Powiat Kielecki znalazł się na pierwszym miejscu w Ogólnopolskiego Rankingu Gmin i Powiatów, w kategorii powiatów powyżej 120 tys. mieszkańców, prowadzonego przez Związek Powiatów Polskich. Nagrodę za zwycięstwo odebrali starosta kielecki Mirosław Gębski oraz wicestarosta Tomasz Pleban podczas Zgromadzenia Ogólnego ZPP, które odbyło się w Ossie, 29 września 2020r. Jako jedyny samorząd w tej kategorii otrzymał także tytuł honorowy „Dobry Polski Samorząd 2019”.
Pierwsza lokata w tegorocznej edycji Rankingu Powiatów i Gmin jest dużym wyróżnieniem dla naszego powiatu, zwłaszcza że ranking ZPP uchodzi za najbardziej obiektywne i prestiżowe zestawienie tego rodzaju w kraju.
– W poprzedniej edycji rankingu zajęliśmy 3 miejsce, dlatego też awans na pozycję Lidera jest potwierdzeniem tego, że Powiat Kielecki staje się coraz bardziej proinwestycyjny i prorozwojowy oraz wprowadza rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca – mówi starosta kielecki, Mirosław Gębski.
Powiat kielecki uzyskał 59710 punktów. W rankingu samorządy oceniane są w 63 kategoriach. Powiatowi kieleckiemu udało się wypełnić 56 spośród nich w grupie 30 ocenianych powiatów w tej kategorii. W odniesieniu do roku 2018 Powiat Kielecki uzyskał o 13 890 punktów więcej i poprawił swoją lokatę w rankingu z trzeciej na pierwszą.
Wicestarosta Tomasz Pleban podkreśla, że ten sukces jest potwierdzeniem tego, że ubiegły rok obfitował w wiele ważnych przedsięwzięć, jak inwestycje drogowe, działania w zakresie zdrowia.
– Maksymalną punktację powiat kielecki uzyskał m.in. za wysokość pozyskanych środków finansowych pochodzących z funduszy krajowych i za rozwój przedsiębiorczości. Powiat Kielecki pozyskał w 2019 roku blisko 20 mln środków pochodzących z funduszy zewnętrznych na inwestycje w infrastrukturę m.in: rozwój infrastruktury edukacyjnej Zespołu Szkół w Łopusznie, modernizację zespołu porodowego Szpitala Specjalistycznego ŚCMiN w Kielcach czy zwiększenie efektywności energetycznej budynku szpitala w Chmielniku – wylicza wicestarosta.
W 2019 roku powiat kielecki pozyskał ponad 19 mln 100 tys. środków finansowych pochodzących z funduszy krajowych m.in. na: doceniono przede wszystkim przedsięwzięcia służące rozbudowie infrastruktury drogowej, doposażenie i poprawę standardu funkcjonujących stołówek szkolnych w Młodzieżowych Ośrodkach Wychowawczych w Podzamczu oraz Rembowie czy utworzenie i wyposażenie stanowisk pracy dla osób niepełnosprawnych.
Eksperci oceniali również działania na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego, obywatelskiego, promocję rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia, pomocy społecznej, edukacji, kultury i sportu, a także rozwiązań proenergetycznych i proekologicznych, współpracę krajową i międzynarodową oraz działania promocyjne – dodaje członek Zarządu Powiatu w Kielcach, Mariusz Ściana.
Zauważono działania z organizacjami pozarządowymi. W 2019 roku Powiat Kielecki wydatkował kwotę ponad 3 mln 300 tys. złotych na dofinansowanie zadań publicznych realizowanych przez NGO m.in.: w zakresie świadczenia nieodpłatnej pomocy prawnej dla mieszkańców powiatu, w ramach otwartego konkursu dla organizacji pozarządowych na wsparcie zadań publicznych z zakresu kultury, kultury fizycznej, sportu i turystyki czy dofinansowania na rzecz poprawy bezpieczeństwa dla jednostek OSP.
Powiat przekazał prawie 100 tys. złotych na inicjatywny integrujące społeczność lokalną w formie dofinansowania organizacji 33 imprez i konkursów.
W 2019 roku realizowaliśmy 14 programów i zadań na rzecz osób niepełnosprawnych. Powiatowy Ośrodek Zatrudnienia i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych: Rehabilitacja zawodowa, „Powiat Kielecki przyjazny dla mieszkańców w ograniczaniu skutków niepełnosprawności” czy Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie – program Aktywny Samorząd.
Zrealizowane zostało 13 programów polityki zdrowotnej przez Szpitale Powiatowe, PCUM oraz w ramach programów szkolnych.
– Promowaliśmy aktywnego stylu życia poprzez organizowanie lub współfinansowanie imprez o charakterze sportowym. Tylko w 2019 roku odbyło się 32 imprezy sportowe – dodaje Mirosław Gębski.
Szczególny nacisk kładziony jest również na rozwój szkolnictwa zawodowego poprzez doposażanie pracowni, wprowadzanie innowacyjnych modeli kształcenia, nawiązywanie współpracy z przedsiębiorcami.
– Nie bez znaczenia były projekty proekologiczne oraz na rzecz inwestycji i rozwoju. Wdrożyliśmy lub współfinansowaliśmy dziewięć programów proekologicznych – wylicza dalej Mariusz Ściana.
Doceniono też wprowadzone przez urząd i podległe mu jednostki rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańców, jak elektroniczny obieg dokumentów i korespondencji oraz system e-urząd.
– To duże osiągnięcie jest owocem pracy wszystkich pracowników Starostwa Powiatowego w Kielcach oraz naszych jednostek. Pragnę podziękować tym wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu – mówi starosta kielecki Mirosław Gębski.