Polacy są znani z tego, że mają dużą świadomość o tym, że postęp technologiczny jest dla pracowników raczej szansą na lepszą pracę i zarobki niż przeszkodą. Podchodzimy dość entuzjastycznie do nowinek technicznych i staramy się, aby tak je wykorzystać, by były nam pomocne w wykonywanej przez nas pracy. Chętnie się szkolimy w tym kierunku i nie stanowi raczej dla nas problemu odnalezienie się w postępującej cyfryzacji i automatyzacji rynku pracy.
Młodość…
Im młodszy kandydat chętny do podjęcia pracy, tym bardziej uznaje potrzebę poznawania nowych technologii. Dominuje przekonanie, że zdolność sprawnego poruszania się w świecie cyfryzacji pomaga znaleźć dobrą pracę o lepszych warunkach wynagrodzenia. Widać, że jest to słuszne przeświadczenie, choćby po analizie ofert pracy na różnych portalach internetowych, jak jobsora.com, wielokrotnie w wymaganiach dotyczących poszukiwanych pracowników wymienia się znajomość obsługi komputera i wielu programów, zależnie od sektora, od arkuszy kalkulacyjnych po narzędzia służące do pozycjonowania stron i SEO.
Doświadczenie
Nie można jednak uogólniać, że tylko w przedziale wiekowym 18-24 istnieje przekonacie o konieczności poznawania nowości technologicznych, by nie wypaść z rynku pracy. Pozytywny wpływ przemian jest dostrzegany w pozostałych grupach wiekowych ze szczególnym naciskiem na pracowników w wieku 35-44 lata. Pod tym względem Polacy są jednymi z największych entuzjastów cyfryzacji w Europie. Widać to po branży HR (Human resources management), czyli zarządzaniu zasobami ludzkimi, która musi dopasowywać proces rekrutacji do potrzeb rynku i konieczności szybkiego kontaktu w każdym nieledwie momencie, ponieważ kandydaci coraz częściej właśnie tego wymagają. Dodając do tego fakt, że rynek pracy jest nastawiony na wymagania pracownika, a nie, jak jeszcze niedawno, tylko i wyłącznie na pracodawcę, firmy muszą się liczyć z tym, że poszukujący pracy będą kierować swoją uwagę tam, gdzie mogą otrzymać szybką i dokładną informację oraz odpowiedź. Czasy długoterminowego oczekiwania na odpowiedź na przesłane CV mijają, czemu sprzyja niski poziom bezrobocia i coraz lepiej wykształcona, przyszła kadra pracownicza.
Bez względu na wiek pracownicy często muszą, a często chcą przyswoić sobie nowinki techniczne, dzięki którym są w stanie lepiej i wydajniej pracować. Nie boimy się nowych wyzwań i chętnie poddajemy się możliwościom zdobywania wiedzy.