Wzrost kolizji drogowych i liczby ofiar śmiertelnych odnotowała w tym roku kielecka policja. W Starostwie Powiatowym w Kielcach odbyło się posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku oraz Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.
W zebraniu uczestniczyli starosta kielecki Michał Godowski, członkowie Zarządu Powiatu Marek Kwiecień i Józef Szczepańczyk, skarbnik Maria Klusek, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Kielcach Paweł Gratka, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach Anna Bielna, komendant miejski PSP w Kielcach Sławomir Karwat, zastępca komendanta Miejskiej Policji w Kielcach Marcin Chatys, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Kielcach Joanna Pomarańska oraz przedstawiciele: Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Kielcach i Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Kielcach.
Jednym z punktów zebrania było sprawozdanie z działalności komendanta miejskiego policji w Kielcach za okres 11 miesięcy 2017 roku na terenie powiatu.
– W 2017 roku uzyskano wykrywalność na poziomie 82,7 proc., to jest o 9,5 proc. wyższą w stosunku do 2016 roku, kiedy wykrywalność wynosiła 73,2 proc. – informował Marcin Chatys.
Policja odnotowała wzrost ilości przestępstw stwierdzonych – 2173. – W ubiegłym roku było ich 1781. Wzrost spowodowany jest większą ilością postępowań wieloczynowych np. ujawnione narkotyki oraz zmianą przepisów dotyczących uchylania się od obowiązku alimentacyjnego – dodał zastępca komendanta miejskiego policji.
Według danych KMP w Kielcach na terenie powiatu kieleckiego, każdego dnia 2017 roku średnio:
- 63 policjantów pełniło służbę,
- legitymowali 119 osób,
- przeprowadzali 76 interwencji,
- ujawniali 31 wykroczeń,
- nakładali 23 mandaty karne,
- obsługiwali 6 zdarzeń drogowych.
W tym roku wzrost kielecka policja odnotowała także wzrost kolizji drogowych – 1809, w 2016 było ich 1595. Analogicznie do roku ubiegłego zmalała natomiast liczba wypadków drogowych z 355 na 288. Niestety wzrosła liczba ofiar śmiertelnych wśród pieszych – 10 osób, w 2016 roku 5 osób poniosło śmierć. Najwięcej wypadków odnotowano na drogach w gminach Morawica – 29, Daleszyce – 28, Górno – 25, Piekoszów – 24, Chęciny i Masłowie – 20. Najwięcej kolizji drogowych w gminach Chęciny i Daleszyce – 206, Morawica – 201, Miedziana Góra – 134, Górno – 126, Piekoszów – 122 i Masłów – 105. Na terenie powiatu zatrzymano 278 nietrzeźwych kierowców.
Stan bezpieczeństwa ochrony przeciwpożarowej na terenie powiatu kieleckiego omówił komendant miejski Państwowej Straży Pożarne Sławomir Karwat.
– Wzrosła liczba zdarzeń na terenie powiatu kieleckiego. W tym roku odnotowaliśmy 3790 zdarzeń, w tym 1092 pożary, 1160 miejscowych zagrożeń oraz 42 fałszywe alarmy. W ubiegłym roku mieliśmy ogółem 3157 zdarzeń – wyliczał.
Najwięcej pożarów odnotowano w gminach Piekoszów – 146, Morawica – 112 i Daleszyce – 97.
Komendant zwrócił uwagę na zagrożenie, jakie stanowi czad. W tym roku zmarła jedna osoba w wyniku zaczadzenia.
Według informacji PSP w Kielcach najczęstszymi przyczynami występowania pożarów były podpalenia – 857 i nieprawidłowa eksploatacja konstrukcji budowlanych – 106.
Komendant poinformował też o otwarciu sali edukacyjnej „Ognik” w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach i przedstawił zegar interwencyjny dla powiatu kieleckiego. Średnio co 3 godz. 49 min. występuje interwencja, co 7 godz. 33 min. gaszenie pożarów, a co 8 godz. 1 min. działania ratownicze – mówił.
Podczas posiedzenia Komisji Bezpieczeństwa i Porządku oraz Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego poruszono również kwestie związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym w okresie zimowym, wsparciem osób bezdomnych w tym okresie, czy występowaniem ognisk afrykańskiego pomoru świń.