3.5 C
Kielce
poniedziałek, 23 grudnia, 2024
Strona głównaOświataPowiatowe placówki szykują się do rekrutacji

Powiatowe placówki szykują się do rekrutacji

Zobacz

Ministerstwo Edukacji i Nauki podało daty postępowania rekrutacyjnego. Od 17 maja ósmoklasiści będą mogli składać dokumenty do wybranych przez siebie placówek.

Tegoroczny nabór do szkół i związana z nim promocja placówek odbywać się będzie głównie poprzez internet i media społecznościowe.

– Mamy już opracowany plan promocji szkoły. Niestety pandemia ma na niego wpływ. W ubiegłym roku, o tej porze byliśmy już po spotkaniach z rodzicami i ósmoklasistami. Teraz działamy za pomocą innych form kontaktu – mówi Halina Kołodziejczyk z Powiatowego Zespołu Szkół w Chęcinach. Szkoła „na górce” zorganizowała w formie online między innymi Przegląd Pieśni i Piosenek Patriotycznych oraz Przegląd Pastorałek, do których zaprosili uczniów klas ósmych z gminy Chęciny oraz z ościennych. Z powodu koronawirusa działania szkoły, a przede wszystkim jej uczniów możemy zobaczyć w mediach społecznościowych. – Naszą mocną stroną są lekcje prowadzone zdalnie, do których przygotowaliśmy się bardzo dobrze. Trwają one 45 minut, realizowane są nawet zajęcia dodatkowe. Liczy się dla nas przede wszystkim dobro uczniów. Dbamy też o ich psychikę. Dlatego mają oni zapewnione wsparcie psychologiczno-pedagogiczne – dodaje dyrektor PZS w Chęcinach.

Przygotowany plan promocji ma również PZS w Bodzentynie. Placówka ta w swoich działaniach śmiało sięga po dostępne środki komunikacji społecznej. Szkoła oraz jej uczniowie są bardzo aktywni w social mediach. – Mamy pomysł na nowy film o naszej szkole, jej uczniach i działaniach. Na naszym koncie FB można sprawdzić, co u nas słychać i co robimy. Do zobaczenia są choćby nowe mundury klas o profilu policyjno-prawnym – wylicza Magdalena Tusień – Kuzka. W planach szkoła ma też spotkania z ósmoklasistami. – Otrzymaliśmy zgodę dyrektorów zaprzyjaźnionych szkół, aby uczestniczyć w konsultacjach uczniów klas ósmych, które zgodnie z zaleceniami odbywają się w małych grupach. Oczywiście z zachowaniem reżimu sanitarnego – dodaje dyrektor PZS w Bodzentynie.

Pomysły na promocję szkoły i zachęcenie młodzieży do podjęcia nauki w niej ma również PZS w Chmielniku. – Naszą szkołę wyróżniają realizowane projekty, praktyki u pracodawców w kraju i za granicą oraz bogata oferta edukacyjna. Działania szkoły pokazujemy m.in. poprzez broszury, media społecznościowe. Informacje o nas kierujemy do szkół podstawowych w ościennych gminach – informuje dyrektor Sławomir Wójcik.

Dyrektorzy podkreślają, że najlepszą promocją szkoły jest jej uczeń, bo to on jest nośnikiem dobrego słowa na temat placówki.

– Bezpośredni kontakt z potencjalnymi kandydatami był naszą mocną stroną. W takich spotkaniach uczestniczyli nasi uczniowie, którzy opowiadali o szkole. Obecna sytuacja ogranicza taką formę promocji. Wykorzystujemy broszury i media społecznościowe do kontaktu z ósmoklasistami i ich rodzicami. Przekazujemy nasze broszury na przykład do parafii – opowiada Grażyna Bekier dyrektor PZS w Łopusznie.

Dodatkowo na stronach internetowych powiatowych szkół kandydaci mogą znaleźć szczegółowe informacje o kierunkach kształcenia i zasadach rekrutacji.

– Szkoły prowadzone przez powiat kielecki to placówki z tradycjami. Mają one do zaoferowania atrakcyjne kierunki kształcenia, które odpowiadają zapotrzebowaniu rynku pracy. Ich atutami są również bardzo dobre warunki lokalowe oraz zaplecze dydaktyczne. Już teraz zachęcam do zapoznania się z ich ofertą edukacyjną – mówi wicestarosta kielecki Tomasz Pleban. Ważne daty: Wniosek o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej wraz z dokumentami będzie można składać od 17 maja 2021 r. do 21 czerwca 2021 r., z wyjątkiem szkoły ponadpodstawowej dwujęzycznej, oddziału dwujęzycznego, oddziału międzynarodowego, oddziału przygotowania wojskowego w szkole ponadpodstawowej, oddziałów wymagających od kandydatów szczególnych indywidualnych predyspozycji oraz do szkół i oddziałów prowadzących szkolenie sportowe w szkołach ponadpodstawowych, do których wnioski składane od 17 maja 2021 r. do 31 maja 2021 r. Uzupełnienie wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej o zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty należy złożyć od 25 czerwca 2021 r. do 14 lipca 2021 r. Listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych ogłoszone zostaną 22 lipca 2021 r. Listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych ogłoszone będą 2 sierpnia 2021 r. W terminie od 23 lipca 2021 r. do 30 lipca 2021 r., w przypadku kandydatów zakwalifikowanych, składa się potwierdzenie woli przyjęcia w postaci przedłożenia oryginału świadectwa ukończenia szkoły i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu zewnętrznego, o ile nie zostały one złożone w uzupełnieniu wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej. W przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe – także zaświadczenia lekarskiego zawierającego orzeczenie o braku przeciwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu oraz odpowiednio orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami i orzeczenia psychologicznego o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem. W przypadku braku możliwości przedłożenia takiego zaświadczenia lub orzeczenia, rodzic kandydata lub kandydat pełnoletni informuje o tym dyrektora szkoły w terminie do 20 sierpnia 2021 r. do godz. 15.00. Należy wskazać wówczas przyczynę niedotrzymania pierwotnego terminu. Wówczas zaświadczenie lub orzeczenie składa się dyrektorowi szkoły, do której uczeń został przyjęty, nie później niż do 24 września 2021 r. Nieprzedłożenie do 24 września 2021 r. zaświadczenia lub orzeczenia będzie równoznaczne z rezygnacją z kontynuowania nauki w szkole, do której uczeń został przyjęty. W przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe – w oddziale realizującym kształcenie w zawodzie, do którego został przyjęty.

Aktualności

Warsztaty świąteczne w Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie. Piękne wianki i radość tworzenia

W Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie odbyły się warsztaty rękodzielnicze, podczas których mieszkańcy mieli okazję nauczyć się zdobienia...

Polecamy