ŚWIĄTECZNE PIERNICZKI
Składniki:
Ciasto: 2 szklanki mąki, 1 jajko, 3/4 szklanki cukru, 1/4 kostki masła, 2 łyżki miodu,1 łyżka śmietany, 1 łyżeczka sody, przyprawa korzenna do piernika (1/2 opakowanie).
Lukier: 20 dag cukru pudru, odrobinę gorącej wody, 2 łyżki soku z cytryny, 1 łyżka rumu.
Sposób przygotowania:
Do miski z mąką wlać rozpuszczony miód, wymieszać, dodać cukier, sodę, śmietanę, przyprawę do piernika, jajko i przestudzone masło. Wyrobić ciasto ręką aż będzie gładkie. Rozwałkować na grubość 0,5 cm. Foremkami lub szklanką wykrawać pierniczki. Piec w temp. 170 C na złocisty kolor (ok. 10 min). Gdy wystygną dekorować według gustu lub gorące polukrować.
Dodawać składniki po kolei stale mieszając aż lukier uzyska gęstość ciasta naleśnikowego. Pędzelkiem smarować gorące ciasteczka. Można powiesić na choinkę.
Smacznego życzą
Zelejowianie
GOŁĄBKI Z DORSZEM
Składniki:
1/2 kg fileta z dorsza, jedna włoska kapusta, jedna torebka kaszy jęczmiennej, 3 duże cebule
jedna cytryna, sól, czarny pieprz, 1 l bulionu warzywnego.
Sposób przygotowania:
W dużym garnku zagotować wodę. Włożyć kapustę i kolejno oddzielać liście. Rybę rozdrobnić lub zmielić. Cebulę pokroić w drobną kostkę. Kaszę ugotować. Połączyć i wymieszać rybę z cebulą i kaszą; doprawić sokiem z cytryny, pieprzem i solą. Tak przygotowany farsz zawijać w liście kapusty, gołąbki ułożyć w dużym naczyniu żaroodpornym. Zalać bulionem warzywnym i wstawić do nagrzanego do 200 stopni piekarnika. Zapiekać około 30 minut.
ROLADA Z KACZKI
Składniki:
Kaczka,70 dkg mięsa wieprzowego,30dkg wołowego, jeden ząbek czosnku, cztery gałązki rozmarynu, jedna duża cebula, liść laurowy, ziele angielskie, majeranek, kajzerka, sól, pieprz do smaku.
Sposób przygotowania:
kaczkę dokładnie oczyścić wyjąć wszystkie kości kaczkę posolić ostawić do lodówki. Mięsa udusić około 40 min zmielić,dodać wszystkie składniki dobrze wymieszać.Farszem nadziać kaczkę owinąć sznurkiem formując długą roladę posypać kaczkę po wierzchu papryką pieczemy około dwóch godzin.
Smacznego życzą
Lipowiczanie
WIGILIJNA PARZUCHA WOLICKA
Składniki:
1 kg kapusty kiszonej, 1/2 kg fasoli białej suchej (może być Jaś), 5-6 ziemniaków, 10 dag suszonych grzybów, 1 -2 cebule, drobno posiekane, 3-4 liście laurowe, 3-4 ziarnka ziela angielskiego i jagód jałowca, majeranek, cząber, kminek, sól i pieprz do smaku, masło lub olej do smażenia 5-6 łyżek, 1-2 łyżki mąki do zasmażki.
Sposób przygotowania:
Fasolę opłucz, zalej przegotowaną wodą, odstaw na noc. Suszone grzyby opłucz, zalej 4 szklankami wody, przykryj i odstaw na kilka godzin. Następnego dnia fasolę zalej świeżą wodą. Dodaj po łyżeczce majeranku, cząbru i ¼ łyżeczki kminku. Gotuj ok. godziny na wolnym ogniu. Pod koniec gotowania posól. Odcedź. Obierz ziemniaki, posól i ugotuj do miękkości. Odcedź. Namoczone grzyby ugotuj (20 minut) w tej samej wodzie, w której się moczyły. Kapustę pokrój, włóż do garnka. Dodaj liście laurowe, ziele angielskie, jałowiec oraz czarny pieprz do smaku. Wlej wywar z gotowania grzybów. Grzyby posiekaj i dołóż do kapusty. Gotuj wszystko na małym ogniuok. godziny. Cebulę posiekaj, przesmaż na oleju (lepsza na maśle) i dodaj do gotującej się kapusty. Do kapusty dołóż miękką fasolę, ziemniaki. Wszystko połącz razem i ugnieć ubijakiem do ziemniaków. Z pozostałego tłuszczu zrób zasmażkę i wymieszaj dobrze wszystkie te składniki w jednolitą masę.
