7 września po raz trzeci obchodzimy Międzynarodowy Dzień Czystego Powietrza dla Błękitnego Nieba. Ustanowienie przez ONZ tego święta miało na celu podniesienie świadomości społeczeństwa na temat narastającego problemu zanieczyszczenia powietrza oraz upowszechnianie działań służących poprawie jego jakości. W tym roku święto obchodzimy pod hasłem przewodnim “The Air We Share”, które podkreśla zbiorową odpowiedzialność za stan powietrza oraz zachęca wszystkich do wspólnego działania. Powietrze nie zna granic, podziałów, dlatego wszyscy razem, solidarnie powinniśmy się o nie zatroszczyć.
Dbając o portfele dbamy o powietrze
Nadchodzi sezon grzewczy, a wraz z nim wydatki i rachunki za ogrzewanie. Tegoroczna zima będzie trudniejsza niż poprzednie ze względu na ceny i dostępność paliw. Oto kilka łatwych, tanich działań, które pozwolą zaoszczędzić energię oraz zmniejszyć rachunki w czasie sezonu grzewczego:
- Zrób przegląd instalacji i dokonaj niezbędnych napraw – niesprawna instalacja może skutkować większymi stratami energii, czyli większymi rachunkami.
- Zamontuj automatyczne odpowietrzniki na końcówkach pionu (urządzenie i montaż to koszt ok. 100 zł) – zapowietrzone grzejniki pracują mniej efektywnie.
- Zamontuj ekrany zagrzejnikowe – odbijają ciepło emitowane w kierunku ściany, przez co do ogrzania pomieszczenia zużywa się mniej energii (średni koszt to ok. 5 zł za metr, a oszczędność energii to nawet 2-7%).
- Zamontuj zawory termostatyczne na wszystkich grzejnikach – zmniejsz ogrzewanie nawet o 1°C, a wysokość rachunku spadnie o 5-10%, a w nieużywanych pomieszczeniach utrzymuj min. temperaturę do 15°C.
- Wietrz pomieszczenia szybko i intensywnie – zakręć termostat grzejnikowy na kilka minut przed otwarciem okna, szybko przewietrz, a termostaty rozkręć dopiero po zamknięciu okien.
- Odsłoń grzejniki – zapewni to odpowiednią cyrkulację powietrza w pomieszczeniu.
- W mroźne dni, na noc zasłoń okna żaluzjami lub zasłonami – zapewni to dodatkową izolację zapobiegającą utracie ciepła.
- Reguluj uszczelnienie okien – za pomocą imbusa, ustaw odpowiedni docisk skrzydła okna do ramy.
- Aby zaoszczędzić prąd – wstawiaj zmywarkę i pralkę tylko z pełnym wkładem, gaś niepotrzebne światło, gotuj tylko tyle wody, ile potrzebujesz, odłączaj nieużywane urządzenia od zasilania, wymień żarówki na energooszczędne.
Jak uchronić się przed smogiem
W okresie jesienno-zimowym mogą wystąpić przekroczenia norm zanieczyszczenia powietrza. Jak się wtedy zachować?
- Monitoruj codziennie jakość powietrza, którą możesz sprawdzić na stronie GIOŚ.
- Ogranicz spacery i przebywanie na zewnątrz.
- Ogranicz wietrzenie pomieszczeń – nie wpuszczaj do domu zanieczyszczeń.
- Zadbaj o starsze osoby w Twojej rodzinie – sprawdź czy mają potrzebne leki, zakupy.
- Do pracy zamiast samochodem – skorzystaj z komunikacji zbiorowej.
- Ogranicz palenie w kominku, jeśli nie jest to jedyne Twoje źródło ciepła.
- Nie używaj dmuchaw do liści – powoduje to tzw. pylenie wtórne.
- Zgłoś każdy przypadek palenia odpadami w piecu – zadzwoń do straży miejskiej lub swojego urzędu gminy.