Aktualności

Studniówka PZS w Bodzentynie

0

W Pałacu Tyczyńskich w Nowej Słupi odbył się bal studniówkowy maturzystów Liceum Ogólnokształcącego im. J. Szermentowskiego, Powiatowego Zespołu Szkół w Bodzentynie. W tym wyjątkowym dniu uczniom towarzyszył starosta kielecki – Tomasz Pleban.

Studniówka rozpoczęła się tradycyjnym polonezem, którego poprowadził dyrektor szkoły Piotr Gajek wraz z wychowawcą klasy Panią Moniką Michtą.

Następnie młodzież przywitała wszystkich zaproszonych gości i podziękowała Dyrekcji, Nauczycielom i Rodzicom za codzienny trud wychowania, stwarzane na co dzień możliwości rozwoju i pomoc w organizacji tego niesamowitego wieczoru.

W swoich przemówieniach, starosta kielecki i dyrektor szkoły podkreślali jak ważna jest praca nad sobą oraz poszukiwania właściwego celu w życiu.
Starosta Tomasz Pleban życzył maturzystom sukcesów na jednym z najważniejszych egzaminów, dobrych wyborów w dalszej edukacji oraz wspaniałej zabawy.

Studniówka to zabawa, a jak mawiał ojciec literatury polskiej – Jan Kochanowski „(…) miło szaleć, kiedy czas, po temu…”, dlatego też zabawom i tańcom nie było końca. Uczestnicy studniówki bawili się do białego rana.

Szkoły powiatowe otwarte na nowe programy edukacyjne

0

W ubiegłym roku Powiatowy Zespół Szkół w Bodzentynie po raz pierwszy został zgłoszony do udziału w pilotażowym programie edukacyjno-obronnym pn. „Edukacja z wojskiem”. Uczniowie wzięli udział zarówno w zajęciach teoretycznych jak i praktycznych z udziałem żołnierzy.

W programie brała udział klasa 3a Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Szermentowskiego Powiatowego Zespołu Szkół w Bodzentynie. Nie bez powodu. Placówka ma w swojej ofercie kształcenia, m.in. klasę o profilu policyjno – prawnym. Jest ona dobrym wyborem dla młodych osób, które wiążą swoją przyszłość z pracą w policji i innych służbach mundurowych.

Uczniowie, którzy uczestniczyli w pilotażowym programie „Edukacja z wojskiem” mieli okazję zdobyć wiedzę z obszaru zarządzania bezpieczeństwem, obrony cywilnej, ratownictwa medycznego i alarmowania w sytuacjach zagrożenia. Zajęcia prowadzili żołnierze.

„Edukacja z wojskiem” to program edukacyjno-obronny – przygotowany i realizowany we współdziałaniu Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Obrony Narodowej. Polega na przeprowadzeniu przez żołnierzy Wojska Polskiego specjalnie przygotowanych szkoleń w polskich szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Zasadniczym celem programu jest podniesienie świadomości dzieci i młodzieży w obszarze bezpieczeństwa i obronności, kształtowanie odpowiednich postaw w sytuacjach zagrożenia oraz nabycie praktycznych umiejętności zachowania w sytuacjach kryzysowych, a także nauka bezpiecznego poruszania się w sieci oraz krytycznej analizy informacji dostępnych w Internecie.

Terminarz posiedzeń komisji Rady Powiatu

0

  

LP.

NAZWA KOMISJI

DATA

GODZ./ ZAPROSZENI

SALA

1.

 

Komisja Zdrowia, Rodziny i Spraw Społecznych

 

28.01.2025r.
(wtorek)

10:00

 

231
II p.

 

2.

Komisja Budżetu i Finansów

28.01.2025r.
(wtorek)

 

12:00

230
II p.

3.

Komisja Dróg, Komunikacji i Budownictwa

28.01.2025r.
(wtorek)

13:30
Dyrektor PZD w Kielcach

 

231
II p.

 

4.

Komisja Rolnictwa, Leśnictwa. Gospodarki Gruntami i Ochrony Środowiska

29.01.2025r.
(środa)

9:00

 

230
II p.

5.

Komisja Edukacji, Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji Powiatu

29.01.2025r.
(środa)

10:00
Dyrektor Wydziału Edukacji, Sportu i Turystyki

 

231
II p.

6.

Komisja Samorządu, Rozwoju Gospodarczego i Przeciwdziałania Bezrobociu

29.01.2025r.
(środa)

14:30

230
II p.

7.

Komisja Bezpieczeństwa Publicznego, Ochrony Przeciwpożarowej, Przeciwpowodziowej i Zapobiegania Innym Zagrożeniom

30.01.2025r.

