3.5 C
Kielce
środa, 22 stycznia, 2025
Strona głównaKulturaPowiatowe schronisko w Nowej Słupi ma 80 lat

Powiatowe schronisko w Nowej Słupi ma 80 lat

Zobacz

Uroczyście obchodziliśmy 80-lecie istnienia Szkolnego Schroniska Młodzieżowego „Pod Pielgrzymem” w Nowej Słupi.

Jubileusz 80-lecia obchodziło Szkolne Schronisko Młodzieżowe „Pod Pielgrzymem” w Nowej Słupi, należące do najstarszych w Polsce. Uroczystości jubileuszowe rozpoczęła msza święta w Bazylice Mniejszej na Świętym Krzyżu. Po nabożeństwie uczestnicy przyjechali bądź przeszli szlakiem królewskim do schroniska, gdzie obchodzono dalsze uroczystości rocznicowe, wspominając jego historię i problemy jakie należało wówczas pokonać. Wśród gości obecni byli starosta kielecki Michał Godowski, wicestarosta Zenon Janus, członek Zarządu Powiatu w Kielcach – Bogdan Gierada, radna powiatowa Danuta Żebrowska oraz członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Piotr Żołądek. Obecny był Waldemar Domarańczyk, prezes zarządu głównego PTSM.

– Idąc szklakiem królewskim, zdałem sobie sprawę, jak ważnym miejscem na mapie powiatu jest schronisko w Nowej Słupi, ile osób na przestrzeni tych lat je odwiedziło i jakie kryje historie – mówił starosta kielecki Michał Godowski. – Cieszę się, że mamy ogromny wkład w rozwój turystyki i tym samym wspieramy ruch turystyczny w Polsce. Powiat kielecki to wymarzony region dla osób chcących odpocząć w malowniczych okolicach z pięknymi walorami przyrodniczymi. Dostrzegamy coraz więcej turystów z Polski i zagranicy. I to nas cieszy. Wiem że warto utrzymywać tanią bazę noclegową dla szkolnej turystyki. Przy okazji propagując i organizując turystykę służącej zapoznania młodzieży z historią, przyrodą oraz dorobkiem kulturalnym ojczystego kraju.

Jak zaznaczył wicestarosta, Zenon Janus, schronisko od początku ma swój klimat, który jego zdaniem nie powinien być zmieniany. – Schronisko to nasza lokalna perełka, ze swoją historią i tradycjami. Gdybyśmy zaczęli je zmieniać, zmienilibyśmy jego klimat. Warto zaznaczyć, że w Polsce jest tylko pięć tego typu schronisk – mówił wicestarosta, który podziękował wszystkim pracownikom za zaangażowanie w jego rozwój.

Długich lat w funkcjonowaniu schroniska życzył także Piotr Żołądek, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego. – Schronisko znajduje się w niedalekiej odległości od Świętego Krzyża, który jest miejscem magicznym i przyciąga turystów z całej Polski. Ten ogromny potencjał turystyczny warto wykorzystać – mówił. Piotr Żołądek dodał, iż zarząd województwa czuje potrzebę wspierania ruchu turystycznego.

Podczas uroczystości, przedstawiono niezwykle bogatą historię powstania schroniska. W panelu merytorycznym uczestnicy usłyszeli opowieści Cezarego Jastrzębskiego, znanego przewodnika i pracownika naukowego Instytutu Geografii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, związane z turystyką szkolną dawniej i dziś, oraz obejrzeli medialną rekonstrukcję XVIII – wiecznej Nowej Słupi i Świętego Krzyża, przygotowana przez historyka Wojciecha Kalwata. Jubileusz połączono ze zwiedzaniem Centrum Kulturowo – Archeologicznego w Nowej Słupi. Na jubileuszowym spotkaniu rozstrzygnięto także konkurs i wręczono nagrody młodzieży szkolnej z okazji towarzyszącego wydarzeniu Ogólnokrajowego Konkursu Plastycznego pn. „Aktywny wypoczynek w Górach Świętokrzyskich”.

Kierownik Małgorzata Pastuszka zaznaczyła, że obecne schronisko zastąpiło stare, które znajdowało się w wysłużonym budynku miejscowej szkoły powszechnej. – Obecnie mamy do dyspozycji 56 miejsc noclegowych w czterech pokojach wieloosobowych. Mamy również pokoje o nieco podwyższonym standardzie. Największe obłożenie schronisko ma w miesiącach od czerwca do października. Najczęściej z naszych usług korzystają wycieczki, które zwiedzają Święty Krzyż, czy też spacerują po Górach Świętokrzyskich – mówi Małgorzata Pastuszka.

Robert Skrobot, dyrektor Powiatowego Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Chęcinach tłumaczy, że schronisko w Nowej Słupi obok obiektów w Chęcinach, Bodzentynie, Mąchocicach-Scholasterii i Łagowie, wchodzi w skład schronisk powiatu kieleckiego. Dyrektor dodaje, że łącznie powiat dysponuje 400 miejscami noclegowymi, z których rocznie korzysta około 25 tysięcy turystów. Ceny noclegu wahają się już od 13 złotych w zależności od standardu.

Szkolne Schronisko Młodzieżowe „POD PIELGRZYMEM” w Nowej Słupi jest jednym z pierwszych tego typu obiektów w kraju. Uroczyste oddanie schroniska nastąpiło 27 sierpnia 1939 r., chociaż już w1938 r. z placówki korzystali turyści. Budynek schroniska położony jest na wysokości około 305 m n.p.m. Zbudowany jest całkowicie z drewna na kamiennej podmurówce. Schronisko posiada 56 miejsc noclegowych w pokojach 2, 4 i wieloosobowych. Od kilkudziesięciu lat schronisko uczestniczy w Ogólnopolskim Konkursie Współzawodnictwa Schronisk Młodzieżowych organizowanym przez Polskie Towarzystwo Schronisk Młodzieżowych, uzyskując wysokie wyróżnienia. W latach 1960-2015 schronisko przyjęło 217.730 osób i udzieliło 360.983 noclegów, przy średnim % wykorzystania wynoszącym 35,12%.

Obiekt mieści się we wzniesionym w okresie międzywojennym, drewnianym, przeznaczonym na schronisko młodzieżowe budynku. Zlokalizowany jest tuż przy Muzeum Starożytnego Hutnictwa („dymarki świętokrzyskie”) i owianym legendami pielgrzymie, u stóp najczęściej odwiedzanego szczytu Gór Świętokrzyskich – Świętego Krzyża (Łysiec, Łysa Góra) – 595 mnpm. W zabytkowym zespole klasztornym (XII-XIX w.) mieszczą się muzea: Przyrodniczo-Leśne Świętokrzyskiego Parku Narodowego i Misyjne Ojców Oblatów NMP. Szczyt otacza wał kultowy (VIII/IX w.), a na płn. stoku rozległe rumowiska skalne zwane gołoborzami.

Galeria

Aktualności

Dzień Babci i Dziadka w gminie Strawczyn – wzruszenie i radość w gronie seniorów

17 stycznia, Szkoła Podstawowa w Promniku stała się miejscem wyjątkowej uroczystości. Seniorzy z terenu gminy Strawczyn, zaproszeni przez Gminną...

Polecamy