Aktualności

Już dziś Gala wręczenia tytułów honorowych Powiatu Kieleckiego

0
Powiat kielecki, po raz czwarty w historii wręczy tytuły: „Honorowy Obywatel Powiatu Kieleckiego” oraz „Zasłużony dla Powiatu Kieleckiego”. Tytuły te zostaną przyznane na uroczystej gali, która odbędzie się dziś (wt. 17.12) w Sali Teatralnej Wojewódzkiego Domu Kultury.
Tytuł Honorowego Obywatela Powiatu Kieleckiego to najwyższe wyróżnienie przyznawane przez władze powiatu kieleckiego. Otrzymują go osoby, które swoją pracą i osiągnięciami wniosły wybitny wkład w rozwój, promocję i prestiż powiatu. Swoją działalnością społeczną, kulturalną, gospodarczą czy naukową znacząco wpłynęły na pozytywny wizerunek regionu.
Dotychczas wyróżnieni tytułem Honorowego Obywatela Powiatu Kieleckiego to: pani Kazimiera Zapałowa, ks. bp Marian Florczyk oraz dr Cezary Jastrzębski.
Tytuł Zasłużony dla Powiatu Kieleckiego przyznawany jest osobom, które wykazały się ogromnymi zasługami dla powiatu. To osoby, które swoją pracą, działalnością społeczną czy kulturalną przyczyniły się do poprawy jakości życia mieszkańców powiatu, wyróżniły się działaniami na rzecz edukacji, ochrony zdrowia czy ochrony środowiska.
Dotychczas tytuł ten otrzymali: Zbigniew Banaśkiewicz, pani Józefa Bucka oraz Cecylia Korban.
 
Tegoroczni laureaci
W tym roku, kapituła konkursu postanowiła przyznać te zaszczytne tytuły dwóm wyjątkowym osobom:
 
Honorowy Obywatel Powiatu Kieleckiego: Ojciec dr Marian Puchała
Ojciec dr Marian Puchała, kapłan Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, w latach 2018-2024 pełnił funkcję superiora klasztoru Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu oraz kustosza relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Urodził się w 1956 roku w Warszówku. Studiował filozofię i teologię w Wyższym Seminarium Duchownym Misjonarzy Oblatów M.N. w Obrze. Po święceniach kapłańskich w 1984 roku przez rok pracował jako duszpasterz w Iławie. W latach 1985-1988 kontynuował studia specjalistyczne z teologii fundamentalnej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Od 1990 roku był wykładowcą teologii fundamentalnej, religiologii i ekumenizmu na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
W 2018 roku objął funkcję przełożonego domu zakonnego i sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu. W 2024 roku otrzymał obediencję do Wrocławia, gdzie objął funkcję przełożonego i ekonoma oblackiej wspólnoty na Popowicach.
Ojciec dr Marian Puchała, przez sześć lat, jako superior klasztoru Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu i kustosz relikwii Drzewa Krzyża Świętego, przyczynił się do rewitalizacji tego najstarszego polskiego sanktuarium. Dzięki jego zaangażowaniu Święty Krzyż odzyskał dawną świetność, a trzysta tysięcy pielgrzymów corocznie odwiedzających sanktuarium mogło podziwiać efekty przeprowadzonych prac. W czasie jego posługi przeprowadzono rozległe prace restauratorskie i remontowe, w tym wymianę zniszczonego dachu na skrzydle południowym. W bazylice odtworzono pierwotny, późnobarokowy wygląd ołtarza głównego, a po długiej konserwacji wróciła renesansowa ambona. Zamontowano nowe drzwi wejściowe do bazyliki, wyremontowano krużganki i zainstalowano nowoczesny system informacji – audio przewodniki w kilku językach. Cały klasztor został efektownie podświetlony.
W kaplicy Oleśnickich przeprowadzono skomplikowaną renowację kopuły z tzw. latarnią, a w zakrystii kościelnej odnowiono polichromie i zabytkowe meble oraz wymieniono drewnianą podłogę. Dzięki zaangażowaniu ojca Mariana Puchały, skomplikowany projekt renowacji przebiegł sprawnie i bez zakłóceń, a obiekty były dostępne dla wiernych i turystów. Ojciec Marian Puchała wspierał także przedsięwzięcia promujące wkład świętokrzyskiego opactwa w kulturę oraz promocję regionu.
W 2023 roku zaprezentowano na Świętym Krzyżu unikatowe dzieło SPICILEGIUM, kompendium wiedzy o dziejach opactwa i jego legendarnej biblioteki. Ojciec Marian Puchała ze szczególnym oddaniem towarzyszył samorządowi powiatu kieleckiego we wspólnych przedsięwzięciach, takich jak Jarmark Świętokrzyski, widowisko plenerowe „Opowieść jako żywa…” czy Powiatowy Przegląd Zespołów Chóralnych. Organizował pomoc potrzebującym mieszkańcom powiatu kieleckiego, w tym doroczne koncerty charytatywne. Nieustannie krzewił wartości duchowe i kulturowe przy poszanowaniu walorów przyrodniczych Gór Świętokrzyskich. W uznaniu jego zasług w 2020 roku został uhonorowany tytułem „Przyjaciela Świętokrzyskiego Parku Narodowego”.
 
