Projekt nowoczesnego przedszkola i żłobka w Oblęgorku właśnie jest opracowywany, a po przygotowaniu pełnej dokumentacji technicznej ruszą prace budowlane. Całkowity koszt inwestycji to blisko 9 milionów złotych, a dofinansowanie zewnętrzne wyniesie prawie 8 milionów złotych. Obiekt będzie energooszczędny, w pełni dostosowany do potrzeb dzieci i zgodny z oczekiwaniami rodziców.
Zadanie będzie realizowane w formie zaprojektuj i wybuduj, co oznacza, że ta sama firma sporządzi pełną dokumentację techniczną, na podstawie której następnie zrealizuje inwestycję. Wykonawcą jest przedsiębiorstwo „Dom z Klasą M.M. Othman Sp. j., które wyceniło swoją pracę na kwotę 8 milionów 950 tysięcy złotych. Nadzór inwestorski zaś sprawuje Zakład Obsługi Inwestycji EKO INWEST Krystyna Wiorek, a jego koszt to 72 tysiące 570 złotych. – Prace nad realizacją zadania są obecnie na etapie projektowania. To niezwykle istotny moment, ponieważ na podstawie stworzonej dokumentacji powstanie budynek, który ma być komfortowy i w pełni dostosowany do potrzeb dzieci. Zaraz po zakończeniu tego etapu ruszą prace budowlane – mówi Tadeusz Tkaczyk, wójt gminy Strawczyn.
Warto przypomnieć, że samorząd gminy Strawczyn pozyskał na budowę kompleksu aż 7 milionów 650 tysięcy złotych dofinansowania. Środki zewnętrzne będą pochodziły z Rządowego Funduszu Polski Ład Programu Inwestycji Strategicznych i pokryją większość kosztów zadania.
Obiekt na miarę naszych czasów
W nowym kompleksie żłobkowo-przedszkolnym zostanie utworzonych 140 miejsc. W żłobku opiekę otrzyma 20 maluchów, a w przedszkolu 120 dzieci, które będą uczęszczały do pięciu oddziałów. Budynek będzie dwukondygnacyjny, bardzo nowoczesny, funkcjonalny i w pełni przystosowany do potrzeb najmłodszych mieszkańców gminy Strawczyn. Planowana powierzchnia to 1300m2. Powstaną tu: sale do leżakowania, zaplecza sanitarne, pokoje socjalne, sale zabaw, pomieszczenia biurowe, pokój terapeutyczny, pokój pielęgniarki, pokoje nauczycielskie, pomieszczenia techniczne, kuchnia z pełnym zapleczem kuchenno-magazynowym obsługiwanym osobnym wejściem, a także pomieszczenia szatniowe. Do komunikacji i ewakuacji wewnątrz budynku będą służyć dwie klatki schodowe oraz winda przystosowana dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Budynek zostanie wyposażony w system odnawialnych źródeł energii, w tym w instalację fotowoltaiczną oraz pompę ciepła.
Dokładny kształt budynku i rozplanowanie pomieszczeń poznamy jednak po opracowaniu docelowego projektu technicznego, wtedy też ruszą prace budowlane. Inwestycja ma być zakończona do sierpnia 2024 roku.