Aktualności

26 maja – DZIEŃ MATKI

0

Dziś dzień szczególny – Dzień Matki. W tak ważnym dniu życzymy wszystkim Mamom wszystkiego, co najpiękniejsze: miłości, spokoju, czasu dla siebie i ludzi, którzy doceniają to, jak wyjątkowe jesteście.

Dziękujemy za siłę, którą dajecie, za czułość, którą się dzielicie, i za to, że jesteście zawsze – nawet gdy świat pędzi za szybko. To Wy nauczyłyście nas co jest dobre, pokazałyście piękny świat i niezależnie od naszego wieku, zawsze otaczacie nas miłością, troską i bezpieczeństwem.

Niech każdy dzień przynosi Wam powody do uśmiechu, dumy i szczęścia.
Niech świat odpłaca Wam tym samym dobrem, którym obdarzacie innych.

Z całego serca –
Wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Matki!

Chęciny mają 700 lat

0

Mieszkańcy miasta i goście świętowali w weekend jubileusz 700-lecia nadania praw miejskich Chęcinom. Obchody przyciągnęły do królewskiego miasta turystów oraz licznych gości z całego regionu. Wziął w nich udział również wicestarosta kielecki Tomasz Dulny oraz radni Rady Powiatu: Paweł Brola i Łukasz Barwinek. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą, której przewodniczył biskup kielecki Jan Piotrowski.

– Jestem niezwykle dumny, że jestem mieszkańcem Chęcin i zaszczycony tym, że dzięki zaufaniu mieszkańców Ziemi Chęcińskiej mogę pełnić funkcję radnego powiatu kieleckiego. Wierzę w dalszy dynamiczny rozwój naszego miasta i całego regionu – podkreślał Tomasz Dulny.

W trakcie obchodów, burmistrz Robert Jaworski, w towarzystwie zaproszonych gości wkopał kapsułę czasu. W jej wnętrzu znalazły się pamiątki i dokumenty, które mają opowiedzieć przyszłym pokoleniom o współczesnych Chęcinach.

Ulicami Chęcin przeszedł korowód, w którym wzięło udział kilkaset osób: uczniowie szkół z gminy Chęciny, przedstawiciele kół gospodyń wiejskich, grupy rekonstrukcyjne, a także mieszkańcy miasta i okolic.  Dziewczynki przebrane były za królowe, chłopcy za rycerzy i dworzan.  

Kulminacją uroczystości było widowisko „Nadanie praw miejskich Chęcinom”, przenoszące  widzów w czasy króla Władysława Łokietka.

W niedzielę, 25 maja, świętowanie przeniosło się pod Zamek Królewski w Chęcinach, gdzie zorganizowano wielki festyn historyczny.

 

Fot. Urząd Gminy i Miasta Chęciny, Centrum Kultury i Sportu w Chęcinach

Obradowała Komisja Edukacji, Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji Powiatu

0

Propozycje zmian w budżecie były głównym tematem obrad Komisji Edukacji, Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji Powiatu Rady Powiatu w Kielcach. Obradom przewodniczył Sławomir Stelmaszczyk, a uczestniczyli w nich: Alina Siwonia, Piotr Sepioło i Dariusz Świetlik.

Planowane zmiany dotyczą przede wszystkim dofinansowania cyfryzacji dwóch szpitali powiatowych – wyjaśniała Skarbnik Powiatu Edyta Drążkiewicz. Powiat przeznaczy też dodatkowe pieniądze na instalacje fotowoltaiczne w Domach Pomocy Społecznej w Zgórsku i Łagiewnikach.

Radni z komisji wsparli projekt przekazania dofinansowania dla Nowej Słupi na organizację tegorocznych Dymarek i dla gminy Górno na pomoc rodzinie poszkodowanej w zdarzeniu losowym.

Sesja Rady Powiatu odbędzie się w środę, 28 maja.

Potrójny prezent na Dzień Mamy!

0

Maria, Antonina i Helena – to Trojaczki, który przyszły na Świat w Dniu Mamy w Świętokrzyskim  Centrum Matki i Noworodka w Kielcach. Czy może otrzymać piękniejszy prezent na Dzień Mamy?  

Zabieg cesarskiego cięcia przeprowadzili lek. Ilona Wrzoskiewicz-Kaniowska i lek. Michał Jarosiński. Towarzyszyła im położna Patrycja Strózik.

Mama dziewczynek od kilku tygodni przebywała na Oddziale Patologii Ciąży pod opieką zespołu specjalistów.
– Chodziło o to, żeby mama i dzieci były bezpieczne, żebyśmy mogli reagować i monitorować na bieżąco stan maluchów. Była to ciąża wysokiego ryzyka, bo dzieci dzieliły wspólne łożysko. Dziewczynki urodziły się w 31. tygodniu ciąży przez cięcie cesarskie. Zabieg przebiegł spokojnie i bez powikłań – mówi lek. Ilona Wrzoskiewicz – Kaniowska.

