3.5 C
Kielce
środa, 22 stycznia, 2025
Strona głównaKulturaPołączeni dziedzictwem

Połączeni dziedzictwem

Zobacz

Hasło “Połączeni dziedzictwem”, nawiązujące do odnajdywania wspólnych korzeni kulturowych, narodowych, tożsamości i jedności europejskiej, wspólnych korzeni słowiańskich, łączności międzypokoleniowej i ponadnarodowej towarzyszy tegorocznej, jubileuszowej 30. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa. Impreza, organizowana w Polsce przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Narodowy Instytut Dziedzictwa, co roku zrzesza przedstawicieli instytucji kultury, edukacji, obiektów turystycznych oraz organizacje pozarządowe do przygotowania spotkań, koncertów, spektakli, wycieczek, wykładów, pokazów, udostępnienia zbiorów, pokazując ujęte w różnych aspektach dziedzictwo historyczne, kulturowe, gospodarcze. Wydarzenia w regionie, zorganizowane w ramach Dni Dziedzictwa, potrwają do końca września br.

Głównym celem Europejskich Dni Dziedzictwa jest edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego. Opiekunowie lokalnych obiektów i placówek kulturalnych w ramach EDD zapewniają bezpłatny dostęp do zabytków i innych obiektów kultury – muzeów, skansenów, parków, ogrodów – nie zawsze dostępnych na co dzień dla publiczności lub do których wstęp wiąże się z opłatami. Proponują także wiele innych atrakcji, takich jak koncerty, wystawy, festyny historyczne, prezentacje ginących zawodów, wykłady, kiermasze wyrobów artystycznych i rzemieślniczych; zachęcają do obcowania z kulturą i zabytkami, popularyzują wśród społeczeństwa regionalne tradycje i zwyczaje.

Bogatą ofertę wydarzeń organizowanych w ramach Dni przygotowały świętokrzyskie instytucje kultury. Już w najbliższą niedzielę 11 września Muzeum Zamkowe w Sandomierzu zaprosi o godz. 11.00 na wykład poświęcony “Śladom kultury żydowskiej w  języku polskim”. Konecka filia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej przygotowała wystawę poświęconą historii cerkwi Ikony Matki Bożej, wybudowanej na początku XX wieku w Końskich dla licznej społeczności rosyjskiej, mieszkającej wówczas w Końskich. Wystawa dostępna będzie od 9 września. Buska biblioteka od 10 września udostępni ekspozycję fotografii Piotra Kalety, pokazujących Uzdrowisko Busko-Zdrój i jego wpływ na rozwój miasta oraz społeczności.

O wspólnym dziedzictwie, wątkach etnicznych, narodowościowych i religijnych połączeń i różnic, występujących przez wieki w wielonarodowej polskiej społeczności dyskutować będą uczestnicy konferencji naukowej, organizowanej przez Stowarzyszenie Grupa Inicjatywa POD PRĄD, w Suchedniowskim Ośrodku Kultury Kuźnica 10 września. Zawichojskie przysmaki kosztować będą uczestnicy biesiady, jaką 11 września organizuje Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Zawichoście. Tematem spotkania będzie różnorodność i bogactwo regionalnych smaków. Wystawa „Rozwój motoryzacji w powojennym Sandomierzu na fotografiach z archiwum Janusza Kwiatkowskiego” będzie wydarzeniem przygotowanym specjalnie na tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa przez Muzeum Zamkowe w Sandomierzu. Dostępna będzie od 17 września. Najstarszym polskim książkom kucharskim oraz związkom Henryka Sienkiewicza ze Lwowem poświęcone będą 2 wykłady, które 18 września odbędą się w Muzeum Narodowym w Kielcach.

Pełny wykaz imprez i spotkań, organizowanych w ramach 30. Europejskich Dni Dziedzictwa, znaleźć można na stronie internetowej poświęconej wydarzeniu.

Aktualności

Nie zatrzymał się na znaku „STOP”, zatrzymali go dzielnicowi!

W poniedziałkowy wieczór, na jednym ze skrzyżowań w gminie Strawczyn, miejscowi dzielnicowi zauważyli pojazd marki Toyota, którego kierujący nie...

Polecamy