Komisja Samorządu, Rozwoju Gospodarczego i Przeciwdziałania Bezrobociu zebrała się przed sesją.
W obradach uczestniczyli: członek Zarządu Powiatu w Kielcach Cezary Majcher, skarbnik powiatu Edyta Drążkiewicz. Obecny był także dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach Tomasz Dudzic.
Obrady poprowadził przewodniczący komisji Wojciech Furmanek.
Skarbnik przedstawiła zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej Powiatu Kieleckiego na lata 2025-2029 oraz zmiany w budżecie powiatu na 2025 rok.
Jak wyjaśniała skarbnik Edyta Drążkiewicz, zmiany wynikają m.in. z wprowadzenia nowych przedsięwzięć do realizacji przez Starostwo Powiatowe. To instalacja fotowoltaiczna na potrzeby Domu Pomocy Społecznej w Łagiewnikach i DPS w Zgórsku i związane z tym wykonanie dokumentacji projektowej. Skarbnik wymieniła również wycofanie zaplanowanych nakładów na opracowanie dokumentacji projektowej na rozbudowę drogi powiatowej w msc. Korczyn w związku z realizacją zadania przez Gminę Strawczyn, a także wycofanie zaplanowanych nakładów na opracowanie dokumentacji projektowej na budowę chodnika przy drodze powiatowej w msc. Bławatków w związku z realizacją zadania przez Gminę Piekoszów.
Ponadto zwiększa się nakłady ze środków własnych na dwa zadania inwestycyjne tj. „Opracowanie dokumentacji projektowej na budowę chodnika przy drodze powiatowej w msc. Szczukowice” oraz „Opracowanie dokumentacji projektowej na budowę chodnika przy drodze powiatowej w msc. Chełmce”.
W dalszej części obrad radna Monika Jabłońska zwróciła się z prośbą o poprawę chodników w Strawczynie, które są w bardzo złym stanie i zagrażają bezpieczeństwu mieszkańców. Jak zaznaczył Cezary Majcher wynika to z tego, że kierowcy parkują na chodnikach, co powoduje uszkodzenia, deformację i zapadanie się płyt chodnikowych w wielu miejscach.
Obecny na posiedzeniu komisji dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach Tomasz Dudzic podsumował ostatnie działania PUP. Dyrektor poinformował, że stopa bezrobocia w powiecie kieleckim, na koniec marca nieznacznie wzrosła i wyniosła 7 procent. Dyrektor poinformował również o prowadzonych przez urząd zgodnie z harmonogramem naborach wniosków na różne formy wsparcia – m.in. podjęcie działalności gospodarczej, zorganizowanie stażu, przyznanie środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na podniesienie kwalifikacji pracowników i pracodawców, czy aktywizację zawodową osób bezrobotnych zamieszkujących na wsi oraz bezrobotnych do 30- tego roku życia.
Dyrektor wspomniał również, że PUP przygotowuje się do realizacji nowej ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia, która od czerwca przyniesie wiele zmian na rynku pracy. Będzie m.in. możliwość zarejestrowania się osoby bezrobotnej w urzędzie pracy właściwym ze względu na miejsce zamieszkania, a nie ze względu na miejsce zameldowania czy umożliwienie korzystania z oferty PUP – rolnikom. Jak zaznaczył członek Zarządu Cezary Majcher zgodnie z nową ustawą rejestracja bezrobotnych będzie możliwa on line. Wdrożony zostanie nowy system teleinformatyczny, który ułatwi proces rejestracji i zapewni również lepszy dostęp do ofert pracy.