 

Dziewczynki już na bloku operacyjnym trafiły pod opiekę neonatologów.

– Dziewczynki są w dobrym stanie, obecnie przebywają na oddziale intensywnej terapii noworodka – mówi neonatolog lek. Monika Kozłowska-Kubarska.

Rodzicom serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki.

Fot. ŚCMiN w Kielcach

Ulicami Kielc przeszedł Marsz dla Życia i Rodziny

0

„Macierzyństwo sercem rodziny, nadzieją Ojczyzny” – to hasło piętnastego Marszu dla Życia i Rodziny, który przeszedł w niedzielę ulicami Kielc. Wzięły w nim udział setki mieszkańców miasta i powiatu. Wśród uczestników był starosta kielecki Tomasz Pleban.

Marsz poprzedziła Msza Święta w kieleckiej katedrze, odprawiona pod przewodnictwem biskupa Jana Piotrowskiego. – Hasło tegorocznego Marszu „Macierzyństwo sercem Rodziny, nadzieją Ojczyzny” – nie jest przypadkowe. Chcemy uwrażliwić społeczeństwo na to, jak kluczowa jest rola matki w rodzinie i społeczeństwie. Macierzyństwo to dar, misja i powinność kobiety, która poprzez miłość, troskę i wychowanie kształtuje nowe pokolenia – mówił w homilii biskup kieleceki.

Po nabożeństwie, uczestnicy przemaszerowali z Placu Najświętszej Maryi Panny, ulicami centrum Kielc, na plac przed Kościołem Podwyższenia Krzyża Świętego.

Starosta Tomasz Pleban podkreślał, że udział w marszu, to wsparcie dla podstawowych, tradycyjnych wartości. – Rodzina to fundament społeczeństwa. To w niej kształtują się postawy kolejnych pokoleń. To w niej dzieci zaznają prawdziwej miłości. Warto promować te wartości, na których od wieków zbudowana jest Polska – mówił Tomasz Pleban.

W tym roku podczas Marszu dla Życia i Rodziny zabrzmiał wyjątkowy dzwon „Głos Nienarodzonych”. Przemarszowi towarzyszyła muzyka w wykonaniu Orkiestry Dętej z Daleszyc. Uczestnicy mogli również wesprzeć Dom Samotnej Matki w Wiernej Rzece.

Tegoroczny, XV Marsz dla Życia i Rodziny w Kielcach zakończył festyn rodzinny na placu przed Kościołem Podwyższenia Krzyża Świętego z atrakcjami dla dzieci i dorosłych.

Organizatorami wydarzenia były Domowy Kościół, Akcja Katolicka oraz Diakonia Życia Diecezji Kieleckiej.

 

fot. Echo Dnia, Archiwum Prywatne

Zawiadomienie o XV Sesji Rady Powiatu w Kielcach

0

W dniu 28 maja 2025 r. (środa) o godz. 16.00 w sali audytoryjnej Starostwa Powiatowego w Kielcach (s. 268, p. II) odbędzie się XV sesja Rady Powiatu w Kielcach. 

 

Porządek obrad:

  1. Otwarcie sesji i stwierdzenie kworum.
  2. Przyjęcie porządku obrad.
  3. Przyjęcie protokołu z XIV sesji Rady Powiatu w Kielcach z dnia 29.04.2025 r.
  4. Informacje i komunikaty Przewodniczącego.
  5. Sprawozdanie Starosty Kieleckiego z działalności Zarządu Powiatu za okres między sesjami.
  6. Informacja o stanie bezpieczeństwa sanitarnego Powiatu Kieleckiego za 2024 rok.
  7. Sprawozdanie z realizacji „Programu Współpracy Powiatu Kieleckiego z Organizacjami Pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego w 2024 roku”.
  8. Sprawozdanie Powiatowego Ośrodka Zatrudnienia i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych z realizacji zadań w 2024 r. w zakresie rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych.
  9. Podjęcie uchwał w sprawie:
  • zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Kieleckiego na lata 2025-2029,
  • zmian w budżecie Powiatu Kieleckiego na 2025 rok,
  • udzielenia pomocy finansowej dla Gminy Górno,
  • udzielenia pomocy finansowej dla Miasta i Gminy Nowa Słupia,
  • wyrażenia zgody na ustanowienie służebności przesyłu na nieruchomości stanowiącej własność Powiatu Kieleckiego (Zagrody, gm. Nowiny),
  • wyrażenia zgody na ustanowienie służebności przesyłu na nieruchomości stanowiącej własność Powiatu Kieleckiego (Oblęgór, gm. Strawczyn),
  • przekazania Gminie Łopuszno prowadzenia zadania zarządzania drogami powiatowymi w zakresie letniego utrzymania dróg, polegającego na wykaszaniu poboczy.