Smacznego życzy
Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich w Wolicy
PIERNIK KRÓLOWEJ BONY
Składniki:
2szklanki mąki pszennej, ¾ szklanki cukru skarmelizowanego, 1szklanka mleka, 0,5 szklanki oleju, 0,5 szklanki miodu, 4 jajka, 1 średniej wielkości marchew starta na drobnej tarce, 1 łyżeczka sody, 1 łyżeczka proszku do pieczenia, 1 łyżka ciemnego kakao, 1 łyżeczka cynamonu, około ¾ szklanki bakali;rodzynki, figi, orzechy, migdały, śliwki suszone pokrojone drobno itd.
Sposób przygotowania:
Mąkę, sodę, proszek do pieczenia, cynamon, kakao przesiewamy
Żółtka ucieramy z cukrem dodajemy po łyżce przesianych składników ciągle mieszając i dolewając po trochu mleka gdy uzyskamy odpowiednią konsystencję dodajemy olej wsypujemy bakalie i na koniec dodajemy dobrze ubitą pianę. Wykładamy ciasto na blaszkę i pieczemy w temperaturze 170 stopni 50 minut.Po upieczeniu możemy piernik polać polewą czekoladową lub udekorować według uznania. Piernik Królowej Bony w 2012 roku otrzymał pierwsze miejsce w Tokarni na konkursie Nasze Kulinarne Dziedzictwo organizowane przez ŚODR Modliszewic
Udanych wypieków życzy
Krystyna Wilk
PASZTECIKI KRUCHO-DROŻDŻOWE
Składniki:
1/2 kg mąki pszennej / Nie tortowej!!!!/, 1 margaryna Zwykła, 1/2 kostki smalcu, 2 jaja, 4 żółtka, 5 dag drożdży, 2 łyżeczki proszku do pieczenia, sól, śmietana
Sposób przygotowania:
Z w/w składników zagnieść ciasto; mąkę przesiać na stolnicę, dodać proszek do pieczenia, smalec, margarynę sól-siekać nożem aż tłuszcz połączy się z mąką, dodać jaja, żółtka i drożdże rozpuszczone w 3 łyżkach letniego mleka lub w wodzie. Wyrobić na gładka masę/ dodać śmietany, gdyby było za twarde!/ odłożyć na 15-20 min w ciepłym miejscu przykryte ściereczką.
farsz; 1kg łopatki lub innego mięsa, 1kg kapusty kiszonej, 2-3 cebule i przyprawy, korzeń pietruszki, 2 marchewki, kawałek selera
Kapustę namoczyć w zimnej wodzie na 10 min, odcisnąć, zalać letnią wodą, ugotować do miękkości, mocno odcisnąć.
Mięso ugotować do miękkości/ najszybciej- pokrojone w plastry!/ z warzywami, skręcić w maszynce razem z kapustą i warzywami. Wyrobić, dodając -przyprawy do smaku pieprz, pieprz ziołowy, majeranek, zioła prowansalskie, sól, gałkę muszkatołową wg. uznania/ew. przyprawę do mięs, która zastępuje wszystkie!/
wykonanie: Ciasto rozwałkować na grubość 1 cm, z farszu zrobić wałek śr.3-4 cm na całą szerokość ciasta, przykryć ciastem, odkroić, ozdobnie złączyć/ jak pierogi/ kroić ukośnie -szer.4-5 cm. Układać na wysmarowanej blaszce, posmarować roztrzepanym jajkiem i piec w temp.180 C ~ 20 min.
Ps. zamiast mięsa, można wykorzystać kawałki różnych wędlin, mięso z rosołu, dodać wędzonego boczku….jak kto lubi. Wspaniałe do czerwonego i białego barszczu…. i nie tylko! Na wszystkie uroczystości!
Przepis sprawdzony! Życzę smacznego!
Stanisława Żądecka
SIEDLECCZANIE
BOŻONARODZENIOWE PIERNICZKI
Składniki:
1 kg mąki pszennej, 3 jajka, 25 dag miodu, 25 dag cukru, 1 kostka margaryny, 1 łyżeczka sody oczyszczonej, 3 czubate łyżki kakao, 1 łyżeczka amoniaku, 1 łyżeczka przyprawy do pierników, 1 opakowanie kolorowej posypki, 1 opakowanie lukru.
Sposób przygotowania:
W rondlu stopić margarynę, dodać cukier, miód, przyprawy i wymieszać. Gdy przestygnie wbić jajka, wsypać mąkę, kakao i rozpuszczoną w łyżeczce wody sodę. Ponownie wymieszać. Ciasto powinno być luźne. Wyjmować (po trochu) na wysypaną mąką stolnicę i wyrabiać. Cienko rozwałkować i formować lub nożem wykrawać pierniki. Ułożyć je na posmarowanej tłuszczem blasze i włożyć do nagrzanego piekarnika. Piec ok. 10 min. Po wyjęciu polukrować i ozdobić. Przechować w zamkniętym naczyniu, aby zmiękły.
