W dniu wczorajszym po raz pierwszy odbyła się polsko-ukraińska konferencja w formie online pomiędzy burmistrzem Marianem Burasem i pracownikami Urzędu Miasta i Gminy w Morawicy a przedstawicielami ukraińskiego miasta Bershad na czele z burmistrzem Vitaliyem Draganem. Jej głównym tematem była działalność samorządu terytorialnego na przykładzie Miasta i Gminy Morawica. Poruszono wiele istotnych kwestii związanych z pracą w samorządzie oraz rozpoczęciem współpracy na linii Morawica-Bershad.
W lipcu 2020 roku, zgodnie z postanowieniem Rady Najwyższej Ukrainy, wprowadzono nowy podział administracyjno-terytorialny tego kraju. Granice obwodów (odpowiednik naszych województw) pozostały bez zmian, ale zlikwidowano stare rejony (odpowiednik naszych powiatów) i utworzono nowe – znacznie powiększone. Wystarczy porównać, że zamiast 490 starych rejonów utworzono 136 nowych. Również zupełnemu przeobrażeniu uległ podział na szczeblu gminnym. Wcześniej specyfiką ukraińskiej administracji była ogromna ilość małych gmin. W zasadzie każda większa wieś stanowiła odrębną jednostkę samorządu terytorialnego. Obecne gminy łączą po kilka, kilkanaście takich wsi. W ten sposób faktycznie zlikwidowana została Gmina Bałaniwka, z którą nasz samorząd współpracował od 2003 r. Weszła ona w skład Miasta i Gminy Bershad liczącej 23 wsie i 44,5 tys. mieszkańców. Władze tej nowej jednostki wystąpiły z inicjatywą spotkania z burmistrzem Morawicy, które odbyło się w formie wideokonferencji.
Ze strony ukraińskiej w konferencji udział wzięli: Vitaliy Dragan, burmistrz gminy Bershad, Dmytro Krasylenko, pierwszy zastępca burmistrza, Valentin Rusnachenko, zastępca burmistrza, Alexander Nechitaylo, zastępca burmistrza, Halyna Ivanchenko, kierownik działu organizacyjnego, Anatoliy Balan, były wójt gminy Bałaniwka, a obecnie zastępca przewodniczącego rady okręgowej rejonu Haisyn oraz Artem Ivanchenko, tłumacz. Ze strony polskiej w konferencji uczestniczyli: Marian Buras, burmistrz Miasta i Gminy Morawica, Marcin Dziewięcki, zastępca burmistrza oraz Małgorzata Bielawska, pracownik Referatu Kultury, Sportu i Promocji Urzędu Miasta i Gminy w Morawicy. Po wyborach samorządowych, które odbyły się 25 października 2020 r. władzę w Mieście i Gminie Bershad objęły osoby, które nie miały wcześniej dużego doświadczenia w pracy w samorządzie. Tymczasem wynikiem wprowadzonej na Ukrainie reformy jest decentralizacja zarządzania i przesunięcie znacznych kompetencji na poziom administracji szczebla gminnego.
W trakcie konferencji ukraińscy przedstawiciele poruszyli wiele spraw, które wymagają u nich uregulowania, chcąc dowiedzieć się, jak te problemy rozwiązywane są w Polsce. Ukraińscy samorządowcy dopytywali burmistrza Burasa o organizację oświaty w gminie i jak wygląda u nas opieka medyczna. Padały pytania: czy w każdej wsi są przedstawiciele z urzędu lub delegowani przez państwo? Kto zajmuje się pracami remontowymi we wsiach? Czy sołtys pobiera pensję? Ile dzieci rodzi się w ciągu roku w gminie? Czy to gmina płaci pensję nauczycielom i jakie są ich zarobki? Jak finansowani są pracownicy i działacze kultury w gminie?
Na zakończenie konferencji burmistrz Vitalij Dragan zaprosił burmistrza Mariana Burasa wraz z przedstawicielami gminy do złożenia wizyty w mieście Bershad. Wyraził także nadzieję, że współpraca Morawica – Bershad będzie mieć co najmniej takie sukcesy, jak współpraca z Bałaniwką. – Bardzo ceniliśmy sobie tę współpracę z Bałaniwką – odpowiedział z kolei burmistrz Buras. – Mam nadzieję, że będzie ona kontynuowana z korzyścią dla obu stron – podkreślił Marian Buras.
Burmistrz nawiązał także do podpisania w niedalekiej przyszłości umowy o współpracy pomiędzy Morawicą a Bershadem. Zapewnił, że ze strony naszej gminy jest taka wola i że lokalny samorząd jest gotów do podpisania takiej umowy. Włodarze wspólnie ustalili, że nastąpi to, gdy tylko warunki epidemiologiczne na to pozwolą i ustąpi pandemia koronawirusa. Do tego czasu obie strony wyraziły także chęć kontynuowania takich spotkań w formie online.
Małgorzata Bielawska