Zasłużony dla Powiatu Kieleckiego: Arleta Kempka, kierownik Ośrodka Leczenia Uzależnień od Środków Psychoaktywnych „San Damiano” w Chęcinach.
 
Arleta Kempka jest magistrem pedagogiki resocjalizacyjnej i sądowej oraz absolwentką studiów podyplomowych na kierunku Zarządzanie Służbą Zdrowia na UJK w Kielcach. W 2005 roku rozpoczęła współpracę z Ośrodkiem „San Damiano”, początkowo jako wolontariusz, a następnie jako terapeuta. Od 2009 roku pełni funkcję kierownika ośrodka i jego filii, budując wspaniały zespół, który przez lata wspiera osoby uzależnione. Od 2006 roku pracuje również w Poradni Leczenia Uzależnień w Chęcinach, prowadząc terapię indywidualną i grupową. W latach 2007-2024 pracowała w Gminnym Punkcie Konsultacyjnym ds. uzależnień, prowadząc zajęcia dla rodziców i dzieci z zakresu profilaktyki uzależnień. Ponadto jest członkiem zespołu koordynującego Program Ochrony Zdrowia Psychicznego Powiatu Kieleckiego.
Jej wkład w rozwój Ośrodka „San Damiano” w Chęcinach jest nieoceniony. Ośrodek działa według modelu społeczności terapeutycznej, który kładzie nacisk na pracę indywidualną, spotkania społeczności oraz zaangażowanie w działalność ośrodka. Dzięki rodzinnej atmosferze, pacjenci czują się tam jak w domu. Organizacja licznych spotkań okolicznościowych sprawia, że osoby, które ukończyły leczenie, utrzymują kontakt z ośrodkiem i wracają tam z rodzinami. „San Damiano” stał się symbolem nadziei i pomocy dla osób uzależnionych z całej Polski, leczących się tam średnio w liczbie 150 osób rocznie.
 
– Uroczysta gala będzie wyjątkowym momentem uhonorowania tych niezwykłych osób, które swoją pracą, zaangażowaniem i oddaniem przyczyniają się do rozwoju i promocji powiatu kieleckiego. Gratulujemy wszystkim laureatom i dziękujemy za ich nieoceniony wkład w życie naszej społeczności – mówi Jacek Kuzia, przewodniczący Rady Powiatu w Kielcach.

 

Terminarz posiedzeń Komisji Rady Powiatu w Kielcach

0

 

 

TERMINARZ

POSIEDZEŃ KOMISJI RADY POWIATU W KIELCACH

 

 

 

LP.

NAZWA KOMISJI

DATA

GODZ./ ZAPROSZENI

SALA

 1.

 

Komisja Rolnictwa, Leśnictwa,     

 Gospodarki Gruntami i Ochrony Środowiska

 

Komisja Samorządu, Rozwoju Gospodarczego                                    i Przeciwdziałania Bezrobociu

(wspólne posiedzenie)

27.12.2024r.

(piątek)

9.00

 

 

 

231

II p.

2.

Komisja Edukacji, Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji Powiatu

 

27.12.2024r.

(piątek)

10.30

 

230

II p.

3.

Komisja Budżetu i Finansów

27.12.2024r.

(piątek)

12.00

 

231

II p.

4.

Komisja Zdrowia, Rodziny                  i Spraw Społecznych

 

27.12.2024r.

(piątek)

13.30

 

230

II p.

5.

Komisja Dróg, Komunikacji               i Budownictwa

 

27.12.2024r.

(piątek

15.00

Dyrektor PZD w Kielcach

 

231

II p.

6.

Komisja Bezpieczeństwa Publicznego, Ochrony Przeciwpożarowej, Przeciwpowodziowej                            i Zapobiegania Innym Zagrożeniom

30.12.2024r.

