3.5 C
Kielce
poniedziałek, 20 stycznia, 2025
Strona głównaAktualnościPowiat uhonorował wyjątkowe osoby

Powiat uhonorował wyjątkowe osoby

Zobacz

Arleta Kempka – Zasłużony dla Powiatu Kieleckiego i ojciec Marian Puchała – Honorowy Obywatel Powiatu Kieleckiego. Powiat kielecki po raz czwarty w historii wręczył te zacne tytuły. Uroczysta gala odbyła się w Sali Teatralnej Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach.

W tym wyjątkowym dniu obecni byli radni powiatowi: Łukasz Woźniak, Alina Siwonia, Anna Łubek, Renata Łoboda, Robert Kaszuba, Piotr Sepioło, Sławomir Stelmaszczyk, Kamil Prędota, Michał Sipika oraz Paweł Brola.

Przybyli także włodarze: Paweł Wójcik, burmistrz Chmielnika, Sławomir Kopacz, wójt Bielin, burmistrz Nowej Słupi Andrzej Gąsior, burmistrz Pierzchnicy Stanisław Strąk, wójt Rakowa Damian Szpak.

Gościliśmy również o. Rafała Kupczyka, superiora klasztoru na Świętym Krzyżu, o. Sylwestra Miecznika, gwardiana Klasztoru Franciszkanów w Chęcinach, o. Wojciecha Szymczaka, dyrektora ośrodka San Damiano w Chęcinach, bryg. Mariusza Górę, komendanta Miejskiego PSP w Kielcach, insp. Tomasza Śliwińskiego, komendanta Miejskiego Policji w Kielcach, dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach Tomasza Dudzica, dyrektora Szpitala Powiatowego w Chmielniku Grzegorza Piwko, wiceprezesa Regionalnej Izby Obrachunkowej Zbigniewa Rękasa, Jana Reklewskiego, dyrektora Świętokrzyskiego Parku Narodowego, Wiesławę Rutkowską, dyrektor Archiwum Państwowego w Kielcach. Obecny był Andrzej Bętkowski, przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego i senator Krzysztof Słoń.

W tym roku kapituła konkursu postanowiła przyznać tytuł Honorowego Obywatela Powiatu Kieleckiego ojcu dr Marianowi Puchale, kapłanowi Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, który w latach 2018-2024 pełnił funkcję superiora klasztoru Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu oraz kustosza relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Tytuł Zasłużony dla Powiatu Kieleckiego trafił do Arlety Kempki, kierownika Ośrodka Leczenia Uzależnień od Środków Psychoaktywnych „San Damiano” w Chęcinach.

Starosta kielecki Tomasz Pleban przypomniał, że już po raz czwarty wręczamy te zaszczytne tytuły. – W naszej ocenie z roku na rok zyskują one coraz większe znaczenie. Świadczy o tym choćby to, że coraz więcej osób jest nominowanych. Bardzo cieszę się, że działają oni na rzecz powiatu kieleckiego i mieszkańców. Rozsławiają imię powiatu kieleckiego – podkreślił starosta.
Te wyjątkowe wyróżnienia są wyrazem uznania dla osób, które swoją pracą, zaangażowaniem i oddaniem przyczyniają się do rozwoju naszego powiatu oraz podnoszenia jego prestiżu na arenie krajowej – powiedział Jacek Kuzia, przewodniczący Rady Powiatu w Kielcach.
Ideę wyjątkowych tytułów przybliżyli wicestarosta kielecki Tomasz Dulny oraz wiceprzewodniczący Rady Powiatu Łukasz Woźniak.
Poznaliśmy też osoby nominowane do tegorocznych tytułów: Halinę Łukasik, Ryszarda Garusa i Arkadiusza Szostaka.

Kulminacyjnym punktem uroczystości było wręczenie statuetek: Honorowy Obywatel Powiatu Kieleckiego i Zasłużony dla Powiatu Kieleckiego, które przekazał ojcu Marianowi Puchale i Arlecie Kempce starosta kielecki Tomasz Pleban i przewodniczący Rady Powiatu w Kielcach Jacek Kuzia. Towarzyszyli im członkowie Zarządu Powiatu – Cezary Majcher i Mariusz Ściana.

