3.5 C
Kielce
piątek, 10 maja, 2024
Strona głównaKulturaPowrót posłów na fasadę Dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich. Zakończenie wielkiego projektu już...

Powrót posłów na fasadę Dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich. Zakończenie wielkiego projektu już blisko

Zobacz

Montaż rzeźb postaci posłów moskiewskich i szwedzkich, którzy po półtora wieku powrócili na główną fasadę Dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach, był okazją do podsumowania dobiegającego końca dużego projektu pn. „Pałac w Muzeum, Muzeum w Pałacu”, realizowanego przez Muzeum Narodowe w Kielcach. W briefingu prasowym przed siedzibą Muzeum uczestniczyli marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach Robert Kotowski i poseł na Sejm RP Krzysztof Lipiec.

 

Figury posłów, z którymi rokowania pokojowe prowadził biskup krakowski i kanclerz wielki koronny Jakub Zadzik, fundator Pałacu, zostały zniszczone po powstaniu styczniowym. Ich przywrócenie jest jednym z elementów realizowanego od 2017 roku projektu, w ramach którego wykonano kosztowne prace budowlane i remontowe, a wiele cennych eksponatów i elementów Pałacu poddano gruntownej konserwacji.

– Przywrócenie figur posłów to symboliczny moment, wieńczący realizację projektu – podkreślał Robert Kotowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach, współprowadzonego przez samorząd województwa świętokrzyskiego wraz z Ministerstwem Kultury. – Powoli zmierzamy do końca. Na koniec listopada planujemy uroczyste otwarcie Pałacu po długim remoncie, który ogromnie podniósł atrakcyjność obiektu dla naszych odbiorców – dodał Robert Kotowski.

– Kultura i dbałość o nią są podstawą naszej tożsamości narodowej, a jej przekazywanie kolejnym pokoleniom stanowi o tej tożsamości. Cieszę się, że władze naszego kraju dbają o zachowanie tego cennego dziedzictwa. To ogromna satysfakcja, że w swoich zasobach mamy w województwie świętokrzyskim tak wspaniałe obiekty. Myślę, że po zakończeniu pandemii ten odnowiony Pałac będzie się wypełniał rzeszami zwiedzających – mówił  marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski.

Marszałek podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do przywrócenia świetności cennym zabytkom w naszym regionie oraz prowadzili skuteczne starania o pozyskiwanie środków.

– To wielka radość i duma, że Muzeum Narodowe w Kielcach obecnie dorównuje, a nawet przewyższa swoimi standardami inne Muzea Narodowe w kraju, które mają już od dawna ugruntowaną pozycję na mapie dziedzictwa kulturowego naszej ojczyzny – mówił poseł na Sejm RP Krzysztof Lipiec, przypominając, że Pałac Biskupów  to jeden z najcenniejszych skarbów ziemi świętokrzyskiej, od niedawna wpisany na prestiżową listę Pomników Historii ze względu na szczególna rangę dla kultury narodowej.

Projekt pn. „Pałac w muzeum, Muzeum w Pałacu. Ochrona, zachowanie i udostępnienie na cele publiczne zabytków ruchomych i nieruchomych o znaczeniu ogólnopolskim” realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Wartość projektu przekracza 21 mln zł.

 

 

Aktualności

W Piekoszowie odbył się XVIII Konkurs Pięknego Czytania

W Piekoszowie miała miejsce osiemnasta edycja Miejsko-Gminnego Konkursu Pięknego Czytania, który przyciągnął najmłodszych uczniów z lokalnych szkół podstawowych. Wydarzenie,...

Polecamy