3.5 C
Kielce
poniedziałek, 23 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościPowiatowe Święto Plonów w Rakowie

Powiatowe Święto Plonów w Rakowie

Zobacz

Uroczyście podziękowaliśmy rolnikom za trud całorocznej pracy i poświęciliśmy chleb wypieczony z tegorocznych ziaren oraz wieńce dożynkowe, które są najpiękniejszą cząstką tego, co rolnicy zebrali z pól.  Za nami wyjątkowe święto – Dożynki Powiatu Kieleckiego i Gminy Raków, które obchodziliśmy w tym roku w Rakowie.

Zgodnie z tradycją, uroczystości rozpoczęła Msza Święta dziękczynna sprawowana w intencji rolników w kościele pod wezwaniem Świętej Trójcy – Sanktuarium Matki Bożej Cudownej Przemiany w Rakowie. O trudzie pracy rolnika, mówił podczas homilii ks. proboszcz Paweł Mackiewicz.

Podczas uroczystej Mszy Świętej pobłogosławiono wieńce i chleby dożynkowe. Podziękowaliśmy też za tegoroczne plony oraz prosiliśmy o pomyślność dla rolników na przyszły rok.

Po nabożeństwie, w barwnym korowodzie, poprowadzonym przez tegorocznych starostów dożynek, panią Renatę Łobodę z Głuchowa, pana Stanisława Pociejowskiego z Szumska Kolonii, starostę kieleckiego Mirosława Gębskiego, wójta gminy Raków Damiana Szpaka oraz Kapelę Zespołu Pieśni i Tańca ze Strawczynka, poczty sztandarowe, delegacje18 gmin powiatu kieleckiego z wieńcami zaproszeni goście i mieszkańcy przeszli na Rynek w Rakowie na miejsce uroczystości dożynkowych. Tam odbyła się część oficjalna i artystyczna.

W imieniu organizatorów specyfikę każdej gminy, atrakcje, możliwości i atuty przestawiały prowadzące imprezę – Wioletta Krzyżanowska z kieleckiego starostwa oraz Dariusz Jóźwik z Urzędu Gminy w Rakowie.

Odśpiewano Hymn Państwowy i Rotę przy akompaniamencie Kapeli Zespołu Pieśni i Tańca ze Strawczynka i rozpoczęła się oficjalna część uroczystości dożynkowych.

Głos zabrali gospodarze dożynek. Starosta kielecki Mirosław Gębski na wstępie swojego wystąpienia podziękował księdzu proboszczowi za piękne słowo Boże, które wygłosił podczas uroczystej Mszy Świętej, a następnie zwrócił się do zebranych na Rynku w Rakowie.   

– Szanowni Państwo! Bardzo się cieszę, że mogę być razem z Wami i razem z Wami mogę obchodzić tegoroczne dożynki. Dziś chciałbym podziękować wszystkim Rolnikom za ich ciężką pracę, poświęcenie i chciałbym z tego miejsca przekazać wszystkim Państwu ogromne wyrazy uznania. Dziękuję z całego serca. Dożynki to piękne, polskie święto, którego tradycja sięga wielu lat wstecz. To moment, kiedy możemy podziękować Bogu za urodzaj, za plony i szczęśliwe ukończenie prac polowych. To moment, który jednoczy, który zbiera przy wieńcach, polskie rodziny i tak jak tu – dziś, całe lokalne społeczności. To moment, kiedy myślami wracamy do korzeni. Do tego, co dla nas Polaków ważne. A co dla Polaków jest ważne? Co przez wieki budowało naszą tożsamość? To takie wartości, jak wiara katolicka, patriotyzm i rodzina. I naszym zadaniem jest tych wartości bronić. Żołnierz Armii Krajowej Anatol Radziwonik pseudonim Olech, jeden z dowódców antykomunistycznego podziemia, który do 1949 roku walczył, broniąc Polaków i Polskich ziem, na oderwanej od macierzy Nowogródczyźnie, mówił „Nic dla siebie, wszystko dla Ojczyzny”. Niech te słowa nam przyświecają, niech prowadzą w czasach w których wiele osób, chce zapomnieć o polskości,  dla których ważniejsza jest europejskość. Europejskość rozumiana, jako porzucenie tego co rzeczywiście istotne, co moralne, co oczywiste. Porzucenie a nawet plucie na takie wartości, jak wiara katolicka i kościół katolicki.  Europejskość rozumiana, że inne flagi czy to tęczowa, czy różowa mają być ważniejsze niż polska flaga. Tu na polskiej wsi w Gminie Raków w powiecie kieleckim najważniejsza jest dla nas polska flaga, a nie żadna europejska i trzy najważniejsze słowa :Bóg, Honor, Ojczyzna. To tutaj na tej ziemi młodzi rolnicy po pracy w polu uczą swoje dzieci wierszyka Władysława Bełzy z 1900 roku –  Kto ty jesteś? Polak mały, Jaki znak Twój? Orzeł Biały. Bo tak, jak napisał Wiesław Myśliwski „W dużej mierze dzięki chłopom Polska przetrwała. Dzięki ich przywiązaniu do ziemi, do języka, do wiary. Na tych trzech bowiem fundamentach zasadzało się chłopskie trwanie tu i zawsze, z dziada pradziada, niezależnie czy Polska była matką, czy macochą, czy w ogóle była”. Polska wieś, mimo wielu przeciwności, mimo wielu bardzo trudnych historycznie momentów jest silna. I z czasem staje się coraz silniejsza. A dzięki silniejszej wsi, silniejsza staje się też Polska. Dlatego jeszcze raz dziękuję dziś Państwu – Polskim Rolnikom za to, co robicie dla wsi i jednocześnie dla naszej Ojczyzny. Bóg zapłać! Niech żyje Polska! – mówił starosta kielecki.

– Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku każdego rolnika. To czas radości, czas odpoczynku po ciężkiej pracy. Nasza polska tradycja nakazuje po zebraniu plonów podziękować Bogu za owoce ziemi, rolnikom za trud i pracę, której owocem jest chleb, symbol dostatku,  a także podstawa naszych posiłków. Dziękujemy dziś Bogu za błogosławieństwo, ale również wam rolnikom za wysiłek i pracę na roli. Doskonale wiemy, że w dzisiejszych czasach rolnictwo to profesja wymagająca wielkiego trudu i hartu nie tylko z anomaliami pogody, ale także prawami unijnymi, prawami zewnętrznego rynku dlatego tym bardziej należy się cześć ludziom, którzy pomimo wielu przeciwności , trudności pokochali swój zawód i służą ziemi i ojczyźnie, dlatego w dniu dożynek wszystkim rolnikom z powiatu kieleckiego życzę wszelkiej pomyślności, wszystkiego dobrego – mówił wójt Gminy Raków Damian Szpak.

Na scenie, starostowie tegorocznego święta plonów przekazali symboliczne bochny chleba wypieczone z tegorocznych zbiorów – staroście kieleckiemu oraz wójtowi Rakowa. Chlebem starosta i wójt podzielili się z gośćmi i mieszkańcami. W czasie częstowania chlebem Zespół Śpiewaczy „Śwarne Kakonianki” z gminy Bieliny dokonały obrzędu dożynkowego zwanego ośpiewaniem wieńców.

W tym ważnym dla rolników dniu dożynek podziękowania za ich ciężką pracę i serdeczne życzenia składali ze sceny: starosta kielecki Mirosław Gębski, wicestarosta kielecki Tomasz Pleban, członek  Zarządu Powiatu w Kielcach Mariusz Ściana, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Renata Janik, radni powiatowi: Bogdan Gierada, Paweł Gratka, Irena Gmyr, Anna Kosmala, Andrzej Michalski, Krzysztof Soboń, Danuta Żebrowska, a także radny wojewódzki Piotr Żołądek oraz burmistrz Miasta i Gminy Pierzchnica Stanisław Strąk, wiceburmistrz Miasta i Gminy Morawica Marcin Dziewięcki, burmistrz Miasta i Gminy Chmielnik Paweł Wójcik, burmistrz Miasta i Gminy Daleszyce Dariusz Meresiński, burmistrz Miasta i Gminy Nowa Słupia Andrzej Gąsior, burmistrz Miasta i Gminy Szydłów Andrzej Tuz, wójt Gminy Bieliny Sławomir Kopacz, wójt Gminy Górno Przemysław Łysak, wójt Gminy Obrazów Krzysztof Tworek, wójt Gminy Bogoria Marcin Adamczyk, zastępca wójta Strawczyna Karol Picheta, wicewójt Zagnańska Stanisław Stępień, przewodnicząca Rady Gminy Piekoszów Barbara Drogosz, sekretarz Miasta i Gminy Bodzentyn Wojciech Furmanek, sekretarz Gminy i Miasta Chęciny Paweł Brola.  Obecny był także Dyrektor Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Kielcach Józef Cepil.