Wyróżniona tytułem Zasłużony dla Powiatu Kieleckiego Arleta Kempka mówiła o wartościach, którymi kieruje się w życiu i dziękowała osobom, które dają jej siłę do pracy terapeutycznej. – Mam takie szczęście w swoim życiu, że Pan Bóg stawia na mojej drodze osoby, które pomagają mi rozwijać skrzydła. Kieruję się w życiu dokładnie takimi wartościami, jakie promujemy w Ośrodku San Damiano. To trzeźwość, uczciwość, gościnność, pracowitość, duchowość, szacunek dla ludzi i zwierząt, otwartość. Moim mottem życiowym jest cytat z modlitwy świętego Franciszka: „…albowiem dając, otrzymujemy” i tak też dzieje się w moim życiu – mówiła Arleta Kempka. Podkreślała również, jak ogromne znaczenie w jej życiu odgrywa Bóg, rodzina, na którą zawsze może liczyć, i praca terapeutyczna, która jest jej pasją.

Wyróżniony tytułem Honorowy Obywatel Powiatu Kieleckiego ojciec dr Marian Puchała mówił o znaczeniu krzyża i związanego z nim sanktuarium. – „Krzyż stoi, choć zmienia się świat”. Tysiąc lat temu nasi praojcowie postawili krzyż na Łysej Górze. Zbudowali kościół i klasztor na znak, że dotarła też tutaj ewangelia Jezusa Chrystusa. Nasi przodkowie stali się świadkami prawdziwego Boga, który jest miłością. I choć ta misja ewangelizacyjna i kulturotwórcza nie odbywała się bez trudności aż po dzień dzisiejszy, to jednak zwycięski znak krzyża stoi na świętokrzyskiej ziemi. Sanktuarium na Świętym Krzyżu jest wyrazistym znakiem opieki Bożej nad tą ziemią, nad tym regionem. Jest dowodem solidarności Boga z człowiekiem, ze światem. Ta tysiącletnia historia krzyża na polskiej ziemi wpisuje się w dzieje narodu i ojczystej ziemi. Polski naród był zawsze mocny mocą i mądrością krzyża, dlatego Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej od chwili przybycia na Święty Krzyż w 1936 roku podnoszą nieustannie z ruin to świętokrzyskie opactwo i ciągle dbają o jego rozwój, by ten tysiącletni zabytek nadal był świadkiem chrześcijańskich dziejów tej ziemi, chrześcijańskiej kultury, by w dobrej kondycji przekazać go następnym pokoleniom – mówił ojciec Marian Puchała podczas uroczystej gali.

Jak zaznaczył senator Krzysztof Słoń, laureaci tytułów – Arleta Kempka i ojciec Marian Puchała to bohaterowie. – Na co dzień cisi, wykonujący swoją pracę, otwarci na ludzi. Za to wszystko serdecznie im dziękuję i gratuluję wyróżnień. Bądźmy dumni z powiatu kieleckiego i z ludzi, którzy tu żyją – mówił.

Przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, Andrzej Bętkowski, złożył laureatom gratulacje od samorządu województwa świętokrzyskiego. – Miałem okazję współpracować z ojcem Marianem Puchałą i to jest dla mnie ogromne wyróżnienie i zaszczyt. Cieszę się, że mogłem poznać panią Arletę Kempkę podczas uroczystości nadania tytułów i uścisnąć jej dłoń. Wiele osób uratowała, pozwoliła im odnaleźć sens życia. To wspaniała kobieta – mówi

Wyjątkowe wydarzenie, jakim było nadanie zacnych tytułów uświetniły występy artystyczne. Na scenie mogliśmy podziwiać Julię Kamińską, młodą i zdolną uczennicę z Chmielnika, a także uzdolnioną młodzież z zespołu Terra Folk, którego założycielem i kierownikiem jest Grzegorz Michta. Muzycznym zwieńczeniem wyjątkowej uroczystości był recital Patrycji Michalskiej z zespołem.

Galeria

Aktualności

Kieleccy policjanci zabezpieczyli ponad 50 000 sztuk papierosów bez akcyzy

Funkcjonariusze z Wydziału d/w z Przestępczością Gospodarczą kieleckiej komendy przejęli w piątek 51300 sztuk papierosów bez polskich banderoli, które...

Polecamy