(czwartek)

 

 

14:30
Kierownik Biura Bezpieczeństwa
i Zarządzania Kryzysowego

230
II p.

  

Sesja Rady Powiatu odbędzie się 30 stycznia 2025r. (czwartek) godz. 16.00 sala audytoryjna Starostwa Powiatowego w Kielcach (s. 268, II p.)

 

Sukcesy uczniów szkół powiatowych

0

Odnoszą sukcesy w nauce, ale i w sporcie. W minionym roku 19 uzdolnionych uczniów ze szkół powiatowych w Łopusznie, Chęcinach, Chmielniku i Bodzentynie zostało wyróżnionych Stypendium Starosty Kieleckiego za swoje szczególne osiągnięcia.

Stypendium za wysokie wyniki i szczególne osiągnięcia w roku szkolnym 2023/2024 otrzymała rekordowa liczba – 14 uczniów, w tym 2 z PZS w Chmielniku, 3 z PZS w Chęcinach, 7 z PZS w Łopusznie oraz 2 z PZS w Bodzentynie.

Stypendium Starosty Kieleckiego otrzymują uczniowie szkół ponadpodstawowych pobierających naukę na terenie powiatu kieleckiego bez względu na miejsce zamieszkania, którzy uzyskali wysokie wyniki (średnia ocen z obowiązkowych zajęć edukacyjnych powyżej 4,8) i szczególne osiągnięcia w nauce. Stypendium naukowe wynosi 1000 zł.

Stypendium Starosty Kieleckiego za wysokie wyniki i szczególne osiągnięcia w roku szkolnym 2023/2024 otrzymali:

 Mateusz Szymkiewicz – uczeń technikum w Powiatowym Zespole Szkół w Łopusznie,
 Kalina Rutkiewicz – uczennica liceum w Powiatowym Zespole Szkół w Chęcinach,
 Julia Gibalska- uczennica liceum w Powiatowym Zespole Szkół w Chęcinach,
 Wiktoria Wiatr – uczennica liceum w Powiatowym Zespole Szkół w Chęcinach,
 Maria Noga – uczennica liceum w Powiatowym Zespole Szkół w Łopusznie,
 Zuzanna Biernat – uczennica liceum w Powiatowym Zespole Szkół w Łopusznie,
 Wiktoria Mogieła – uczennica liceum w Powiatowym Zespole Szkół w Łopusznie,
 Aleksandra Macińska – uczennica liceum w Powiatowym Zespole Szkół w Chmielniku,
 Klaudia Kmiecik – uczennica technikum w Powiatowym Zespole Szkół w Chmielniku,
 Mieszko Sidwa – uczeń liceum w Powiatowym Zespole Szkół w Bodzentynie,
 Antonina Sidwa – uczennica liceum w Powiatowym Zespole Szkół w Bodzentynie,
 Bartłomiej Podgórski – uczeń liceum w Powiatowym Zespole Szkół w Łopusznie,
 Oliwia Robak – uczennica technikum w Powiatowym Zespole Szkół w Łopusznie,
 Kacper Gładzik – uczeń liceum w Powiatowym Zespole Szkół w Łopusznie,

W 2024 r. po raz pierwszy wręczono Stypendium sportowe Starosty Kieleckiego. Przyznane jest za wyniki w wojewódzkim, ogólnopolskim lub międzynarodowym współzawodnictwie sportowym. Otrzymało je 5 uczniów, w tym 3 z PZS w Chęcinach, 1 z PZS w Łopusznie oraz 1 z PZS w Bodzentynie.

Stypendium Starosty Kieleckiego za wysokie wyniki sportowe otrzymali:
  Julia Gibalska – uczennica Powiatowego Zespołu Szkół w Chęcinach za szczególne osiągnięcia w zapasach kobiet.
  Martyna Wijas- uczennica Powiatowego Zespołu Szkół w Chęcinach za szczególne osiągnięcia w tańcu.
  Anna Yatskevych – uczennica Powiatowego Zespołu Szkół w Chęcinach za szczególne osiągnięcia w zapasach kobiet.
  Aleksander Płaczkowski – uczeń Powiatowego Zespołu Szkół w Bodzentynie za szczególne osiągnięcia w sumo.
  Ernest Suliga – uczeń Powiatowego Zespołu Szkół w Łopusznie za szczególne osiągnięcia w łucznictwie.

GRATULACJE!

 

 

Wędkarzy coraz więcej

0

Wędkarstwo staje się jednym z ulubionych sposobów spędzania wolnego czasu wśród mieszkańców powiatu kieleckiego. Tak wynika z danych przedstawionych przez Wydział Rolnictwa Leśnictwa i Środowiska Starostwa Powiatowego w Kielcach. 

Statystyki wskazują, że urząd wydał 2024 roku 398 nowych kart wędkarskich, to o prawie 100 więcej niż rok wcześniej. Coraz częściej ten rodzaj rekreacji wybierają młodzi ludzie i kobiety. W 2024 roku, przygodę z amatorskim łowieniem ryb rozpoczęło 21 pań.

