3.5 C
Kielce
niedziela, 22 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościPodziękowanie za plony. Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie w Tokarni

Podziękowanie za plony. Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie w Tokarni

Zobacz

W Parku Etnograficznym Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni w niedzielę 10 września odbyły się uroczyste XXIII Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie – doroczne regionalne święto plonów. Rolnicy z całego województwa zaprezentowali piękne wieńce dożynkowe, wykonane tradycyjnie, z wykorzystaniem tegorocznych zbóż, ziół, owoców i kwiatów, dziękując za urodzaj, za bogate zbiory. Obchody poprzedziła msza święta, odprawiona w zabytkowym Kościele z Rogowa, celebrowana przez ks. kan. Łukasza Zygmunta. W uroczystościach dożynkowych wzięli udział: poseł Anna Krupka wiceminister sportu i turystyki, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Grzegorz Witkowski, senator Krzysztof Słoń, poseł Marek Kwitek, poseł Czesław Siekierski, radni Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego z wiceprzewodniczącymi Sejmiku Mieczysławem Gębskim i Markiem Strzałą na czele, członkowie Zarządu Województwa: marszałek Andrzej Bętkowski, wicemarszałkowie Renata Janik i Marek Bogusławski, członkowie Zarządu Województwa Marek Jońca i Tomasz Jamka, wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, starosta kielecki Mirosław Gębski, burmistrz Chęcin Robert Jaworski, przedstawiciele instytucji i organizacji rolniczych, służb mundurowych, mieszkańcy regionu. 

Tegoroczne uroczystości dożynkowe w Kielcach rozpoczęła uroczysta msza święta w intencji świętokrzyskich rolników, odprawiona w zabytkowym, drewnianym kościele z Rogowa, parafii p.w. Matki Bożej Pocieszenia przez księdza kanonika Łukasza Zygmunta dyrektora Duszpasterstwa Diecezji Kieleckiej i proboszcza Parafii Św. Maksymiliana Kolbego Wolica – Tokarnia księdza Jacka Dąbka. W nabożeństwie wzięli udział rolnicy – przedstawiciele powiatów naszego województwa, parlamentarzyści i przedstawiciele rządu: poseł Anna Krupka wiceminister sportu i turystyki, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Grzegorz Witkowski, senator Krzysztof Słoń, poseł Marek Kwitek, poseł Czesław Siekierski, radni Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, członkowie Zarządu Województwa: marszałek Andrzej Bętkowski, wicemarszałkowie Renata Janik i Marek Bogusławski, członkowie Zarządu Województwa Marek Jońca i Tomasz Jamka, wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, starosta kielecki Mirosław Gębski, burmistrz Chęcin Robert Jaworski, przedstawiciele instytucji i organizacji rolniczych, służb mundurowych, mieszkańcy regionu.

Podczas nabożeństwa miała miejsce uroczysta procesja darów dożynkowych, złożonych przez Samorząd Województwa, starostę kieleckiego oraz burmistrza Chęcin, starostów dożynek, wojewodę świętokrzyskiego, parlamentarzystów, organizacje rolnicze. Poświęcony został chleb eucharystyczny, okazały bochen chleba, wino, kosze owoców, bukiety kwiatów i dożynkowy piękny wieniec. Po nabożeństwie ksiądz kanonik błogosławił również wszystkim wykonawcom powiatowych wieńców dożynkowych, święcąc dary rolnicze.

Marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski złożył podziękowanie za błogosławieństwo dla rolników.

– Mimo ciężkiej sytuacji rolników, niech te Dożynki będą wyrazem wdzięczności za ich ponoszony trud, za umiłowanie ziemi i poświęcenie. Pragnę wyrazić uznanie wszystkim, którzy poprzez swoją ciężką pracę zapewniają nam żywność, że pomimo tych wszystkich niedogodności, z którymi boryka się rolnictwo, jak zawsze stanęliście Państwo na wysokości zadania i z pomocą Bożą zebraliście w całości plony ziemi – podkreślił marszałek województwa Andrzej Bętkowski.

