3.5 C
Kielce
czwartek, 19 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościPomoc dla najmłodszych. W Świętokrzyskiem ma powstać Bank Mleka

Pomoc dla najmłodszych. W Świętokrzyskiem ma powstać Bank Mleka

Zobacz

,,Maj miesiącem świadomości karmienia mlekiem kobiecym” – pod takim hasłem w Podzamczu koło Chęcin, w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym zorganizowano konferencję, poświęconą tematowi znaczenia karmienia noworodków naturalnym pokarmem. W Świętokrzyskiem, w Podzamczu planowane jest utworzenie banku mleka. W spotkaniu poświęconym tej tematyce wziął udział wicemarszałek województwa Marek Bogusławski.

Mleko matki jest pożywieniem najlepiej dostosowanym do potrzeb rozwijającego się dziecka. Zarówno Światowa Organizacja Zdrowia, jak i Amerykańska Akademia Pediatrii zalecają karmienie mlekiem ludzkim przez pierwsze pół roku życia, jako najlepszy sposób żywienia niemowląt i małych dzieci dla zapewnienia im prawidłowego wzrostu i rozwoju. Niestety, w niektórych przypadkach karmienie noworodków przez naturalną matkę jest niemożliwe. U dzieci urodzonych przed terminem problemy odżywiania, zaburzenia motoryki jelit, a przede wszystkim martwicze zapalenie jelit są drugim, po niewydolności oddechowej, problemem klinicznym niedojrzałego noworodka. Karmienie wcześniaków mlekiem kobiecym w znaczący sposób zmniejsza odsetek występowania zarówno martwiczego zapalenia jelit, jak i sepsy.

Podawanie naturalnego mleka dzieciom, które nie mogą go otrzymać od własnych mam, jest możliwe tylko dzięki bankom mleka – gdzie oddają go mamy, które pokarmu mają za dużo i gdzie mleko przechowywane jest w specjalistycznych warunkach. W Polsce jest obecnie 16 takich banków, ale w regionie świętokrzyskim nie ma żadnego.

Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne już od dłuższego czasu pracuje nad stworzeniem Banku Mleka. Jednym z elementów promujących karmienie naturalne i tworzenie takiej instytucji była konferencja, zorganizowana w czwartek 18 maja w budynku BIOBANKU w Podzamczu. Do udziału w niej zaproszono przedstawicieli środowiska medycznego: dyrektorów szpitali z regionu, ordynatorów oddziałów ginekologicznych i ginekologiczno-położniczych, neonatologicznych, położne, a także pracowników szkół rodzenia i poradni laktacyjnych.

– Istnienie i działalność Banków Mleka jest coraz bardziej doceniana i potrzebna – powiedział wicemarszałek Marek Bogusławski, lekarz pediatra i specjalista medycyny rodzinnej. – Instytucje te pozyskują mleko od honorowych dawczyń, które chcą podzielić się nadmiarem pokarmu z innymi dziećmi. Kobiety będące dawczyniami są szkolone, wspierane oraz objęte opieką poradni laktacyjnych. W Banku Mleka mleko jest badane pod kątem czystości mikrobiologicznej, odpowiednio przechowywane i przygotowywane oraz przekazywane na właściwe oddziały szpitalne. Takie banki zabezpieczają potrzeby szpitalnych Oddziałów Intensywnej Opieki Medycznej oraz neonatologicznych – dodał.

O potrzebie utworzenia w regionie Banku Mleka mówili m.in. dr Grażyna Pazera, specjalista pediatrii, neonatologii i neurologii dziecięcej, Marlena Durlik wykładowca Instytutu Nauk o Zdrowiu, Katedry Pielęgniarstwa i Położnictwa na wydziale Collegium Medicum Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz Sylwia Knap z Medycznego Laboratorium Diagnostycznego Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego.

W wydarzeniu wziął udział także Krzysztof Ołownia dyrektor RCN-T.

Galeria

Aktualności

Szkoła w Mniowie inwestuje w edukację. Pozyskano rządowe dofinansowanie na nowoczesne pomoce dydaktyczne

Tablety, programy multimedialne i podłoga interaktywna z pakietem rewalidacyjnym – takie nowoczesne pomoce edukacyjne już trafił do uczniów...

Polecamy