W pierwszym kwartale przyszłego roku zostanie wzniesiony pomnik upamiętniający ofiary niemieckiego okupanta rozstrzeliwane na skraju lasu zachodniego stoku Białej Góry w latach 1939-1942.
Z inicjatywą budowy pomnika wyszła Grupa Inicjatywna Utworzenia Miejsca Pamięci Martyrologii Polaków na Białej Górze w skład, której wchodzą: major w stanie spoczynku Bogusław Sitnicki, Antoni Nowak, Stanisław Wójcik, Henryk Dłużewski oraz Zofia Wieczorek-Nowak, prezes Stowarzyszenia i Sympatyków Żołnierzy 4 Pułku w Kielcach.
Z wyrzeźbionym orłem
Pomnikiem będzie betonowa płyta, na której znajdzie się tablica marmurowa z wyrzeźbionym orłem. Nad nią zostanie zamontowany stalowy krzyż. W okolicy pomnika znajdzie się również miejsce na tablicę informacyjną. Autorem projektu jest niezwykle szanowany w środowisku inżynier Henryk Dłużewski, zasłużony twórcawielu pomników na Ziemi Świętokrzyskiej. Obecnie trwa procedura polegająca na ustaleniu brzmienia napisu, jaki będzie umieszczony na pomniku. Działania w tym temacie prowadzi kielecka Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej. Trwają już prace związane z ustaleniem nazwisk pozostałych ofiar egzekucji dokonywanych tu w latach 1939-42. Wiadomo już, że życie stracili tu członkowie Organizacji Orła Białego: Michał Cetner i Witold Wolski.
Wspólne działanie
– Będzie to pierwsze miejsce w gminie Masłów upamiętniające ofiary II wojny światowej w takiej formie. Do tej pory przypominają nam o tych tragicznych wydarzeniach np. groby na cmentarzu w Brzezinkach, które zostały odnowione w minionym roku – mówi wójt Tomasz Lato. – Pomnik na stoku Białej Góry powstanie w pierwszym kwartale przyszłego roku. Dzięki inicjatywie i wsparciu wielu osób zyskamy miejsce, które będzie szczególnie ważne zarówno dla mieszkańców naszej gminy jak i patriotów z województwa świętokrzyskiego – zaznacza wójt.Pomnik powstanie dzięki zbiórkom publicznym oraz wsparciu Gminy Masłów w myśl porozumienia zawartego z Nadleśnictwem Kielce, które udostępni miejsce. Przekazanie środków zadeklarowała również Grupa Inicjatywna.