3.5 C
Kielce
środa, 22 stycznia, 2025
Strona głównaGospodarkaPowiat kielecki wychodzi ze strefy wysokiego bezrobocia

Powiat kielecki wychodzi ze strefy wysokiego bezrobocia

Zobacz

8,4 procent wyniosła stopa bezrobocia na koniec sierpnia bieżącego roku w powiecie kieleckim. Dzięki temu nasz powiat wyszedł z grupy powiatów wysokiego bezrobocia.

Stopa bezrobocia jest to wyrażony w procentach stosunek liczby osób bezrobotnych do liczby osób aktywnych zawodowo.

– Należy jednak pamiętać, że stopa bezrobocia nie oddaje dokładnie rozmiarów bezrobocia. Istnieje grupa ludzi, którzy nie rejestrują się w urzędzie pracy i samodzielnie szukają zatrudnienia. Niemałą grupę stanowią osoby, które rejestrują się jako bezrobotne, a wykonują pracę „na czarno” – tłumaczy Grzegorz Piwko, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach.

Stopa bezrobocia ma przede wszystkim wpływ na stan gospodarki. Może ona prowadzić do wzrostu poziomu inflacji. Wzrost gospodarczy jest w pewien sposób uzależniony od poziomu bezrobocia, natomiast poziom bezrobocia zależy od sytuacji gospodarczej w kraju i przedsiębiorców zatrudniających pracowników.

Dla województwa świętokrzyskiego stopa bezrobocia na koniec sierpnia wyniosła 7,7 pkt. procentowego – ostatni raz taki wynik dla województwa zanotowano w sierpniu i we wrześniu 2019 roku.

Według informacji Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach największą stopę bezrobocia w naszym województwie odnotowują powiaty skarżyski, opatowski i konecki. Najniższą stopą bezrobocia mogą się pochwalić powiat buski i miasto Kielce.

Jak podał Główny Urząd Statystyczny przeciętna stopa bezrobocia w powiecie kieleckim na koniec pierwszego półrocza 2021 r. pozwoliła nam wyjść z grupy powiatów wysokiego bezrobocia (8,9 pkt. procentowego), a na koniec sierpnia bieżącego roku wyniosła 8,4 pkt. procentowego. Dla przypomnienia, w styczniu bieżącego roku stopa bezrobocia na naszym obszarze wynosiła 10,8 pkt. procentowego.

Stopa bezrobocia w powiecie kieleckim jeszcze nigdy nie była tak niska. Od 2013 roku PUP obserwuje stały spadek stopy bezrobocia w powiecie kieleckim. Wpływ na ten stan ma wiele czynników, m.in.: Tarcza Antykryzysowa, której wprowadzenie dało wsparcie dla przedsiębiorców prowadzących działalność, minimalizując  negatywne skutki pandemii COVID – 19.

Kolejnym czynnikiem jest mniejsza liczba osób rejestrujących się w PUP w Kielcach. W okresie od stycznia do września 2021 roku włączono do ewidencji 7 072 osoby,  o 274 osoby mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego i o 2 480 osób mniej niż w analogicznym okresie roku 2019. Ponadto od stycznia do września bieżącego roku więcej osób zostało  wyrejestrowanych z ewidencji urzędu. W tym roku liczba osób wyrejestrowanych z powodu podjęcia pracy refundowanej wróciła sprzed czasów pandemii. Większa liczba zatrudnienia wynika z wyższej liczby ofert pracy, które do urzędu wpływają. W okresie 9 miesięcy 2019 roku wpłynęło do PUP w Kielcach 3 176 ofert pracy (w tym 430 ofert pracy refundowanej), w analogicznym okresie 2020 roku ofert pracy wpłynęło do urzędu 2 066 (w tym 336 ofert pracy refundowanej), 2021 rok – 2 669 ofert (w tym 495 ofert pracy refundowanej).

Więcej osób otrzymało też środki na podjęcie działalności gospodarczej. W tym roku 159, o 66 osób więcej niż w okresie od stycznia do września roku ubiegłego i o 37 osób więcej w analogicznym okresie roku 2019. Osoby bezrobotne podejmują również chętniej zatrudnienie w ramach doposażenia lub wyposażenia stanowiska pracy. W tym roku z tej formy skorzystały już 93 osoby (więcej o 54 osoby niż w roku ubiegłym i o 24 osoby więcej niż w roku 2019).

Jak liczone jest wysokie bezrobocie? Za regiony wysokiego bezrobocia są uznawane te powiaty, w których stopa bezrobocia stanowi 150% lub więcej średniej stopy bezrobocia w kraju.

 

Aktualności

Polecamy