczytną funkcję starostów dożynek powiatowych będą pełnić Grażyna Gadowska z Woli Łagowskiej w gminie Łagów oraz Kazimierz Karwat z Mędrowa w gminie Raków.
Grażyna Gadowska wspólnie z mężem prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 30 ha. – Prowadzimy hodowlę bydła mlecznego, mamy 20 krów mlecznych i 20 jałowic wysokocielnych. Stado znajduje się pod kontrolą użytkowości mlecznej i od wielu lat jest w czołówce powiatu kieleckiego pod względem wydajności. Na naszej ziemi uprawiamy kukurydzę na kiszonkę, trawy na sianokiszonkę oraz zboża. Jako pierwsi na naszym terenie zaczęliśmy uprawiać kukurydzę i robić sianokiszonki – opowiada pani starościna. – Nasze krowy zdobywają liczne nagrody, prowadzimy w rankingach na najlepsze gospodarstwo pod względem wydajności mleka, z jednej krowy mamy ponad siedem tysięcy litrów mleka w trakcie laktacji.
Gospodarstwo państwa Gadowskich prężnie się rozwija. Posiadają bogaty park maszynowy, który sukcesywnie uzupełniają. – Sprzęt pomaga nam w obsłudze gospodarstwa – przyznaje pani Grażyna. Ona sama aktywnie włącza się w życie społeczne miejscowości i wspiera wiele przedsięwzięć dla mieszkańców.
– Rola starościny dożynek powiatu jest dla mnie zaszczytem i ogromnym wyróżnieniem. Mam męża, trzy córki i troje wnucząt. Staram się być dobrą żoną, matką i babcią. W chwili obecnej ta ostatnia funkcja jest najprzyjemniejsza, a ponieważ córki nie mieszkają już z nami, mam więcej wolnego czasu na działalność społeczną. Jestem wiceprzewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich Wolanie, któremu poświęcam dużo serca. Organizujemy coroczną imprezę „Świętojańskie Wianki”, jak również jeździmy na różne imprezy, aby wystawiać się ze swoimi potrawami regionalnymi. Do tego także śpiewamy. Chciałabym, aby mieszkańcom wsi żyło się lepiej. Oprócz hodowli bydła uprawiam ekologiczne warzywa i owoce na własne potrzeby. Uwielbiam gotować i piec ciasta. Umiem także piec chleb i robić przetwory, jak każda gospodyni.
Kazimierz Karwat mieszka we wsi Mędrów, wspólnie z żoną prowadzi jedno z większych gospodarstw rolnych w gminie Raków, którego powierzchnia wynosi 22 ha.
– Moje gospodarstwo nastawione jest na produkcję roślinną i zwierzęcą. Hoduję opasy, a także konie, które są moją wielką pasją – opowiada gospodarz. – Jednakże głównym kierunkiem mojej działalności jest uprawa tytoniu Virginia.
Gospodarstwo pana Kazimierza jest ekologiczne, zajęło pierwsze miejsce na dożynkach wojewódzkich w 2014 roku, które odbywały się w Busku-Zdroju. – Gospodarstwo przejęliśmy niespełna trzydzieści lat temu po moich rodzicach. Rozbudowaliśmy je, ulepszyliśmy. Dysponuje kompletem sprzętu mechanicznego niezbędnego do jego prowadzenia. W ostatnim czasie kupiłem nowoczesny ciągnik – opowiada.
Pan Kazimierz jest bardzo zaangażowany w swoją pracę, prężnie działa w środowisku rolniczym, charakteryzuje się dużą aktywnością społeczną, cieszy się dużym uznaniem i zaufaniem społeczności lokalnej. Przez cztery kadencje był sołtysem Mędrowa, obecnie sołtysem jest jego żona. Dzięki niemu w Mędrowie powstało Koło Gospodyń Wiejskich. – Współorganizowaliśmy uroczystość świętojańską w Mędrowie. Chcę, aby to święto stało się tradycją – mówi.
– Jako pierwszy w regionie w 2000 roku kupiłem nowoczesną suszarnię komputerową do suszenia tytoniu i przyznam, że była to trafna decyzje – mówi Kazimierz Karwat.