(poniedziałek)

 

14.00

 

 

230

II p.

 

 

 

Sesja Rady Powiatu – 30 grudzień 2024r. (poniedziałek) godz. 16.00 sala audytoryjna Starostwa Powiatowego w Kielcach (s. 268, II p.)

Szkolenie dla pracowników socjalnych

0

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach zorganizowało szkolenie dla asystentów rodzin i pracowników socjalnych z powiatu kieleckiego. Tematyka prelekcji obracała się wokół kondycji psychicznej dzieci i młodzieży w kontekście świata wirtualnego i realnego, standardów ochrony małoletnich przed krzywdzeniem oraz znaczenia prawidłowych postaw rodzicielskich dla bezpieczeństwa i rozwoju dziecka.

Uczestników szkolenia przywitali: wicestarosta  kielecki Tomasz Dulny oraz  Piotr Piwowarczyk, zastępca dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach.

Szkolenie poprowadził zastępca dyrektora Świętokrzyskiego Centrum Profilaktyki
 i Edukacji w Kielcach, Łukasz Niewczas. Drugą część prelekcji poprowadziły Lidia Świeboda – Toborek oraz Julia Dudała, psychologowie PCPR w Kielcach. Wszyscy uczestnicy otrzymali  zaświadczenia.

Zaszczep swojego psa

0

W związku ze stałym zagrożeniem wystąpienia wścieklizny na terenie powiatu kieleckiego Powiatowy Lekarz Weterynarii przypomina o obowiązku szczepienia psów przeciwko wściekliźnie.

Wścieklizna to nieuleczalna i śmiertelna choroba, groźna dla zwierząt i ludzi, przenoszona przez dzikie zwierzęta.

Szczepienie psów przeciwko wściekliźnie jest obowiązkowe. Pierwszy raz szczepimy psa w 4. miesiącu życia, następnie szczepienie powtarzamy co 12 miesięcy. Dla bezpieczeństwa ludzi zaleca się szczepienie kotów, szczególnie tych wolno wychodzących.

Inspekcja weterynaryjna apeluje o zachowanie ostrożności: nie należy zbliżać się do dzikich zwierząt oraz dotykać padłych dzikich zwierząt, a także pozostawiać bez opieki i kontroli zwierzęta domowe.

- plakat_szczepienie.jpg

Zadbaj o swojego pupila i siebie

0

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kielcach informuje: 

Zaszczep psa i kota przeciwko wściekliźnie!

Wscieklizna to nieuleczalna i śmiertelna choroba, groźna nie tylko dla zwierząt, ale i dla ludzi. Najczęściej przenoszona jest przez dzikie zwierzęta, ale podczas spacerów, mogą się nią zarazić nasze zwierzęta domowe. 

Przypominam, że szczepienie przeciwko wściekliźnie jest obowiązkowe. Pierwszy raz zwierzaka szczepimy już w czwartym miesącu życia, a następnie szczepienia powtarzamy co roku. 

 

Obradowała Komisja Bezpieczeństwa i Porządku

0

Znacząco spadła liczba odnotowanych przestępstw w powiecie kieleckim, ale kolizji i wypadków, w porównaniu z rokiem 2023 jest tyle samo. To jeden z wniosków przedstawionych przez przedstawicieli Policji podczas posiedzenia Powiatowej Komisji Bezpieczeństwa i Porządku. W Starostwie Powiatowym w Kielcach spotkali się przedstawiciele służb mundurowych i instytucji powiatowych, odpowiedzialnych za bezpieczeństwo mieszkańców.

Obradom komisji przewodniczyli: Starosta Kielecki Tomasz Pleban i wicestarosta Tomasz Dulny. Uczestniczył w nich również przedstawiciel Rady Powiatu – Kamil Prędota.

Przedstawiciele służb mundurowych zaprezentowali statystyki dotyczące występowania zagrożeń w powiecie kieleckim. Wynika z nich, że spada liczba przestępstw, odnotowanych przez policjantów, wzrasta jednak liczba zdarzeń, w których zaangażowana była straż pożarna.

Podstawowe rekomendacje, zgłoszone przez Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego, to organizacja kampanii informacyjnych i szkoleń dotyczących zagrożeń wynikających z niewłaściwego oznakowania podczas poruszania się pieszych, zagrożeń wynikających z korzystania z sieci Internet, przeciwdziałania seksualnemu wykorzystywaniu nieletnich, zapobiegania wyłudzeniom pieniędzy od osób starszych i chorych.

