XI Bieg Niepodległości w gminie Strawczyn osiągnął kolejny rekord frekwencji. W wydarzeniu wzięło udział 520 uczniów z 24 szkół podstawowych i klubów sportowych! Rywalizacja odbyła się 7 listopada na stadionie lekkoatletycznym Centrum Sportowo-Rekreacyjnego OLIMPIC w Strawczynku. Imprezą sportową uczczono 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Było patriotycznie

Podczas wydarzenia nie zabrakło elementów nawiązujących do 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Po przywitaniu przybyłych gości, wójta gminy Strawczyn Tadeusza Tkaczyka, zastępcy wójta Karola Pichety oraz dyrektora Samorządowego Centrum Kultury i Sportu w Strawczynku Łukasza Woźniaka, a także zawodników i kibiców, przyszedł czas na wspólne odśpiewanie hymnu państwowego. Uczestnicy imprezy sportowej za pomocą biało-czerwonych arkuszy papieru utworzyli na trybunach wielką flagę Polski. – W listopadzie obchodzimy 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, stąd coroczny bieg nawiązujący swoją tematyką właśnie to tego jubileuszu. W tym roku wydarzenie zostało zorganizowane już po raz jedenasty. Cieszy nas, że tak dobrze wpisało się w kalendarz lokalnych wydarzeń sportowych i patriotycznych. Tegoroczna edycja to kolejny rekord frekwencji. Na starcie ustawiło się ponad pięciuset uczestników, co świadczy o tym, że impreza jest dobrze przyjęta nie tylko przez lokalną społeczność, ale też gości z zewnątrz – powiedział Tadeusz Tkaczyk, wójt gminy Strawczyn.

Rywalizacja fair play


O godzinie 10.30 rozpoczęła się rywalizacja. Jako pierwsi wystartowali zawodnicy urodzeni w 2011 roku i młodsi, którzy ścigali się na dystansie o długości 200 metrów. Zawody zakończył bieg na jedną milę. Dystans ten pokonali uczestnicy urodzeni w latach 2004-2005. – Zawodnicy każdej kategorii dali z siebie wszystko i mocno walczyli o miejsca na podium. Cieszy mnie to, że rywalizowali w duchu zasad fair play – podkreślił Karol Picheta, zastępca wójta gminy Strawczyn.

Co ważne, na mecie na każdego zawodnika czekał pamiątkowy medal. Natomiast sześciu najlepszych uczestników biegu w swoich kategoriach wiekowych otrzymało puchary, dyplomy oraz nagrody rzeczowe.

Najlepsi z najlepszych

Dzieci urodzone w 2011 roku miały do pokonania dystans o długości 200 metrów. Wśród dziewcząt pierwsza na mecie stawiła się Inga Kobiec z SP Brynica, druga Lena Sarnat z SP Zajączków, a trzecia Alicja Foks z SP Brynica. Wśród chłopców z 2011 roku najlepszy okazał się Oskar Tokar z ZS Kostomłoty II. Na drugim miejscu uplasował się Alan Wierzbowski z SP Królewiec, a na trzecim Stanisław Picheta z SP Ruda Strawczyńska.

Dziewczęta i chłopcy z roczników 2009 i 2010 pobiegli na dystansie 400 metrów. Wśród dziewcząt najlepsza okazała się Zofia Ptak z SP Wodzisław. Drugie miejsce zajęła Julia Kosoń z SP Połaniec, a trzecie Maja Bugajska z SP Strawczyn. Wśród chłopców najwyższe miejsce podium zajął Wiktor Pawlik z SP Zajączków, drugie Igor Iwański z SP Łopuszno, a trzecie Franek Piątek z SP Strawczyn.

Młodzież z roczników 2007 i 2008 zmierzyła swoje siły na dystansie 600 metrów. Wśród dziewcząt zwyciężyła Nikola Gumuła z SP Połaniec. Zaraz za nią uplasowała się Nikola Płaczek z SP Strawczyn, a następnie Zuzanna Banasik z SP Strawczyn. Wśród chłopców pierwsze miejsce przypadło Krystianowi Sokołowskiemu z SP Połaniec, drugie Szymonowi Cyban z SP Łopuszno, a trzecie zajął Igor Terelak z SP Łosień.

Starsi uczestnicy, czyli młodzież urodzona w 2006 roku, przebiegli równy kilometr. Wśród dziewcząt zwyciężyła Laura Mogielska z SP Łopuszno. Drugie miejsce zajęła Natalia Szklarz z SP Łopuszno, a trzecie Wiktoria Kowalczyk z SP Łopuszno. Wśród chłopców pierwszy na metę dobiegł Kacper Chudzik z SP Łopuszno, drugi Mikołaj Szota z SP Wodzisław, a trzeci Jakub Sobczyk z SP Łopuszno.

Najstarsi zawodnicy biegu urodzeni w latach 2004 i 2005 pokonali dystans o długości jednej mili. Wśród dziewcząt pierwsze miejsce zajęła Julia Szydłowska z SP Połaniec, drugie Magda Oleksiak z KS Nadir Jędrzejów, a trzecie Katarzyna Kisiel z KS Nadir Jędrzejów. Wśród chłopców najlepszy okazał się Karol Strzeszkowski z KS Nadir Jędrzejów. Drugie miejsce wywalczył Daniel Popow z ZSM Kielce, a trzecie Kamil Gocał z ZSM Kielce.

Galeria