3.5 C
Kielce
środa, 3 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościPowiat otwiera się na nową współpracę

Powiat otwiera się na nową współpracę

Zobacz

Wicestarosta Tomasz Pleban w dniach 23-25 października przebywał z wizytą w Graz – stolicy kraju związkowego Styria, austriackim landzie, z którym powiat kielecki wiąże plany rozwoju kontaktów turystyczno – edukacyjnych.

Styria posiada bogatą ofertę kształcenia na wielu uczelniach takich jak: Uniwersytet Karla Franzena w Grazu, Uniwersytet Techniczny w Grazu, Akademia Medyczna w Grazu i Akademia Sztuk Pięknych. Land współpracuje z wieloma regionami w 13 krajach Europy i Azji. Współpraca rozwijana jest w dziedzinie ekologii, polityki społecznej, kultury, nauki ale również gospodarki i technologii. Zagraniczna polityka regionalna Styrii koncentruje się na tworzeniu partnerstw, koordynacji projektów.

Program wizyty wicestarosty, obejmował rozmowy nt. nawiązania współpracy powiatu w wielu dziedzinach, jak kultura, edukacja i turystyka.  – Pierwszego dnia spotkaliśmy się z Polskim Konsulem Honorowym w Grazu panem Manfredem Kainz oraz panem Erichem Bramauerem – koordynatorem programu wizyty delegacji polskiej, przedstawicielem WOF Voitsberg. Jest to lokalne stowarzyszenie dot. promocji przedsiębiorczości „Ofensywa Gospodarcza Voitsberg” – mówi Tomasz Pleban.

Kolejnego dnia polska delegacja zwiedziła park technologiczno- innowacyjny w Stainz, siedzibę Styryjskiej Izby Gospodarczej WKO w Steiermark w Graz. Pobyt w Graz był także świetną okazją do omówienia kolejnych faz projektowych związanych z trialnym szkolnictwem zawodowym. Delegacja miała także okazję do obejrzenia Kuźni  Młodych Talentów Talentcenter przy Styryjskiej Izbie Gospodarczej oraz Styryjski Instytut Rozwoju Gospodarczego. Ostatniego dnia wizytowano Zespół Szkół Branży Turystycznej w Bad Gleichenberg. Podsumowaniem wyjazdu była wizyta w Ambasadzie Rzeczypospolitej Polski w Wiedniu.

Wśród członków delegacji znaleźli się: Paweł Wójcik – Burmistrz Miasta i Gminy Chmielnik;Leon Wojnowski- koordynator wyjazdu, przewodniczący Rady Nadzorczej w Zakładzie Usług Komunalnych w Chmielniku, Sławomir Wójcik – Dyrektor Powiatowego Zespołu Szkół w Chmielniku; Anna Górzyńska – przedsiębiorca, Darvit Sp. z o.o. Zakład produkcyjny w Chmielniku.

Reprezentanci gminy Chmielnik toczyli rozmowy na temat współpracy gospodarczej między firmami z Gminy  Chmielnik i odpowiednimi partnerami ze strony austriackiej.

– Mam nadzieję, że wizytą w Austrii zapoczątkowaliśmy współpracę naszych regionów, która w przyszłości będzie się rozwijać – dodaje wicestarosta. Czego możemy oczekiwać od współpracy z austriackimi przedstawicielami? – Przede wszystkim beneficjentem współpracy może być nasza powiatowa szkoła w Chmielniku, głównie w zakresie możliwości wymiany uczniów, doświadczenia zawodowego czy pozyskania nowych kierunków turystycznych. Duże możliwości istnieją w zakresie współpracy naszych rodzimych firm z austriackimi. Trzeba podkreślić, że Austriacy mają ogromne doświadczenia w szkolnictwie zawodowym. Jest to niewątpliwie obszar, na którym współpraca z naszymi członkami mogłaby nabrać konkretnego wymiaru.

Warto podkreślić, iż Powiatowy Zespół Szkół w Chmielniku będzie się starał wdrożyć projekt pn. Reformy strukturalne w kierunku zapewnienia fachowej siły roboczej w regionie.