Służby rekomendują też organizację wspólnych treningów, ćwiczeń i szkoleń poprawiających bezpieczeństwo w powiecie.

Kobiety z pasją spotkały się w WDK

0

Prelekcje dotyczące zdrowego trybu życia, ale również wrażenia muzyczne – tak wyglądało tegoroczne spotkanie z cyklu „Kobiety z pasją…”, zorganizowane przez Starostwo Powiatowe w Kielcach. Aktywne pani z powiatu kieleckiego wypełniły do ostatniego miejsca gościnną salę teatralną  Wojewódzkiego Domu Kultury. 

Wszystkich uczestników spotkania powitali: Starosta Kielecki Tomasz Pleban, członkowie Zarządu Powiatu: Mirosław Gębski, Cezary Majcher i Mariusz Ściana oraz wiceprzewodniczący Rady Powiatu Łukasz Woźniak. Starosta Tomasz Pleban podziękował za współpracę przy organizacji spotkania dyrektor WDK – Magdalenie Fogiel – Litwinek. 

Starosta podkreślał, że coroczne spotkanie jest okazją do chwili relaksu, ale również wzbogacenia wiedzy. – Co roku zapraszamy na spotkania specjalistów, którzy mogą podzielić się z widzami swoją wiedzą i poradami na temat zdrowego trybu życia. Tak też jest tym razem. Cieszę się, że mamy przed sobą salę pełną ludzi, którzy mogą być dla nas przykładem, cieszę się również, że my możemy im przekazać cenne informacje – mówił starosta.

O tym jak utrzymać w formie zdrowie psychiczne mówiła w swoim wystąpieniu dr hab. Anna Dąbrowska z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Z kolei Ewa i Liliana Kowalewskie przekonywały do zbawiennej mocy ziół. 

O doznania muzyczne zadbali: Zespół „Z taborami” z Piekoszowa, chór Sabbaton z Bielin i Katarzyna Lisowska z zespołem, wprowadzających publiczność  w atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

Informacja o Programie Wyrównywania Różnic Między Regionami III w 2025 roku

0

OGŁOSZENIE

Powiat Kielecki zaprasza wszystkie uprawnione podmioty do udziału w programie „Program Wyrównywania Różnic Między Regionami III” w 2025 roku, obszar-„A, B, C, D, E, F”.

1) obszar – A maksymalna wysokość dofinansowania ze środków PFRON wynosi do 207 000,00 zł
na jeden projekt dotyczący zapewnienia dostępności w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych obejmujący część kosztów inwestycji w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych, zapewniającej dostępność do lokali zamieszkiwanych w tych budynkach przez osoby niepełnosprawne. Wnioski można składać
w Oddziale PFRON w trybie ciągłym.

2) obszar – B maksymalna wysokość dofinansowania ze środków PFRON wynosi do 185 000,00 zł  na jeden projekt dotyczący likwidacji barier w urzędach, placówkach edukacyjnych, środowiskowych domach samopomocy, centrach i klubach integracji społecznej lub przedsiębiorstwach społecznych  w zakresie umożliwienia osobom niepełnosprawnym poruszania się i komunikowania.

3) obszar – C  maksymalna wysokość dofinansowania ze środków PFRON wynosi do 78 000,00 zł na tworzenie spółdzielni socjalnych osób prawnych. Dofinansowaniem objęta jest część kosztów utworzenia spółdzielni socjalnej w zakresie adaptacji pomieszczeń oraz wyposażenia stanowisk lub na każde nowoutworzone stanowisko pracy w spółdzielni socjalnej osób prawnych, proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy osoby niepełnosprawnej zatrudnionej na tym stanowisku.

4) obszar – D likwidacja barier transportowych w placówkach służących rehabilitacji osób niepełnosprawnych przez: organizacje pozarządowe, jednostki samorządu terytorialnego (ŚDS,DPS,SOSW ), jednostki prowadzące warsztaty terapii zajęciowej, gminy które dowożą  osoby z niepełnosprawnościami do znajdujących się poza ich terenem placówek służących rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Maksymalna wysokość dofinansowania ze środków PFRON

  • 151 000,00 zł dla samochodów osobowych, zwanych „mikrobusami”, które w wersji standardowej są samochodami 9-cio miejscowymi, specjalnie przystosowanymi do przewozu osób na wózkach inwalidzkich.
  • 123 500,00 zł dla pozostałych samochodów  osobowych zwanych „mikrobusami”, które w wersji standardowej są samochodami  9-cio miejscowymi 
  • 369 000,00 zł dla autobusów.