Życzenia przekazali rolnikom także świętokrzyscy parlamentarzyści – Anna Krupka, Piotr Wawrzyk, Czesław Siekierski, Andrzej Szejna  oraz senator Krzysztof Słoń. List od poseł Agaty Wojtyszek odczytał Marek Chrapek Wojewódzkiej Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Kielcach.

Podczas dożynek obecni byli także: wójt gminy Masłów Tomasz Lato, wójt Gminy Nowiny Sebastian Nowaczkiewicz, wójt Gminy Mniów Piotr Wilczak, dyrektor Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Środowiska  Starostwa Powiatowego w Kielcach Zenon Pedrycz, zastępca dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg Wojciech Żebrowski, dyrektor Wydziału Budownictwa Starostwa Powiatowego w Kielcach Elżbieta Hermanowska, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach Magdalena Karwat – Kasińska, dyrektor Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Starostwa Powiatowego w Kielcach Dominika Kąsek, zastępca dyrektora kieleckiego oddziału KRUS Jarosław Królicki, Wojewódzki Inspektor Inspekcji Handlowej w Kielcach Urszula Łutczyk. Obecni byli także przedstawiciele służb mundurowych, strażacy, leśnicy.

Podczas dożynek rozstrzygnięty został konkurs na „Najpiękniejsze Gospodarstwo Agroturystyczne Powiatu Kieleckiego”. Komisja  w tym roku wyróżniła 5 gospodarstw: „Zakamarek” Rafał Herbuś Gmina Bieliny, „Orzechowa Zagroda” Agnieszka Witkowska Gmina Nowa Słupia, Agroturystyka „Jola” Stanisław i Janina Rękas Gmina Pierzchnica, Gospodarstwo Agroturystyczne „Torfowisko” Maria Kamińska Gmina Daleszyce, Gospodarstwo Agroturystyczne „Leśny Dworek” Ilona i Dariusz Perz Gmina Łopuszno.

Z wielką niecierpliwością delegacje z gmin czekały na rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, który będzie reprezentował Powiat Kielecki na dożynkach wojewódzkich. Zwyciężyła Gmina Miedziana Góra i wieniec uwity przez Panią Józefę Bucką.  Drugie miejsce zajął wieniec z Gminy Masłów, trzecie miejsce przypadł Gminie Daleszyce.

Wieńce oceniała komisja w składzie: dr Alicja Trukszyn, dr Marek Kawiorski z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, dr
Szymon Szarek z Muzeum Wsi Kieleckiej,dyrektor Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Środowiska Starostwa Powiatowego w Kielcach Zenon Pedrycz.
Przy ocenie wieńców dożynkowych komisja brała pod uwagę zgodność wykonania z tradycją – kształt, sposób wykonania, a także zastosowaniemateriałów – różnorodność zbóż, owoców, warzyw, kwiatów, ziół, jak również estetykę, staranność wykonania.

Podczas dożynek nie zabrakło występów artystycznych. Dominowała muzyka ludowa, ale były też rytmy biesiadne i folkowe. Artyści porwali publiczność do tańca. Wybornie bawili się i młodsi i starsi, bo przecież muzyka łączy pokolenia. Na scenie w Rakowie wystąpili: Zespół Śpiewaczy „Śwarne Kakonianki”, Kapela Typowy Janus, Zespół Pieśni i Tańca ze Strawczynka, Zespół Rakowskie Fijołecki, Zespół Tonica z Akademii Młodych Talentów Małe Skrzypeczki, Zespół Kolibeer. Dożynki zakończyła zabawa taneczna z DJ.

Galeria

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Aktualności

Warsztaty świąteczne w Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie. Piękne wianki i radość tworzenia

W Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie odbyły się warsztaty rękodzielnicze, podczas których mieszkańcy mieli okazję nauczyć się zdobienia...

Polecamy