Karta wędkarska to dokument, o który można ubiegać się po ukończeniu 14 roku życia. Uprawnia do uprawiania amatorskiego połowu ryb. Wydaję się ją dożywotni, ale żeby stać się posiadaczem karty wędkarskiej trzeba zdać egzamin przed komisją powołaną przez Polski Związek Wędkarski.

Łowienie ryb, to nie jedyna aktywność związana z wypoczynkiem nad wodą, która wciąż cieszy się popularnością. Starostwo Powiatowe w Kielcach rozpatrzyło w 2024 roku 85 wniosków dotyczących rejestracji, zakupu, sprzedaży albo zmiany danych jednostek pływających. Wydawany właścicielom łodzi i jachtów plastikowy dokument jest dowodem polskiej przynależności państwowej i dowodem własności jednostki. Obowiązkiem rejestracji są objęte są łodzie do 24 metrów długości, w tym również te, służące do połowów ryb, o ile ich rozmiar przekracza 7,5 metra.

Ponieważ nie ma rejonizacji, wniosek można złożyć w dowolnie wybranym organie rejestrującym. Okazuje się, że praktycznie połowę wniosków wpływających do starostwa złożyli mieszkańcy spoza powiatu kieleckiego, a głównie z miasta Kielce.

Papugi, pytony i liściołazy w powiecie kieleckim

0
 
 

46 egzotycznych zwierząt znalazło w 2024 roku nowe domy w powiecie kieleckim. Najczęściej rejestrowanym w Starostwie Powiatowym stworzeniem był pyton królewski. Właściciele zgłosili ich 10. Do rejestru, prowadzonego przez Wydział Rolnictwa, Leśnictwa i Środowiska trafiło też 9 gekonów, 7 różnego gatunku papug, 7 jaszczurek, 8 żółwi, a nawet 4, pochodzące z Kolumbii liściołazy dwubarwne. 

Dominujące w tym roku pytony, to zwierzęta trafiające w większości do amatorskich hodowli. Gad nie jest trudny w utrzymaniu – twierdzi pani Karolina Grzesik, która zgłosiła do rejestru zwierząt egzotycznych kilkumiesięcznego „Cynamona”. Jak mówi, zwierzęta terrarystyczne fascynują ja od kilku lat, zdarzyło już się jej opiekować gekonami, teraz zdecydowała się na pytona. – Kupiłam go na giełdzie w Kielcach. Wybrałam się tam, żeby kupić rybki do akwarium, ale ostatecznie stanęło na pytonie mówi.
Najważniejsze wymagania tego węża to dostęp do wody i zapewniona odpowiednia temperatura – opowiada. Jak dodaje, pięciomiesięczny pyton nie je dużo, wystarczy go nakarmić, mniej więcej raz na dwa tygodnie. Odżywia się tzw. oseskami myszy i szczurów. Jego upodobania zmieniają się kiedy dorośnie, wówczas preferuje mięso z królika, ale spożywa je nawet rzadziej niż w młodości, bo średnio co 18 dni. Dorosły pyton królewski może osiągnąć nawet półtora metra długości. Nie są jadowite, ale kiedy czują się zagrożone mogą ugryźć człowieka.
Obowiązek rejestracji dotyczy nie tylko zwierząt egzotycznych ale także chartów używanych w polowaniach. Obowiązek taki zakłada art. 10. Ustawy Prawo łowieckie. W ubiegłym roku, w powiecie kieleckim wydano dwa pozwolenia na hodowlę w sumie 3 chartów.
W 2023 roku, w starostwie zarejestrowano o 4 zwierzęta mniej, a wśród zgłoszonych wówczas stworzeń przodowały papugi, było ich aż 34.

Finał 31. Świętokrzyskiego Konkursu Kolęd i Pastorałek

0

Poznaliśmy laureatów 31. Świętokrzyskiego Konkursu Kolęd i Pastorałek, którego finał odbył się w Domu Kultury we Włoszczowie. Laureatom pogratulował i wręczył nagrody Mariusz Ściana członek Zarządu Powiatu w Kielcach.

To wyjątkowe wydarzenie było okazją do celebrowania wspaniałych tradycji, kultury i muzycznego dziedzictwo naszego regionu. Na scenie zaprezentowały się zespoły ludowe, wokalno- instrumentalne, chóry, soliści – w sumie 22 podmioty.

Zabrzmiały zarówno tradycyjne kolędy jak i pastorałki we współczesnych aranżacjach, które wprowadziły licznie zgromadzoną publiczność w niezwykłą świąteczną atmosferę.
Uczestników konkursu finałowego oceniła rada artystyczna, która przyznała nagrody oraz wyróżnienia. Najlepsi wykonawcy otrzymali nagrody finansowe ufundowane przez sponsorów i organizatorów.