5) obszar – E  dofinansowanie wymaganego wkładu własnego w projektach dotyczących aktywizacji i/lub integracji osób niepełnosprawnych. Maksymalna wysokość dofinansowania  ze środków PFRON wynosi 
do 18 500,00 na każdą osobę niepełnosprawną, która będzie w sposób stały korzystała z rezultatów projektu, przy czym projekt musi stanowić co najmniej 30 % beneficjentów tego projektu – wnioski można składać w Oddziale  PFRON w trybie ciągłym.

6) obszar  –  F do 70% kosztów realizacji projektu nie więcej niż 18 500,00 zł na każde miejsce dla osoby niepełnosprawnej w warsztacie terapii zajęciowej, tworzone w wyniku realizacji programu lub do 80% kosztów realizacji projektów nie więcej niż 201 500,00 zł na remont bądź modernizację przeciwdziałającą degradacji infrastruktury istniejącego warsztatu terapii zajęciowej, środowiskowego domu samopomocy lub zakładu aktywności zawodowej.

7) obszar – G skierowanie do powiatów poza algorytmem dodatkowych środków na finansowanie zadań ustawowych dotyczących rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych.

 

Warunkiem  udziału w programie jest nieposiadanie:

  • wymagalnych zobowiązań wobec PFRON
  • zaległości w obowiązkowych wpłatach na PFRON
  • wymagalnych zobowiązań wobec ZUS i US

Maksymalne dofinansowanie ze środków PFRON wynosi do:

55% kosztów realizacji projektu w obszarze  A,

55% kosztów realizacji projektu w obszarze B, w budynkach starostw i gmin do 35% kosztów kwalifikowalnych

50% kosztów realizacji projektu w obszarze C,

85% kosztów realizacji projektu w obszarze D,

95% kosztów realizacji projektu w obszarze D, dla samochodów do WTZ

Obszar E do 18 500,00 na osobę niepełnosprawną, które muszą stanowić 30% beneficjentów projektu,

Obszar F do 80% kosztów realizacji projektu nie więcej niż 201 500,00zł na remont, modernizację przeciwdziałającą degradacji infrastruktury  istniejących warsztatów terapii zajęciowej, środowiskowych domów samopomocy lub zakładów aktywności zawodowej lub do 70% kosztów realizacji projektu nie więcej niż 18 500,00zł na każde miejsce dla osób niepełnosprawnych w WTZ.

30% wartości środków algorytmu planowanych w danym roku przez powiat na realizację zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych w obszarze G

Szczegółowe procedury programu znajdują się do pobrania na stronie internetowej PFRON:www.pfron.org.pl.
w zakładce programy i zadania PFRON.

Wzory projektów znajdują się na stronie internetowej Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie
w Kielcach www.pcprkielce.pl oraz na stronie internetowej PFRON: www.pfron.org.pl . Projekty w ramach obszarów B, C, D, F należy składać w Sekretariacie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach ul. Wrzosowa 44  pok. 36 poziom ,,O’’ do dnia 31 stycznia 2025r.

Doroczne szkolenie dla branży agroturystycznej

0

Właściciele gospodarstw agroturystycznych działających w powiecie kieleckim spotkali się dziś w Starostwie Powiatowym. Okazją było coroczne szkolenie dla branży turystycznej. Otworzył je Starosta Kielecki Tomasz Pleban, który zasiada w Zarządzie Regionalnej Organizacji Turystycznej. 

Uczestnicy warsztatów, zorganizowanych wspólnie przez ROT i starostwo, poznali zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej i zapoznali się z działaniami Regionalnej Organizacji Turystycznej, służącymi promocji atrakcji powiatu kieleckiego.

Starosta Tomasz Pleban podziękował przedstawicielom ROT, którzy wystąpili w roli prelegentów i zapewnił, że władze powiatu są otwarte na współpracę, służącą zachęcaniu turystów do odwiedzenia Kielecczyzny.

Oprócz właścicieli gospodarstw z gmin: Bodzentyn, Łagów, Raków, Chmielnik, Chęciny i Masłów, w szkoleniu wzięli też udział uczniowie Powiatowych Zespołów Szkół w Chęcinach i Łopusznie. Placówki te kształcą przyszłych pracowników branży turystycznej.

Izabela Piasecka, Dyrektor Wydziału Edukacji, Sportu i Turystyki w starostwie przypomniała, że podobne szkolenia są przygotowywane co roku, a organizatorzy starają się, za każdym razem poświęcać je innej tematyce.