W Starostwie Powiatowym w Kielcach odbyło się pierwsze spotkanie grupy roboczej, która ma za zadanie opracowanie „Strategii Rozwoju Powiatu Kieleckiego do roku 2030”.
W imieniu Zarządu Powiatu, zebranych gości powitał wicestarosta Tomasz Pleban, który po krótce przybliżył założenia spotkania i podkreślił jak ważne jest w chwili obecnej nakreślenie strategicznych celów powiatu na najbliższe lata. – Przystępujemy do kolejnego elementu prac związanych z opracowaniem strategii dla powiatu kieleckiego. Pragę podkreślić duże znaczenie Państwa udziału w warsztatach i współpracy w wytyczaniu strategicznych zamierzeń rozwojowych powiatu kieleckiego – mówił Tomasz Pleban.
Ewa Kiniorska, dyrektor Wydziału Strategii i Rozwoju podkreśliła, że w opracowaniu strategii dla powiatu ważne będzie rozwój gospodarczy i społeczny. Stąd udział w pracach nad opracowaniem programu rozwoju powiatu będą brać udział eksperci związani z lokalną gospodarką. – Ważna jest także infrastruktura, a ta wiążę się z pozyskiwaniem środków zewnętrznych. Stąd w dzisiejszym spotkaniu bierze udział pan Jacek Sułek, dyrektor departamentu Inwestycji i Rozwoju, który jest w trakcie wdrażania konsultacji do owego programu operacyjnego. Dyrektor zapozna nas z możliwościami i na co można będzie pozyskać dofinansowanie.
Podczas spotkania, głos zabrał Jarosław Sawicki, przedstawiciel konsorcjum, które będzie opracowywać analityczną część strategii „Diagnozę strategiczna uwarunkowań rozwojowych powiatu kieleckiego”.
W trakcie spotkania omówiono również nowe prospektywny podziału środków unijnych. Katarzyna Kubicka, dyrektor Departamentu Wdrażania EFS. – Pieniądze z EFS będzie można przeznaczyć m.in. na profilaktykę i ochronę zdrowia mieszkańców, edukację na wszystkich etapach życia czy usługi społeczne – mówiła.
Poruszono też temat głównych założeń dotyczących rynku pracy. O nowych programach mówiła dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy Agnieszka Kubicka.
Ważnym elementem spotkania było omówienie wyników badania ankietowego dotyczących życia w powiecie kieleckim. Mieszkańcy wszystkich gmin zostali zapytani m.in. o jakość życia, zatrudnienie czy dostęp do opieki zdrowotnej.
Omówione zostały wyniki badania ankietowego, które zostały przeprowadzone we wszystkich gminach powiatu. Łącznie 633 osoby wzięły w nim udział poprze tradycyjną ankietę. Ankieter rozmawiał z respondentem. Mieszkańcy reprezentowali gminy proporcjonalnie do liczby osób zamieszkujących je. Wyniki prezentują perspektywy mieszkańca na różne tematy jak: rynek pracy, jakość życia czy ochrona zdrowia. W badaniach brali udział mieszkańcy w różnym wieku, kobiety i mężczyźni, aktywni i nieaktywni zawodowo.