3.5 C
Kielce
poniedziałek, 23 grudnia, 2024
Strona głównaGospodarkaPolska Sieć Badań Klinicznych posłuży pacjentom

Polska Sieć Badań Klinicznych posłuży pacjentom

Zobacz

Przedstawiciele 23 ośrodków tworzących Polską Sieć Badań Klinicznych spotkali się 27 czerwca w Świętokrzyskim Centrum Onkologii, aby debatować nad możliwością poprawy dostępu polskich pacjentów do nowoczesnych terapii.

W roboczym spotkaniu uczestniczyły publiczne ośrodki kliniczne i akademickie, które otrzymały z Agencji Badań Medycznych dofinansowanie na utworzenie Centrów Wsparcia Badań Klinicznych oraz OnkoCentrów Wsparcia Badań Klinicznych i tworzą Polską Sieć Badań Klinicznych.

– Mamy nadzieję, że sieć przyczyni się do tego, że Polska stanie się bardzo atrakcyjnym ośrodkiem dla sponsorów do prowadzenia badań, a co najważniejsze: pacjenci, którzy chorują, będą mogli otrzymać najnowocześniejszą terapię, bardziej skuteczną, taką, która często jest dopiero w fazie wejścia na rynek  – powiedziała Agnieszka Ryniec, dyrektor Centrum Rozwoju Badań Klinicznych, podkreślając, że innowacyjne nowe terapie, proponowane pacjentom w ramach badań klinicznych, są bezpieczne i przebadane.

Jak wskazał dr n.med. Andrzej Małkowski – zastępca dyrektora Ośrodka Wsparcia Badań Klinicznych w Białymstoku, badania kliniczne stwarzają zarówno dorosłym pacjentom, jak i dzieciom możliwość skorzystania z najnowszych, innowacyjnych metod, które bardzo często są jeszcze niedostępne albo bardzo drogie.

– W chorobach  onkologicznych, gdzie wyczerpane są standardowe metody leczenia, badania kliniczne są jedyną szansą, by osoba chora mogła w ogóle myśleć, może nawet nie o wyzdrowieniu, ale przedłużeniu życia, czy poprawieniu komfortu zdrowia – powiedział dr Małkowski. Dodał, że badania kliniczne to również nadzieja dla pacjentów z chorobami rzadkimi, dla których, ze względu na wąską grupę docelową, poszukiwanie nowych terapii jest mało opłacalne z punktu widzenia firm farmaceutycznych.

W województwie świętokrzyskim rocznie rozpoznaje się ponad 6 tys. nowych zachorowań na nowotwory.

– Myślę, że większość pacjentów onkologicznych chciałaby być leczona nowocześnie w ramach terapii, których stosowanie jest obarczone najmniejszą ilością powikłań i dużą skutecznością, a to właśnie dają badania kliniczne – mówił dr n.med. Paweł Steckiewicz – kierownik Ośrodka Koordynacji Badań Klinicznych w ŚCO.

Świętokrzyskie Centrum Onkologii otrzymało z Agencji Badań Medycznych blisko 7 mln zł na utworzenie Onkologicznego Centrum Wsparcia Badań Klinicznych. W ramach tego dofinansowania zostanie przeprowadzona adaptacja i doposażenie ośrodka, m.in. zostaną przygotowane pomieszczenia do realizacji ambulatoryjnych wizyt pacjentów uczestniczących w badaniach klinicznych, pokoje do telekonferencji i spotkań ze sponsorami. Pacjenci będą mogli skorzystać z nowych badań klinicznych w ramach OnkoCWBK w 2023 roku.

Obecnie ŚCO prowadzi kilkanaście badań klinicznych, dotyczących:

  • raka jamy ustnej,
  • nowotworów hematologicznych (zespół mielodysplastyczny – MDS, przewlekła białaczka mielomonocytowa – CMML, ostra białaczka szpikowa – AML, szpiczak mnogi),
  • raka piersi,
  • raka jajnika,
  • raka macicy,
  • raka gruczołu krokowego,
  • raka rdzeniastego tarczycy.

Korzysta z nich około 100 pacjentów.

Aktualności

Warsztaty świąteczne w Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie. Piękne wianki i radość tworzenia

W Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie odbyły się warsztaty rękodzielnicze, podczas których mieszkańcy mieli okazję nauczyć się zdobienia...

Polecamy