 

10. Informacja o interpelacjach i zapytaniach radnych

11.Sprawy różne i wolne wnioski

12. Zamknięcie obrad.

 

Przewodniczący Rady Powia

Jacek Kuzia

Wicestarosta Tomasz Dulny będzie gościem Radia eM Kielce

0

Wicestarosta kielecki Tomasz Dulny będzie gościem programu Prawdę Mówiąc w Radiu eM Kielce. Zapraszamy do odbiorników w piątek (23.05) o godz. 8:40.

 

Obrady komisji samorządu

0

Komisja Samorządu, Rozwoju Gospodarczego i Przeciwdziałania Bezrobociu zebrała się przed sesją.

W obradach uczestniczyli: członek Zarządu Powiatu w Kielcach Cezary Majcher, skarbnik powiatu Edyta Drążkiewicz. Obecny był także dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach Tomasz Dudzic.

Obrady poprowadził  przewodniczący komisji Wojciech Furmanek.

Skarbnik przedstawiła zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej Powiatu Kieleckiego na lata 2025-2029 oraz zmiany w budżecie powiatu na 2025 rok.

Jak wyjaśniała skarbnik Edyta Drążkiewicz, zmiany wynikają m.in. z wprowadzenia nowych przedsięwzięć do realizacji przez Starostwo Powiatowe. To instalacja fotowoltaiczna na potrzeby Domu Pomocy Społecznej w Łagiewnikach i DPS w Zgórsku i związane z tym wykonanie dokumentacji projektowej. Skarbnik wymieniła również wycofanie zaplanowanych nakładów na opracowanie dokumentacji projektowej na rozbudowę drogi powiatowej w msc. Korczyn w związku z realizacją zadania przez Gminę Strawczyn, a także wycofanie zaplanowanych nakładów na opracowanie dokumentacji projektowej na budowę chodnika przy drodze powiatowej w msc. Bławatków w związku z realizacją zadania przez Gminę Piekoszów.

Ponadto zwiększa się nakłady ze środków własnych na dwa zadania inwestycyjne tj. „Opracowanie dokumentacji projektowej na budowę chodnika przy drodze powiatowej w msc. Szczukowice” oraz „Opracowanie dokumentacji projektowej na budowę chodnika przy drodze powiatowej w msc. Chełmce”.

W dalszej części obrad radna Monika Jabłońska zwróciła się z prośbą o poprawę chodników w Strawczynie, które są w bardzo złym stanie i zagrażają bezpieczeństwu mieszkańców. Jak zaznaczył Cezary Majcher wynika to z tego, że kierowcy parkują na chodnikach, co powoduje uszkodzenia, deformację i zapadanie się płyt chodnikowych w wielu miejscach. 

Obecny na posiedzeniu komisji dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach Tomasz Dudzic podsumował ostatnie działania PUP. Dyrektor poinformował, że stopa bezrobocia w powiecie kieleckim, na koniec marca nieznacznie wzrosła i wyniosła 7 procent. Dyrektor poinformował również o prowadzonych przez urząd zgodnie z harmonogramem naborach wniosków na różne formy wsparcia – m.in. podjęcie działalności gospodarczej, zorganizowanie stażu, przyznanie środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na podniesienie kwalifikacji pracowników i pracodawców, czy aktywizację zawodową osób bezrobotnych zamieszkujących na wsi oraz bezrobotnych do 30- tego roku życia.

Dyrektor wspomniał również, że PUP przygotowuje się do realizacji nowej ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia, która od czerwca  przyniesie wiele zmian na rynku pracy. Będzie m.in. możliwość zarejestrowania się osoby bezrobotnej w urzędzie pracy właściwym ze względu na miejsce zamieszkania, a nie ze względu na miejsce zameldowania czy umożliwienie korzystania z oferty PUP – rolnikom. Jak zaznaczył członek Zarządu Cezary Majcher zgodnie z nową ustawą rejestracja bezrobotnych będzie możliwa on line. Wdrożony zostanie nowy system teleinformatyczny, który ułatwi proces rejestracji i  zapewni również lepszy dostęp do ofert pracy.

Nowoczesny sprzęt zdiagnozuje pokrzywkę

0

Szpital Powiatowy w Chmielniku wzbogacił się o nowoczesne urządzenie diagnostyczne. Mała niepozorna skrzyneczka to Temptest. Aparat służy do określania rodzaju występującej na ciele pokrzywki, która może być  objawem wielu chorób. Dzięki diagnostyce można łatwo ustalić, czy pokrzywka jest rodzaju zimnego, czy ciepłego.

Badanie jest kompletnie nieinwazyjne, polega na umieszczeniu przedramienia pacjenta na elemencie pomiarowym. Urządzenie doprecyzowuje diagnostykę, przekazując precyzyjną wartość temperatury, powodującej objawy w postaci pokrzywki.

Najważniejszą zaletą badania tym urządzeniem jest powtarzalność wyników. Sprzyja to obiektywności wyników i precyzyjnej diagnostyce. Aparat Tempest będzie wykorzystywany przede wszystkim przy diagnostyce na Oddziale Alergologicznym Szpitala Powiatowego w Chmielniku.