3.5 C
Kielce
poniedziałek, 14 lipca, 2025
Strona głównaAktualnościPowstanie Styczniowe ożyło w Zajączkowie: Niezapomniana rekonstrukcja bitwy nad Łośną

Powstanie Styczniowe ożyło w Zajączkowie: Niezapomniana rekonstrukcja bitwy nad Łośną [WIDEO]

Zobacz

W ostatnią niedzielę maja w Zajączkowie miało miejsce niezwykłe widowisko historyczne, które przeniosło uczestników w czasy Powstania Styczniowego. Na boisku przy szkole w Zajączkowie odbyła się inscenizacja bitwy nad rzeką Łośną (obecnie znaną jako Wierna), jednej z kluczowych potyczek z tego okresu.

Realizacja projektu odbyła się we współpracy ze Szkołą Podstawową im. Bohaterów Powstania Styczniowego w Zajączkowie, co dodatkowo podkreśliło lokalny charakter przedsięwzięcia. Boisko przy szkole stało się areną, na której ożyły wydarzenia sprzed lat, przybliżając uczestnikom odwagę i poświęcenie powstańców. Zbigniew Kowalski ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 4 Pułku Piechoty Legionów, opowiadał o znaczeniu przedstawionej bitwy. – Nasza inscenizacja odtwarzała starcie żołnierzy rosyjskich z powstańcami pod Małogoszczem. Staraliśmy się pokazać wszystkie fazy tej bitwy, oczywiście w ramach możliwości, jakie dawał nam plac szkolny oraz realiów z widzami na widowni. Zależało nam szczególnie na ukazaniu, że powstańcy wycofali się nie dlatego, że przegrali, ale dlatego, że zorientowali się, iż to była pułapka. Z trzech stron mieli być zaatakowani i kiedy to się stało faktem, po prostu opuścili pole bitwy. Bitwę uznaje się w literaturze za nierozstrzygniętą. Mimo, że powstańcy stracili sześciuset żołnierzy, wielu zostało rannych, a także stracili dwa działa, to jednak cel główny rosyjski nie został osiągnięty. Tym celem było zniszczenie oddziałów Langiewicza – mówi Zbigniew Kowalski ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 4 Pułku Piechoty Legionów Zbigniew Kowalski ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 4 Pułku Piechoty Legionów.

W wydarzeniu wzięło udział wiele grup rekonstrukcyjnych z całej Polski. Projekt „Bohaterowie znad Łośny” to nie tylko lekcja historii, ale także żywe doświadczenie, które pozwoliło uczestnikom na chwilę przenieść się w czasie i przestrzeni. – Kobiety w czerni pokazały dziś, jak ubierały się kobiety w tamtych czasach. Ich stroje są odwzorowane jeden do jednego, co pozwoliło uczestnikom wydarzenia na żywe doświadczenie historii i dosłownie dotknięcie tamtych czasów. Moda lat 60 XIX wieku sprzyjała kobietom pracującym na rzecz powstania np. jako kurierki. Obszerne krynoliny były idealnym „schowkiem” na bibułę, papiery, a nawet proch i amunicję. Rola kobiety w powstaniu była ważna. To one wspierały, ocierały łzy i opatrywały rannych – mówi Marta Salwa ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 4 Pułku Piechoty Legionów.

Podczas wydarzenia zorganizowano także piknik historyczny. Nie zabrakło warsztatów, gier i zabaw dla całych rodzin, nawiązujących do tematyki powstania, a także strażackich pokazów, co sprawiło, że dzień ten był pełen atrakcji dla każdego. W programie był też koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu uczniów lokalnych szkół i artystów.

Pod wrażeniem organizacji wydarzenia była burmistrz miasta i gminy Piekoszów, Teresa Jakubowska. – Jestem pod wrażeniem inscenizacji. To wspaniała nauka i żywa lekcja historii, która przeniosła nas w czasie i pozwoliła na chwilę poczuć atmosferę tamtych dni. Takie wydarzenia są nieocenione dla naszej społeczności. Mają na celu nie tylko edukację, ale również integrację mieszkańców wokół wspólnych wartości i historii.- powiedziała burmistrz Teresa Jakubowska.

Rekonstrukcja odbyła się w ramach projektu „Bohaterowie znad Łośny – widowisko historyczne”, który realizowany jest przez Bibliotekę Centrum Kultury w Piekoszowie, dzięki dofinansowaniu ze środków Biura „Niepodległa” w ramach programu dotacyjnego „Powstanie styczniowe 1863-1864″. Projekt ten stał się nie tylko wyjątkowym wydarzeniem edukacyjnym, ale również istotnym punktem na kulturalnej mapie regionu, przypominającym o ważnych wydarzeniach z przeszłości, które ukształtowały dzisiejszą Polskę.

Już teraz organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych do udziału w przyszłych edycjach tego niezwykłego wydarzenia, które z pewnością dostarczą niezapomnianych wrażeń i wzbogacą wiedzę historyczną uczestników.

Galeria

Aktualności

Dofinansowanie inwestycji polegających na wymianie źródeł ciepła ze środków budżetu gminy Chęciny na 2025 rok

                                                                                                                           OGŁOSZENIEo naborze wniosków na dofinansowanie inwestycji polegających na wymianie źródeł ciepła ze środków budżetu gminy Chęciny na 2025 rokTERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW: OD...

Polecamy