3.5 C
Kielce
niedziela, 13 lipca, 2025
Strona głównaAktualnościPodsumowano realizację projektu „Twój świadomy wybór  – profilaktyka nowotworów głowy i szyi”

Podsumowano realizację projektu „Twój świadomy wybór  – profilaktyka nowotworów głowy i szyi”

Zobacz

Świętokrzyskie Centrum Onkologii od 1 września 2017 roku do 30 września 2022 roku realizowało projekt pn. „Twój świadomy wybór – program profilaktyki nowotworów głowy i szyi”.  Dziś w urzędzie marszałkowskim z udziałem wicemarszałka Marka Bogusławskiego, kierownika Kliniki Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi Świętokrzyskiego Centrum Onkologii dr. n. med. Sławomira Okły oraz koordynatora Programu Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi dr. n. med. Jakuba Spałka odbył się briefing prasowy, podczas którego podsumowano jego efekty.

– Jest mi niezmiernie miło, że możemy dzisiaj rozmawiać na temat fantastycznych posunięć jakie wykonuje Świętokrzyskie Centrum Onkologii, a chodzi o profilaktykę nowotworów głowy i szyi. Celem projektu realizowanego przez zespół dr. Sławomira Okły było wdrożenie programu profilaktycznego, umożliwiającego wczesne wykrywanie nowotworów głowy i szyi, objęcie pacjentów z grupy ryzyka kompleksową opieką wysokospecjalistycznego ośrodka, jakim jest Świętokrzyskie Centrum Onkologii oraz prowadzenie działań edukacyjnych podnoszących świadomość społeczną w zakresie tych schorzeń – mówił wicemarszałek Marek Bogusławski.

Świętokrzyskie Centrum Onkologii  realizowało te zadania we współpracy z partnerami – 90 zakładami podstawowej opieki zdrowotnej na terenie czterech województw: świętokrzyskiego, podkarpackiego, mazowieckiego i lubelskiego.

Jak poinformował dr Sławomir Okła – Od 2017 roku Świętokrzyskie Centrum Onkologii jest Centrum Regionalnym nie tylko na województwo świętokrzyskie, ale także na województwa ościenne I Ogólnopolskiego Programu Nowotworów Głowy i Szyi, który jest finansowany przez Ministerstwo Zdrowia oraz z funduszy unijnych, i na tym polu ma się czym pochwalić. W ciągu 5 lat trwania programu przebadaliśmy 12 tysięcy osób, dla porównania dodam, że w całej Polsce było to 40 tysięcy osób, zdiagnozowaliśmy ponad 60 nowotworów, z czego u 60 % pacjentów był to pierwszy stopień zaawansowania, co pozwoliło na ich całkowite wyleczenie.

W ramach projektu objęto badaniami skriningowymi (nasofiberoskopia) w celu wczesnego wykrycia choroby osoby, znajdujące się w grupie podwyższonego ryzyka, które:

  • są w wieku 40 – 65 lat, są wieloletnim palaczami tytoniu, nadużywają alkoholu, mają podwyższone ryzyko zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego;
  • są w wieku 40-65 lat i utrzymywał się u nich przez ponad 3 tygodnie jeden z sześciu objawów niezwiązanych z infekcją górnych dróg oddechowych (pieczenie języka, nie gojące się owrzodzenia orazlub czerwone lub białe naloty w jamie ustnej, ból gardła, przewlekła chrypka, guz na szyi, niedrożność lub krwawy wyciek z nosa, ból w trakcie oraz/lub problemy z połykaniem).

Kwalifikowanie do programu pacjentów z grupy podwyższonego ryzyka było zadaniem lekarzy z POZ. Pacjenci, u których wykryto nowotwór, zostali skierowani do pogłębionej diagnostyki i objęci leczeniem.

Projekt miał również na celu:

  • wzrost świadomości na temat chorób nowotworowych głowy i szyi,
  • wzrost motywacji do zmiany zachowań – eliminowanie czynników ryzyka,
  • wzrost świadomości w zakresie wczesnego rozpoznawania objawów nowotworów,
  • wzrost wiedzy lekarzy/pielęgniarek POZ na temat chorób nowotworowych,
  • wzrost świadomości przedstawicieli władz oraz organizacji skupiającej pacjentów z nowotworami głowy i szyi w zakresie potrzeby współpracy z lekarzami POZ w celu eliminacji zagrożeń związanych z chorobami nowotworowymi głowy i szyi,
  • zwiększenie wsparcia emocjonalnego dla chorych leczonych z powodu nowotworów głowy i szyi oraz dla ich rodzin.

W ciągu ostatnich 15 lat zachorowalność na nowotwory głowy i szyi wzrosła w Polsce o 20 proc. Rocznie notuje się w Polsce 12 tys. nowych zachorowań i blisko 6 tys. zgonów. Najmłodszy pacjent ŚCO z zaawansowanym rakiem krtani miał 34 lata.

Projekt „Twój świadomy wybór – program profilaktyki nowotworów głowy i szyi” realizowany był w ramach Działania 5.1 Programy Profilaktyczne, V Wsparcie dla obszaru zdrowia,
z Europejskiego Funduszu Społecznego.
Koszt projektu to 2 498 099 zł.

 

 

Galeria

Aktualności

Dofinansowanie inwestycji polegających na wymianie źródeł ciepła ze środków budżetu gminy Chęciny na 2025 rok

                                                                                                                           OGŁOSZENIEo naborze wniosków na dofinansowanie inwestycji polegających na wymianie źródeł ciepła ze środków budżetu gminy Chęciny na 2025 rokTERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW: OD...

Polecamy