3.5 C
Kielce
poniedziałek, 23 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościPodziękujemy za rolniczy trud

Podziękujemy za rolniczy trud

Zobacz

25 sierpnia, podczas Dożynek Powiatu Kieleckiego i Gminy Mniów, podziękujemy rolnikom za trud całorocznej pracy. Ale także za przywiązanie do tradycji i jej kultywowanie. Będzie też okazja do spotkania i dobrej zabawy przy dźwiękach ludowej i rozrywkowej muzyki.

Dożynki to zwieńczenie gospodarskiego trudu. To czas satysfakcji, że udało się stawić czoła wszelkim przeciwnościom, również natury, i przyjrzeć się owocom ciężkiej pracy na roli.

– Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku dla rolnika. Po ciężkiej pracy należy się odpoczynek. My wszyscy, którzy korzystamy z darów matki ziemi, będziemy mieli okazję podziękować rolnikom, gospodarzom oraz przetwórcom żywności za trud włożony w zbiór plonów. Oddamy hołd spracowanym rękom polskiego rolnika, dzięki któremu na naszych stołach nie brakuje chleba – mówi starosta kielecki Mirosław Gębski. – Składam życzenia zdrowia i pomyślności, a rolnicze święto niech będzie okazją do wspólnej zabawy.

Tegoroczne Święto Plonów odbędzie się na Kompleksie Sportowym w Mniowie. Rozpocznie je msza święta plenerowa o godz. 13.30, podczas której poświęcone zostaną wieńce i chleby dożynkowe. Następnie odbędzie się część artystyczna i wybór najpiękniejszego wieńca dożynkowego. Podobnie jak w roku ubiegłym wszystkie gminy zaprezentują swoje przepiękne wieńce dożynkowe – będą one dowodem podziękowania i uznania dla wszystkich pracujących w rolnictwie i na rzecz rolnictwa.

Ważną częścią uroczystości dożynkowych jest wybór najpiękniejszego wieńca. Zgodnie z regulaminem musi być wykonany tradycyjnymi metodami, nie może zabraknąć czterech zbóż: żyta, pszenicy, jęczmienia i owsa. Zwycięski wieniec będzie reprezentował powiat na dożynkach wojewódzkich.

– Celebracja obrzędów dożynkowych to ważna część lokalnego dziedzictwa kulturowego. Dziękujemy za tegoroczne plony, ale też prosimy Boga o urodzaj w przyszłym roku – mówi Mariusz Ściana, członek Zarządu Powiatu w Kielcach.

– Chcielibyśmy, aby dożynki w Mniowie na stałe wpisały się do kalendarza gminnych imprez – przyznaje wójt Mniowa Piotr Wilczak.

Wyjątkowym momentem będzie przekazanie chleba gospodarzom przez starostów dożynek – Bożeny Zapały z Sarbinowa w gminie Mniów oraz Andrzeja Bozowskiego z Porąbek w gminie Bieliny. Bochenki zostaną podzielone wśród uczestników święta plonów. W czasie częstowania chlebem Zespół Ludowy Chełmowianki ośpiewa wieńce.

Dożynki to czas radowania się z zakończenia żniw. Tego dnia będziemy bawić się w dobrej atmosferze. Na scenie zobaczymy zespoły ludowe z terenu powiatu kieleckiego, jak Zespół Ludowy Chełmowianki, Zespół Pieśni i Tańca Furmani, Zespół Pieśni i Tańca Wincentowianie, Koło Gospodyń Wiejskich Żurawinki, Kapela Sióstr Piotrowicz.

Na Święcie Plonów wystąpi zespół Very Nice. Po godzinie 20 odbędzie się zabawa taneczna z zespołem Hertz i DJ. Dobór artystów przypadnie do gustu nie tylko miłośnikom ludowego grania. Impreza zakończy się wspólnymi tańcami do późnych godzin nocnych.

Podczas Dożynek Powiatu Kieleckiego i Gminy Mniów zaplanowano również rozstrzygnięcie cieszących się dużą popularnością konkursów: „Piękna i bezpieczna zagroda – przyjazna środowisku” oraz „Najpiękniejsze Gospodarstwo Agroturystyczne Powiatu Kieleckiego”.

Zapraszamy do wspólnej zabawy!

Na początku dożynki organizowaliśmy w Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni, jedenaście lat temu przenieśliśmy je w teren, do gmin powiatu kieleckiego. Pierwsze odbyły się w Bodzentynie, kolejne w Rakowie, Bielinach, Nowej Słupi, Sitkówce-Nowinach, Morawicy, Masłowie, Łagowie. W zeszłym roku gościliśmy w Pierzchnicy.

– Zapraszamy wszystkich mieszkańców powiatu do Mniowa. Dobra muzyka, smaczne potrawy, udana zabawa gwarantowane! – podkreśla Mariusz Ściana.

 

Program „Dożynek Powiatu Kieleckiego i Gminy Mniów”
12.30 – Zbiórka delegacji gminnych z wieńcami (plac przy stadionie sportowym w Mniowie).
13.10 – Przemarsz korowodu dożynkowego 1330 – polowa Msza Święta (poświęcenie chleba i wieńców dożynkowych).
14.30 – Część oficjalna, powitanie gości.
15.20 – występ Zespołu Pieśni i Tańca Furmani występ Koła Gospodyń Wiejskich Żurawinki
15.55 – Ogłoszenie wyników:
powiatowego etapu konkursu p.n. „Piękna i bezpieczna zagroda – przyjazna środowisku”
powiatowego konkursu na „Najpiękniejsze Gospodarstwo Agroturystyczne Powiatu Kieleckiego”
16.25 – występ Kapeli Sióstr Piotrowicz, występ Zespołu Pieśni i Tańca „Wincentowianie”
16.55 – Ogłoszenie wyników konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy i wręczenie nagród dla uczestników konkursu.
17.10 – występ Zespołu Ludowego „Chełmowianki”
18.30 – występ zespołu VERY NICE
20.00 – zabawa taneczna z zespołem HERTZ
21.00 – zabawa taneczna z DJ-em

Aktualności

Warsztaty świąteczne w Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie. Piękne wianki i radość tworzenia

W Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie odbyły się warsztaty rękodzielnicze, podczas których mieszkańcy mieli okazję nauczyć się zdobienia...

Polecamy