Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa,
jaką sobie ludzkość wymyśliła.Wisława Szymborska
Ta sentencja noblistki Wisławy Szymborskiej przyświeca wszystkim miłośnikom książek. Szczególnie wielu jest ich w gminie Daleszyce. Świadczy o tym chociażby udział w projekcie „Gmina Daleszyce czyta małemu misiowi”, którego podsumowanie miało miejsce w ostatnim tygodniu przed feriami, w ZSO w Sukowie. Gościliśmy wówczas przedszkolaki z terenu Miasta i Gminy Daleszyce. Akcja ta jest częścią Ogólnopolskiego Projektu „Mały miś w świecie wielkiej literatury”, autorstwa pani Anety Konefał, dyrektor Przedszkola Publicznego nr 1 w Kolbuszowej. Honorowy patronat nad realizacją projektu w gminie Daleszyce objął Burmistrz Miasta i Gminy Daleszyce Dariusz Meresiński, a jego koordynowaniem zajęły się nauczycielki ZSO w Sukowie: Anna Harabin i Dagmara Więckowska.
Projekt cieszył się w naszej gminie bardzo dużym zainteresowaniem i sympatią ze strony dzieci. Zaangażowane w jego realizację były nauczycielki z 11 placówek, a łącznie wzięło w nim udział ponad pół tysiąca dzieci w wieku przedszkolnym. Przedszkole w Sukowie należy do jednej spośród 70 placówek, które zainicjowały tę akcję w swoich gminach. Przypomnijmy, że cała „misiowa akcja” rozpoczęła się ponad dwa miesiące temu. Dokładnie w „Dniu Pluszowego Misia”, czyli 25 listopada, przedszkola/szkoły, które zgłosiły się do udziału w projekcie, miały za zadanie „oddelegować” swojego Misia wraz z dzienniczkiem w niezwykłą podróż literacką. Maskotki miały dotrzeć do każdej placówki, gdzie nauczyciele, ewentualnie zaproszeni goście czytali podróżnikom i dzieciom wybraną bajkę, wierszyk czy opowiadanie, dokonywali wpisu do dzienniczka i przekazywali go dalej. W podróż po Gminie Daleszyce wyruszyło 14 pluszaków zgodnie z wcześniej ustalonym harmonogramem.
Udział w tym projekcie był dla nas wielką przygodą, ciekawym i cennym doświadczeniem. Zarówno dzieci jak i my dorośli czekaliśmy na kolejnego gościa z ogromna niecierpliwością – zgodnie podkreślają nauczyciele. Śledziliśmy trasę podróży naszego misia na mapie, a nawet w Internecie, gdzie na jednym z portali społecznościowych założona została grupa „Gmina Daleszyce czyta małemu misiowi”. Nauczycielki relacjonowały spotkania z misiami, umieszczały tam zdjęcia, których małą część można było obejrzeć na wystawce podczas podsumowania projektu. Widać na nich, że była okazja do wspólnych spotkań grup przedszkolnych, udziału misiów w życiu przedszkolaków podczas ich kilkudniowego pobytu, a przede wszystkim czytania wybranych pozycji literatury dziecięcej przez nauczycieli lub zaproszonych gości.
Przedszkolaki z Sukowa wzięły również udział w edycji bożonarodzeniowej projektu, pt. „Mały miś i polskie tradycje Bożego Narodzenia”, która oprócz rozwijania czytelnictwa u dzieci poszerzyła także wiadomości na temat regionalnych i ogólnopolskich tradycji grudniowych świąt. W ramach projektu maluchy wysyłały do zaprzyjaźnionych przeszkoli z całej Polski kartki świąteczne. W odpowiedzi otrzymały bardzo dużo pięknych kartek z cudownymi życzeniami. Dzieci ubierały choinkę, robiły świąteczne pierniczki. Jasełka to również nasza tradycja bożonarodzeniowa, stąd też narodził się pomysł, aby podsumowanie projektu przebiegało w świątecznym klimacie. Umiejętności dzieci, wiele godzin prób, współpraca nauczycielek wychowania przedszkolnego oraz pomoc rodziców, zaowocowały pięknym przedstawieniem jasełkowym, w którym aktorami było niespełna 70 dzieci z naszego przedszkola i szkolnej „zerówki”, a dzieci z przybyłych przedszkoli przyłączyły się do wspólnego kolędowania.
Dziękujemy dyrekcji, rodzicom i nauczycielom, za bardzo duże zaangażowanie w projekt. Szczególne podziękowania przesyłamy wychowawcom, którzy pomimo niesprzyjającej zimowej aury przyjechali na spotkanie razem z dziećmi z Niestachowa, Słopca, Borkowa, Marzysza, Szczecna i Mójczy. Dziękujemy za obecność burmistrzowi naszej gminy – panu Dariuszowi Meresińskiemu, panu Julianowi Wronie dyrektorowi ZSO w Sukowie, pani Małgorzacie Wojciechowskiej – dyrektor Miejsko – Gminnego Żłobka w Daleszycach, pani Elżbiecie Kasperek – dyrektor Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Niestachowie, panu Norbertowi Wojciechowskiemu – dyrektorowi MGOK w Daleszycach, pani Alicji Prendocie – Dyrektor Miejsko Gminnej Biblioteki Publicznej w Daleszycach, ks. Markowi Szymkiewiczowi – proboszczowi parafii w Sukowie, pani Ewelinie Baran – przedstawicielce Rady Rodziców ZSO w Sukowie, radnym z Sukowa – pani Stanisławie Olejarczyk i panu Ludwikowi Kubickiemu oraz przedstawicielom Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju i Promocji Miejscowości „Nasz Suków”.
Dzięki tej akcji nawiązałyśmy współpracę z nauczycielami z całej gminy. Jesteśmy również przekonane, że zaszczepiłyśmy w dzieciach pasję do czytania książek, która jest doskonałą inwestycją i sposobem na wychowanie dziecka z wyobraźnią, samodzielnie myślącego, mądrego, które w przyszłości będzie w stanie radzić sobie w powodzi informacji i nadążać za szybkim rozwojem wiedzy.
Anna Harabin
ZSO w Sukowie