Za kilka dni dzieci i młodzież z województwa świętokrzyskiego rozpoczną zimową przerwę. Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina, gdzie i jak się leczyć w razie nagłego zachorowania podczas krajowych i zagranicznych wyjazdów.
W KRAJU
Przebywając na zimowym wypoczynku w Polsce poza miejscem zamieszkania w razie nagłej choroby możemy skorzystać z pomocy lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.Mamy prawo zgłosić się do przychodni działającej w miejscu naszego pobytu w czasie ferii, jako tzw. pacjent spoza listy. Lista gabinetów POZ w całej Polsce.
Nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej
W razie nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia od godziny 18.00 do 8.00 rano w dni powszednie oraz całodobowo w dni wolne od pracy możemy udać się po pomoc do dowolnego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej (tam, gdzie mamy najbliżej), niezależnie od tego gdzie mieszkamy. Lekarz pełniący dyżur podczas nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej może udzielić porady w warunkach ambulatoryjnych, w domu pacjenta (w przypadkach medycznie uzasadnionych) i telefonicznie.
Z pomocy SOR i izb przyjęć korzystamy wyłącznie w stanach nagłego zagrożenia życia lub poważnego zagrożenia zdrowia. Oddziały te nie zastępują lekarza podstawowej opieki zdrowotnej ani lekarza poradni specjalistycznej.
ZA GRANICĄ
W razie nagłego zachorowania czy wypadku podczas pobytu w krajach Unii Europejskiej i obszaru płatniczego EFTA (Islandii, Liechtensteinu, Norwegii i Szwajcarii) możemy skorzystać z pomocy placówek medycznych okazując Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). EKUZ gwarantuje nam takie zasady świadczeń medycznych, jakie obowiązują w kraju, gdzie przebywamy i w tych placówkach medycznych, które mają podpisaną umowę na leczenie z ubezpieczycielem danego kraju. Osoba ubezpieczona podczas pobytu w państwie członkowskim innym niż miejsce zamieszkania jest uprawniona do otrzymania świadczeń rzeczowych, które z powodów medycznych stają się niezbędne w czasie jego.
Karta EKUZ wydawana jest bezpłatnie. Z wypełnionym wnioskiem (w przypadku uczniów, studentów lub uczestników studiów doktoranckich zgłoszonych do ubezpieczenia jako członek rodziny po ukończeniu 18 roku życia musi być załączona kopia aktualnej legitymacji ucznia/studenta) zgłaszamy się do Punktu Obsługi dla interesantów Świętokrzyskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Kielcach (al. IX Wieków Kielc 2a). Wniosek, wypełniony i podpisany, można również: wysłać pocztą na adres (Świętokrzyski Oddział Wojewódzki NFZ 25-025 Kielce ul. Jana Pawła II 9); zeskanować i wysłać mailem: wysłać przy użyciu ePUAP, wysłać faxem do Oddziału: nr fax 48 41 36 46 127.
Warto wiedzieć, że w niektórych krajach unijnych np. na Słowacji nie są finansowane świadczenia z zakresu ratownictwa (zwłaszcza ratownictwa górskiego). Przed wyjazdem warto zapoznać się z zasadami, jakie obowiązują w danym kraju, w ramach systemu powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego i rozważyć możliwość wykupienia dodatkowego, prywatnego ubezpieczenia. Zasady korzystania z EKUZ w państwach członkowskich.