Smacznego życzy
KGW z Ostrowa
KARP W GALARECIE PO SZLACHECKU
Składniki:
Karp 1 – 2 sztuki, włoszczyzna (marchew, pietruszka, seler), żurawina 10 dkg, cytryna 1-2 szt., żelatyna spożywcza, groszek konserwowy 0,5 puszki, kukurydza 0,5 puszki, sól i pieprz do smaku, owoc jałowca 6-7 ziaren, liść laurowy 1 -2 sztuki, jaja na twardo 1-2 sztuki, ziele angielskie całe 3-5 ziaren, rodzynki 10 (królewskie).
Sposób przygotowania:
Karpie oczyszczamy z łusek kroimy w dzwonka, łby bez oczu zostawiamy do ugotowania. Włoszczyznę obieramy i gotujemy razem z łbami karpia, zielem angielskim, jałowcem i liściem laurowym oraz odrobiną soli i pieprzu. Kiedy warzywa będą miękkie wszystko wycedzamy. Warzywa wykorzystujemy do dekoracji. Następnie w tym wywarze gotujemy przez 4-6 minuty pokrojonego w dzwonka karpia po czym delikatnie wycedzamy. Wywar przecedzamy przez gęste sito albo gazę i odstawiamy na bok. Z dzwonków karpia osuwamy ości (najlepiej pęsetką), układamy na półmisku, dekorujemy wg naszego uznania pokrojoną marchewką pietruszką oraz pokrojonym w plasterki jajkiem oraz groszkiem, kukurydzą sparzonymi rodzynkami i żurawiną. Wywar ponownie zagotowujemy dodając sok z połowy cytryny lub z całej (wywar musi być lekko kwaskowy, doprawiamy jeszcze do smaku wg uznania solą i pieprzem) dodajemy odpowiednią ilość żelatyny wg przepisu na opakowaniu i dokładnie mieszamy. Zalewamy półmisek z karpiem i odstawiamy w chłodne miejsce do stężenia. Po zastygnięciu możemy udekorować liśćmi pietruszki i kawałkami cytryny.
Smacznego życzy
Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich w Wolicy
KASZA JĘCZMIENNA ZAPIEKANA Z GRZYBAMI
Składniki:
30 dkg kaszy, 15 dkg grzybów suszonych, 20 dkg masła, 1 duża cebula, sól, pieprz.
Sposób przygotowania:
Kaszę gotujemy. grzyby zalewamy gorącą wodą i moczymy, płuczemy i kroimy w cienkie paseczki. Grzyby i cebulę dusimy z połową masła . Kaszę dzielimy na 2 części.
Następnie na dno naczynia żaroodpornego kładziemy trochę masła i układamy warstwę kaszy a na nią grzyby następnie na grzyby pozostałą kaszę na wierzch układamy resztę masła i wiórki sera żółtego.
Wkładamy potrawę do nagrzanego piekarnika do 150 st. i pieczemy 15 min..
Smacznego!
BOLMINIANKI
PIEROGI Z SOCZEWICY
Składniki:
Farsz: ½ kg soczewicy, 1 kostka rosołowa, cebula, olej lub masło, wegeta, majeranek, pieprz, 3 jajka
Sposób przygotowania:
Soczewicę ugotować do miękkości w wodzie z kostką rosołową. Przestudzoną przekręcić przez maszynkę do mięsa. Na oleju lub maśle podsmażyć drobno pokrojoną cebulę, dodać do soczewicy oraz wszystkie przyprawy do smaku. Na koniec wbić jajka na surowo i dobrze wyrobić masę. Ciasto zrobić jak na normalne pierogi, wykrawać szklanką i zalepiać.
SAŁATKA CEBULOWA
Składniki:
½ kg cebuli pokrojonej w krążki, ½ kg marchewki – ugotowanej, 5 jajek ugotowanych na twardo, majonez, pieprz.
Sposób przygotowania:
Cebulę ugotować (5 min.) w 2 szkl. wody, ½ szkl. octu, 5 łyżek cukru, 1 płaskiej łyżki soli. Marchew, jajka kroimy w kostkę. Dodajemy wystudzoną i odcedzoną cebulę, majonez, pieprz do smaku. Wszystko mieszamy, dekorujemy zieleniną.
Smacznego!
Antonina Piłat
KGW Łukowowianki
ŚWIATECZNY ŚLĘDŹ SMAKUŚ
Składniki:
1 kg śledzi, 3 cebule, koncentrat pomidorowy, 2 łyżki miodu, 1 opakowani rodzynek, 1 łyżka ketchupu łagodnego.
Sposób przygotowania:
Cebule pokroić w piórka i podsmażyć na oleju do miękkości. Dodać pomidory, miód, rodzynki, ketchup – wymieszać i wystudzić. Śledzie pokroić w paski 2 centymetrowe i wymieszać z cebula i pomidorami
Smacznego życzą
Zelejowianie