– Chcieliśmy stworzyć współpracę opartą na ponadbranżowym systemie szkolnictwa dualnego/trialnego. Młodzież zdobywając wiedzę u naszych partnerów, miałaby szansę poznać nowoczesne techniki, technologie i systemy jakości oraz przenieść je na grunt lokalny – mówi Sławomir Wójcik, dyrektor Powiatowego Zespołu Szkół w Chmielinku. – Młodzież zdobywałaby  umiejętności wymagane na polskim i europejskim rynku pracy.

Głównym celem realizacji projektu jest podniesienie kwalifikacji i umiejętności zawodowych uczniów Powiatowego Zespołu Szkół w Chmielniku poprzez realizację kursów i staży, zwiększenie kompetencji kluczowych niezbędnych na rynku pracy (porozumiewanie się w językach obcych, kompetencje informatyczne, przedsiębiorczość, ) a także rozwój współpracy szkoły z pracodawcami. Ukierunkowane jest to na przygotowanie do wymogów lokalnego, regionalnego i europejskiego rynku pracy z uwzględnieniem kluczowych branż regionu i inteligentnych specjalizacji. Zwiększanie szans zatrudnienia na rynku pracy poprzez uzyskanie certyfikatów potwierdzających nabyte umiejętności zawodowe. W ramach projektu w latach 2020-2021 kwalifikacje i kompetencje kluczowe nabędzie 60 uczniów. Projekt jest odpowiedzią na zdiagnozowany problem niedostosowania oferty szkół do wymogów rynku pracy. Skierowany jest do uczniów Powiatowego Zespołu Szkół w Chmielniku. Wsparciem objęci będą uczniowie klas pierwszych technikum. Projekt kierowany jest w szczególności do osób o niekorzystnej sytuacji ekonomicznej.

W ramach projektu zaplanowano kursy wpisujące się w specjalizacje horyzontalne min.: branżę targowo-konferencyjną i inteligentne specjalizacje województwa m.in. turystykę zdrowotną i prozdrowotną, oraz zasobooszczędne budownictwo, branżę metalowo – odlewniczą. W ramach projektu zaplanowano doskonalenie umiejętności nauczycieli przedmiotów  zawodowych, co pozwoli szkole na zwiększenie  konkurencyjności na rynku szkół zawodowych, wzmocni pozycję naszych uczniów na rynku pracy. Projekt będzie realizowany w latach 2020 – 2021.

Współpraca z pracodawcami w ramach projektu będzie polegać na organizacji staży zawodowych objętych projektem oraz organizacji spotkań z pracodawcami. Staże trwać będą cztery tygodnie i obejmą 140 godzin. Współpraca z pracodawcami przyczyni się do wzmocnienia praktycznych elementów nauczania oraz do podniesienia kwalifikacji zawodowych. Celem staży zawodowych będzie podniesienie udziału potencjalnych pracodawców w procesie kształcenia młodzieży.

Warto dodać, iż z powiatową delegacją, przebywała delegacja przedstawicieli samorządu województwa świętokrzyskiego na czele z Marcinem Piętakiem – dyrektorem Gabinetu Marszałka Województwa i prezesem Regionalnej Organizacji Turystycznej, oraz Małgorzatą Wilk-Grzywną – dyrektorem Biura ROT. Rozmowy dotyczyły planowanej współpracy obu regionów w dziedzinie wzajemnej promocji atrakcji turystycznych. Jak się okazuje, już na przełomie listopada i grudnia przedstawicieli Styrii i jej organizacje turystyczne wezmą udział Targach AGROTRAVEL & Active Life 2019 w Kielcach. Podczas pobytu w Austrii omówiono szczegóły styryjskiej prezentacji targowej oraz kwestie przyszłej, planowanej współpracy regionalnej Styria – województwo świętokrzyskie w obszarze turystyki oraz formalnego nawiązania współpracy międzyregionalnej.

Galeria

Aktualności

Pomiary prędkości w teorii i praktyce

Dwudziestu świętokrzyskich funkcjonariuszy ruchu drogowego i czworo instruktorów ze Szkoły Policji w Katowicach, przywitał dziś na rozpoczynającym się szkoleniu,...

Polecamy