Choć większość z nas marzy, aby spędzić pierwsze mroźne dni 2020 roku pod ciepłą kołdrą to ponad setka morsów z naszego regionu w minioną niedzielę, 6 stycznia „pluskała się”, a nawet nurkowała w wodach morawickiego zalewu. Ponad sto osób zebrało się w niedzielę nad zalewem w Łabędziowie w gminie Morawica i jedną grupą, radośnie weszło do wody. Wśród morsów były zarówno doświadczone osoby, jak i dzieci, które dopiero zaczynają przygodę z lodowatą wodą.

– Wrażenia są niesamowite, a morsowanie wśród tylu zwariowanych osób to coś wspaniałego. Czuć i widać było tą energię – komentował Grzegorz Grzmont z grupy „Morsy znad zalewu w Morawicy”. Rozrywka była faktycznie świetna, okazało się, że w lodowatej wodzie można nawet opowiadać dowcipy, niektórzy postanowili spróbować krótkiego nurkowania.

W niedzielę razem z Morsami znad zalewu w Morawicy sezon 2020 rozpoczęły Morsy Barwinek. Całą grupę uroczyście przywitał Marian Buras, burmistrz Miasta i gminy Morawica, który jak zwykle, w geście solidarności, założył czapeczkę i polar morsa. – Ja niestety nie odważyłbym się wejść do tej zimnej wody, dlatego bardzo państwu gratuluję, podziwiam i na znak sympatii, integracji i solidarności z państwem noszę ten strój. Róbcie to, co robicie. Znakomicie reklamujecie naszą gminę, bo Morsy znad zalewu w Morawicy są już znane w całej Polce. Serdecznie wam za to dziękuję, jeżeli będziecie potrzebowali jakiegoś wsparcia ze strony samorządu to wiadomo, że możecie na taką pomoc liczyć. Jeszcze raz gratuluję, doceniam was, szanuję to co robicie i podziwiam – mówił burmistrz wywołując oklaski wśród morsów.

Warto przypomnieć, że noworoczna kąpiel morsów to nie tylko okazja do powitania Nowego Roku i złożenia sobie życzeń. Świętokrzyskie morsy tego dnia upamiętniają osobę zmarłego 29 maja 2012 roku Edwarda Dłużewskiego, który był założycielem i wieloletnim prezesem Świętokrzyskiego K l u b u Morsów. Jak przypomniano, Pan Edward Dłużewski był najstarszym morsem w regionie. Zmarł w wieku 77 lat.


Na zakończenie lodowatej kąpieli morawickie morsy złożyły sobie wzajemnie noworoczne życzenia.

Agnieszka Olech

Galeria