3 miliony 394 tysiące złotych unijnego dofinansowania pozyskały władze gminy Piekoszów na wymianę aż 2200 lamp sodowych na energooszczędne oświetlenie typu LED. Nowoczesne, lepsze i tańsze w użytkowaniu oprawy zawisną na terenie całej gminy. Właśnie podpisano umowę na dofinansowanie gigantycznej inwestycji. Procedura przetargowa już ruszyła.

Dofinansowanie na realizację jednej z najważniejszych inwestycji pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego 2014-2020 na realizację projektów pozakonkursowych w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego. Wymiana 2200 lamp sodowych na energooszczędne oświetlenie typu LED w sumie będzie kosztować nieco ponad 4 miliony 123 tysiące złotych, z czego aż 3 miliony 394 tysiące złotych stanowi kwota unijnego dofinansowania. – Dofinansowanie, jakie pozyskaliśmy na pokrycie kosztów tej jakże niezwykle potrzebnej inwestycji stanowi aż 85 procent kosztów całego zadania. Dla gminy Piekoszów to ogromny zastrzyk finansowy. Szczególnie w naszej sytuacji, kiedy to w ostatnim czasie musieliśmy realizować program naprawczy. Dotacje unijne i rządowe dają nam możliwość rozwoju. Na to stawiamy – podkreśla wójt gminy Piekoszów, Zbigniew Piątek. – Bardzo się cieszę, że udało nam się pozyskać aż tak wysokie dofinansowanie na wymianę oświetlenia w całej gminie. Realizacja tej inwestycji zaowocuje w przyszłości sporymi oszczędnościami – zauważa wójt gminy Piekoszów, Zbigniew Piątek.

Inwestycja za 4 miliony złotych przyniesie oszczędności

Dzięki nowoczesnym oprawom energooszczędnym nie dość, że jest jaśniej, a promienie oświetlają większe połacie, to jeszcze można zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną nawet połowę. – Każdy gospodarz gminy marzy o takich oszczędnościach – mówi wójt gminy Piekoszów, Zbigniew Piątek. – Realizacja tego zadania w każdym roku będzie przynosić spore oszczędności dla naszej gminy. Zamiast wydawać na rachunki za prąd będziemy mogli dzięki zaoszczędzonym pieniądzom realizować kolejne potrzeby mieszkańców. To dla nas bardzo ważna inwestycja i ogromnie się cieszę, że już niebawem ruszymy nareszcie z jej realizacją – mówi wójt, Zbigniew Piątek. – Oszacowaliśmy, że w skali roku zaoszczędzimy nawet kilkaset tysięcy złotych na kosztach energii elektrycznej i konserwacji oświetlenia ulicznego. Warto też podkreślić, że w związku ze zmniejszonym zapotrzebowaniem na energię elektryczną zmniejszy się także ilość emitowanego dwutlenku węgla. To inwestycja całkowicie proekologiczna, która wpłynie na czystość powietrza – tłumaczy wójt, Zbigniew Piątek.


Szukają wykonawcy. Przetarg już ogłoszony!

Władze gminy Piekoszów właśnie podpisały umowę na dofinansowanie wymiany 2200 opraw sodowych na energooszczędne oświetlenie typu LED na terenie całej gminy. Już ruszyła procedura przetargowa. – Przeprowadziliśmy audyt energetyczny i przygotowaliśmy dokumentację techniczną. Byliśmy całkowicie gotowi do uruchomienia procedury przetargowej. Czekaliśmy tylko na podpisanie umowy o dofinansowanie zadania – mówi wójt, Zbigniew Piątek i dodaje, że przetarg na wymianę oświetlenia już został ogłoszony. – Termin składania ofert upłynie 10 września. Chcemy, aby prace ruszyły jak najszybciej – zapowiada gospodarz gminy Piekoszów.

Będzie jaśniej i bezpieczniej

Warto podkreślić, że nowoczesne technologie oświetleniowe niosą ze sobą nie tylko spore oszczędności, ale i wielki potencjał mocy oświetlenia. – Od dawna już szukamy takich rozwiązań technologicznych, które pozwolą nam zmniejszać wydatki, a przy tym również zapewnić zdrowsze i bezpieczniejsze środowisko mieszkańcom. Wymiana oświetlenia ulicznego na terenie całej gminy na energooszczędne oświetlenie ledowe sprawi, że będzie u nas nie tylko jaśniej i taniej, ale co najbardziej istotne, będzie bezpieczniej. Już za kilka miesięcy, mieszkańcy z całą pewnością zobaczą różnicę pomiędzy starym a nowym oświetleniem – zapowiada wójt gminy Piekoszów, Zbigniew Piątek, który zauważa również, że nowe oprawy zdecydowanie poprawią także walory estetyczne gminy.