3.5 C
Kielce
poniedziałek, 23 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościPoznaj tradycyjne polskie sadownictwo

Poznaj tradycyjne polskie sadownictwo

Zobacz

“Tradycyjny sad” – pod takim hasłem Fundacja Banku Ochrony Środowiska i Polska Akademia Nauk organizują konkurs, kierowany do nauczycieli oraz uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Jego ideą jest promowanie tradycji polskiego sadownictwa, upowszechnianie wiedzy o starych odmianach drzew owocowych. W tym roku młodzi sadownicy zajmą się śliwami. Na zgłoszenia udziału organizatorzy czekają do 16 lutego.

 

Przez stulecia Polska postrzegana była jako potęga sadownicza, specjalizująca się w pielęgnowaniu tradycji sadów owocowych, w których rosły i owocowały drzewa dawnych odmian. Papierówki, antonówki, kosztele, renety, mirabelki, śliwki uleny czy węgierki często wypierane są przez nowoczesne krzyżówki, królujące w dużych sadach przemysłowych. Dawne odmiany, odporne na mróz, suszę, szkodniki, nie wymagające oprysków chemicznych, okazały się być nieekonomicznymi – ze względu na duże rozmiary drzew, niższą wydajność, owocowanie nie w każdym roku. Okazuje się że około 80 procent zasobów dawnych odmian polskich wyginęło. Istnieje duża potrzeba powrotu do dawnych odmian drzew owocowych, popyt na owoce ekologiczne, lokalne produkty, zdrowe i smaczne.

Ideą konkursu jest nakłonienie uczniów do zdobycia wiedzy o dawnych polskich odmianach drzew owocowych, umiejętnej uprawie sadu, a także zachęcenie do założenia małego sadu. 10-osobowe zespoły wiosną posadzą w przydomowych lub przyszkolnych ogródkach drzewka owocowe, będą je pielęgnować, prowadzić kronikę, spotkania z sadownikami, spotkania dla uczniów i rodziców, raportować postęp rozwoju sadu.

Regulamin konkursu, opis zadań i informacje o nagrodach przewidzianych w konkursie dostępne są na stronie https://tradycyjnysad.pl

Aktualności

Warsztaty świąteczne w Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie. Piękne wianki i radość tworzenia

W Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie odbyły się warsztaty rękodzielnicze, podczas których mieszkańcy mieli okazję nauczyć się zdobienia...

Polecamy