3.5 C
Kielce
piątek, 22 listopada, 2024
Strona głównaInwestycjePoznają tajniki rewitalizacji

Poznają tajniki rewitalizacji

Zobacz

Jak programować i wdrażać działania rewitalizacyjne – na te pytania znajdą odpowiedź przedstawiciele 84 gmin, które zgłosiły się do udziału w unijnym projekcie realizowanym przez samorząd województwa świętokrzyskiego we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej.


W zaplanowanych w ramach projektu szkoleniach i konsultacjach uczestniczyć będzie 170 pracowników samorządowych, którzy w swoich gminach zajmują się tematyką rewitalizacji. Ze względu na stan pandemii szkolenia będą się odbywać w formie online.

Podczas spotkań poruszane będą m.in. zagadnienia dotyczące przekształcenia programów rewitalizacji w gminne programy rewitalizacji, dostępności w działaniach rewitalizacyjnych, roli Komitetu Rewitalizacji, doskonalenia umiejętności zarządzania rewitalizacją czy włączenia społeczności lokalnej we wdrażanie programów. Uczestnicy szkoleń zapoznają się także z zagadnieniami związanymi z monitoringiem i ewaluacją działań rewitalizacyjnych oraz rolą partnerów zewnętrznych. Realizacja projektu potrwa do 31 października 2022 r.

– Obecnie jesteśmy na etapie opracowywania ankiet nadesłanych przez 84 gminy z naszego województwa, które uczestniczą w projekcie. Na ich podstawie określimy szczegółową tematykę szkoleń, tak aby w jak największym stopniu odpowiedzieć na zapotrzebowanie samorządów. Powinny one ruszyć na początku przyszłego roku – mówi Jacek Sułek, dyrektor Departamentu Inwestycji i Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

Pod adresem: sipws.wrota-swietokrzyskie.pl/geoportal dostępna jest już mapa, która prezentuje gminy ujęte w ramach zatwierdzonego i przyjętego „Wykazu Programów Rewitalizacji Województwa Świętokrzyskiego”. Gminy zostały przedstawione różnymi kolorami, w zależności od przyjętego na ich terenie gminnego lub lokalnego programu rewitalizacji. Na podstawie mapy można również uzyskać informację na temat nazwy programu, uchwały oraz dat dotyczących dokumentu.

– Jestem przekonany, że dzięki realizacji tego projektu wzrośnie liczba gminnych programów rewitalizacyjnych, nie bez znaczenia jest także chęć włączenia w działania społeczności lokalnych oraz kreowanie lokalnych liderów – mówi Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego.

Dodaje on, że powstanie programów rewitalizacji otwiera przed gminami drogę do podejmowania działań zmierzających do przekształcania obszarów zdegradowanych i nadawania im nowych, funkcjonalnych i przyjaznych dla mieszkańców, funkcji. Tak dzieje się już w wielu gminach naszego regionu, dzięki wsparciu środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Warto podkreślić, że po 2023 r. wszelkie działania rewitalizacyjne będą mogły być realizowane tylko w oparciu o gminne programy rewitalizacyjne. Bez takiego dokumentu nie będzie więc możliwe staranie się w przyszłej perspektywie finansowej Unii Europejskiej o zewnętrzne wsparcie.

Projekt Wzmacnianie zdolności gmin do programowania i wdrażania działań rewitalizacyjnych realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020.

Aktualności

W nocy spadnie śnieg – na drogach może być ślisko

Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie ostrzega, że w najbliższych dniach prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg...

Polecamy