Aktualnej sytuacji dotyczącej pryszczycy – choroby zakaźnej zwierząt hodowlanych i dzikich poświęcone było posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, które odbyło się w Starostwie Powiatowym w Kielcach.
W posiedzeniu uczestniczyli starosta kielecki Tomasz Pleban, wicestarosta Tomasz Dulny, skarbnik powiatu Edyta Drążkiewicz, sekretarz powiatu Grzegorz Wnuk, przedstawiciele Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Kielcach, Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Kielcach, policji, straży pożarnej. Obecny był także dyrektor Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Środowiska Piotr Berentowicz oraz dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Kielcach Zbigniew Wróbel.
Spotkanie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego miało charakter informacyjno – prewencyjny. Jak poinformował Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kielcach – Jarosław Sułek, na terenie powiatu kieleckiego nie odnotowano dotychczas żadnego przypadku pryszczycy. Tej groźnej choroby zakaźnej nie było w Polsce od ponad 50 lat – zaznaczył.
Jednak w związku ze stwierdzeniem ognisk pryszczycy na Węgrzech i Słowacji ważna jest prewencja i przypomnienie procedury postępowania w przypadku wystąpienia choroby.
– Codziennie monitorujemy transporty zwierząt – zaznaczył Powiatowy Lekarz Weterynarii . Jak poinformował, na terenie powiatu odnotowano w lutym 5 transportów bydła ze Słowacji, łącznie 188 sztuk. Pochodziły one z województw nie objętych ogniskami pryszczycy. Mimo to służby weterynaryjne podjęły działania kontrolne i prewencyjne. U zwierząt nie wykryto żadnych objawów pryszczycy. – W przypadku wykrycia wirusa całe stada są wybijane- podkreślił Jarosław Sułek.
Powiatowy Lekarz Weterynarii przypomniał, że pryszczyca jest wirusową, bardzo zakaźną chorobą zwierząt parzystokopytnych, w tym bydła, świń, owiec i kóz. Nie dotyczy koni i drobiu. Na zakażenie pryszczycą narażone są także zwierzęta udomowione – psy, koty oraz dziko żyjące- dziki, daniele czy łosie.
Najważniejsze informacje dotyczące pryszczycy przestawił w formie prezentacji Grzegorz Wtykło, kierownik Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego kieleckiego starostwa. Poinformował m.in., że kontakt między zwierzętami jest głównym sposobem przenoszenia i rozprzestrzeniania się tej choroby, ale również pasza, ściółka, sprzęt, pojazdy i ludzie, którzy mieli kontakt z zakażonymi zwierzętami mogą przenosić wirusa. Możliwe jest przenoszenie wirusa wraz z mlekiem, mięsem i innymi produktami pochodzącymi od zakażonych zwierząt. Może wystąpić przenoszenie drogą kropelkową.
Objawy u zakażonych zwierząt to: obfite ślinienie, mlaskanie, nadżerki i pęcherze, gorączka, spadek apetytu, niechęć do ruchu, kulawizna, spadek mleczności, ronienia. U młodych zwierząt, np. prosiąt, jagniąt, koźląt, śmierć może wystąpić bez żadnych objawów.
Pryszczycą w określonych warunkach mogą zarazić się również ludzie. Do zakażenia może dojść m.in. przez spożycie surowego mięsa, niepasteryzowanego mleka i jego przetworów, kontakt z odchodami zakażonych zwierząt oraz brak odpowiedniej dezynfekcji. – Pryszczyca nie stanowi zagrożenia dla życia lub zdrowia człowieka. Dotychczas na świecie odnotowano niewiele przypadków tej choroby u ludzi. Nie stwierdzono przypadków przenoszenia pryszczycy z człowieka na człowieka. Nie jest chorobą śmiertelną u ludzi. Nie wymagana jest izolacja chorego. Objawy pryszczycy u człowieka są podobne jak w przypadku grypy – gorączka, ból głowy, stawów i dodatkowo pojawiają się pęcherze – w jamie ustnej, na dłoniach, stopach co może być mylące z inną chorobą – bostonką – poinformowała Katarzyna Boznańska- Goraj z Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Kielcach.
Jak dodała, w przypadku stwierdzenia przez lekarza podejrzenia lub zachorowania na pryszczycę u danej osoby jest on zobowiązany w ciągu 24 godzin zgłosić ten fakt do Sanepidu, który z kolei wdraża schemat działania obowiązujący w przypadku chorób zakaźnych. U chorych na pryszczycę zwierząt obowiązują takie same procedury działania służb sanitarnych.
Podczas posiedzenia przypomniano również członkom Zespołu zadania, jakie ciążą na poszczególnych służbach, gdyby pojawiło się ognisko choroby.
Podsumowując spotkanie, starosta Tomasz Pleban poinformował, że powiat ma już doświadczenie w walce z inną zakaźną chorobą zwierząt, a mianowicie afrykańskim pomorem świń. – Jesteśmy przygotowani na wiele zagrożeń. Powiatowe służby pozostają w gotowości – zapewnił.
Podczas spotkania poinformowano również, że do gmin zostały przekazane informacje Głównego Lekarza Weterynarii na temat wirusa wraz z zaleceniami dla hodowców oraz postępowaniem w przypadku podejrzenia wystąpienia tej szybko szerzącej się u zwierząt parzystokopytnych choroby.
Na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii, pod adresem: https://www.wetgiw.gov.pl/main/komunikaty publikowane są komunikaty o aktualnej sytuacji epidemiologicznej w odniesieniu do pryszczycy (FMD).