Z powiatu kieleckiego nagrodzono:
W KATEGORII ZESPOŁÓW LUDOWYCH
I miejsce: Zespół Śpiewaczy „Marzyszanki” z Marzysza
III miejsce:
Zespół Śpiewaczy „Górnianecki” z Górna
Zespół Obrzędowy „Kowalanki” z Kowali – nagroda 1000 zł ufundowana przez Starostę Kieleckiego, Tomasza Plebana
Wyróżnienia:
Koło Gospodyń Wiejskich „Psarzaneczki” z Psar
Zespół Pieśni Ludowej z Marzysza

W KATEGORII CHÓRÓW
III miejsce:
Chór „Cantabile” z Morawicy

W KATEGORII SOLISTÓW
II miejsce ex aequo:
Agata Petelicka z Polichna
Joanna Orłowicz z Cedzyny
Wyróżnienia:
Wiktoria Basiak z Nowin

GRATULUJEMY !!!

Studniówka Powiatowego Zespołu Szkół w Łopusznie

0

Blisko 110 maturzystów z pięciu klas PZS w Łopusznie  wraz z osobami towarzyszącymi wspaniale bawiło się na balu studniówkowym w hotelu ,,Markiz” w Łopusznie.

Udanej zabawy oraz pomyślności na egzaminach i dobrych wyborów życzyli młodzieży: Mirosław Gębski członek Zarządu Powiatu w Kielcach oraz Radni Rady Powiatu w Kielcach – Łukasz Woźniak, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu, Monika Jabłońska, Sławomir Stelmaszczyk, Michał Sipika.

Uroczystość rozpoczęła się od wystąpienia dyrektor szkoły pani Agnieszki Prędoty-Gad.
W swoim przemówieniu podziękowała gościom za uświetnienie ich obecnością studniówki oraz życzliwą współpracę, rozumienie oczekiwań młodzieży, zaangażowanie w szkolne sprawy i sprzyjanie nowym, podejmowanym działaniom. Wychowawcy i nauczyciele otrzymali słowa uznania za codzienny trud, pedagogiczny profesjonalizm, wspieranie wychowanków, dbałość o ich solidne wykształcenie i rozwój wewnętrzny. Rodzicom dyrektor podziękowała za profesjonalną organizację balu, wsparcie, życzliwość i zaufanie.

W słowach skierowanych do bohaterów wieczoru – maturzystów – Pani Dyrektor podkreśliła, jak ważne są dziś radość, zabawa, ale jeszcze ważniejsza zbliżająca się matura i związana z dorosłym życiem odpowiedzialność.

Po oczekiwanych i zapisanych w tradycji polskich studniówek słowach Pani Dyrektor: ,,Poloneza czas zacząć!” młodzież zaprezentowała trzy przepiękne układy poloneza w rytm melodii Wojciecha Kilara. Była to jedna z najdłużej oczekiwanych, najpiękniejszych, najbardziej wzruszających i zapadających w pamięć chwil tego wieczoru.

Popularnością cieszyła się także specjalnie przygotowana dekoracja, na tle której uczniowie i nauczyciele chętnie pozowali do pamiątkowych zdjęć.

Po sesji fotograficznej, kolacji i chwili odpoczynku, na parkiecie rozpoczęła się wspólna, szampańska zabawa do białego rana.
Ten niepowtarzalny wieczór z pewnością na długo zapisze się w pamięci, a jego wspomnienia będą już zawsze towarzyszyły tegorocznym maturzystom z PZS w Łopusznie.

Nabór wniosków dotyczących rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych

0

Ważna informacja dla pracodawców, którzy pragną utworzyć stanowiska pracy dla osób niepełnosprawnych oraz osób niepełnosprawnych, które chciałyby założyć własną działalność gospodarczą.

Starostwo Powiatowe w Kielcach – Powiatowy Ośrodek Zatrudnienia i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych informuje, że rozpoczyna nabór wniosków dotyczących rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych, tj: przyznanie osobom niepełnosprawnym środków na podjęcie działalności gospodarczej, rolniczej albo działalności w formie spółdzielni socjalnej oraz zwrot kosztów wyposażania stanowiska pracy dla osoby niepełnosprawnej.

Wnioski należy składać w Systemie Obsługi Wsparcia www.sow.pfron.org.pl.

Wzory wniosków wraz z załącznikami znajdują się na stronie Starostwa Powiatowego w Kielcach www.powiat.kielce.pl w zakładce Dla klienta „Dokumenty/Wnioski”- Niepełnosprawność – POZRON.

Bliższe informacje na ten temat można uzyskać pod nr tel. 41 2001661, 41 2001662.

Zapraszamy!