Barwny korowód dożynkowy wraz ze wszystkimi uczestnikami uroczystości przeszedł na teren sektora małomiasteczkowego parku etnograficznego, gdzie dalsza część dożynkowego święta odbyła się przy dźwiękach muzyki w wykonaniu Orkiestry Dętej z Daleszyc oraz Zespołu Pieśni i Tańca Leśnianie. Dożynki poprowadzili, wraz z gospodarzem województwa marszałkiem Andrzejem Bętkowskim starostowie dożynek Bożena Zapała i Dariusz Przemyski, którzy przekazali na ręce marszałka świeżo upieczony smakowity bochen świętokrzyskiego chleba. Scenę ubarwiły także kosze dorodnych darów owoców, płodów rolnych, kwiatów i ziół.

Za chleb, pracę, trud wszystkim świętokrzyskim rolnikom podziękowania złożył marszałek Andrzej Bętkowski.

 – Dziękuję Szanownym Rolnikom za to, że jak zawsze stanęliście na wysokości zadania i w żniwnym trudzie zebraliście w całości plony ziemi. Życzę rolnikom, ich rodzinom, dużo cennego zdrowia, wytrwałości i szacunku społeczeństwa, który Wam się należy za Waszą ciężką, niezmiernie potrzebną pracę na roli.

Z odbywających się w Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni dożynek cieszyła się wicemarszałek Renata Janik.

– To godne miejsce uczczenia pracy ludzkich rąk, rolniczego trudu, polskiego zboża i świętokrzyskiego chleba – podkreśliła wicemarszałek Renata Janik. – To bardzo ważna tradycja, polskie podziękowanie za dostatek na stole i bezpieczeństwo dla całych rodzin – dodała wicemarszałek.

– Polskie produkty rolnicze cenione są nie tylko w regionie, ale i na całym świecie – dodał wicemarszałek Marek Bogusławski.

Podczas uroczystości dożynkowych w Tokarni pięknie prezentowały się wieńce, przygotowane przez poszczególne świętokrzyskie powiaty. Rozstrzygnięto konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy.

– Przypominam, że celem tego konkursu jest kultywowanie oraz popularyzacja najbardziej wartościowych, kulturowych tradycji regionalnych – podkreślił członek Zarządu Województwa Marek Jońca. – Staramy się krzewić wiedzę o dawnych zwyczajach dożynkowych oraz o roli wieńca, jako głównego rekwizytu obchodów.

Zwyciężył wieniec, przygotowany przez gospodynie z powiatu kieleckiego. Drugie miejsce zajął wieniec reprezentujący powiat pińczowski, 3 nagrodę otrzymała kompozycja z powiatu staszowskiego. Wszystkie wieńce, wykonanie starannie i z wykorzystaniem zbóż, ziół, traw, owoców z regionu świętokrzyskiego, zostały otańczone i ośpiewane przez ludowe zespoły śpiewacze. Najpiękniejszy będzie reprezentować, za 2 tygodnie, nasz region podczas dożynek prezydenckich w Warszawie.

– Cieszymy się zakończonymi żniwami, piękną pogodą, dziękujemy za pracę i trud oraz za artystyczne, niezwykłe wieńce, będące symbolem polskości i przywiązania do tradycji – powiedział, oglądając dożynkowe wieńce, członek Zarządu Tomasz Jamka.

W Tokarni nie brakło występów zespołów ludowych. Wystąpili Domaszowianie, Zespół Pieśni i Tańca Wierna Rzeka, Echo Łysicy, Kapela Działoszacy Adama Kocerby oraz Kapela “Jędrusie”.

Galeria

Aktualności

Informacja o utrudnieniach w dojeździe do Kopalni Jaźwica

Szanowni Państwo,Informujemy, że w dniach 23.12.2024 - 31.12.2024 prowadzone będą prace remontowe na drodze dojazdowej do kopalni Jaźwica (ul. Sitkówka,...

Polecamy