3.5 C
Kielce
piątek, 22 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościPodpisano umowy w ramach "Odnowy Wsi Świętokrzyskiej"

Podpisano umowy w ramach „Odnowy Wsi Świętokrzyskiej”

Zobacz

W sumie 151 projektów z województwa świętokrzyskiego otrzyma dofinansowanie w ramach tegorocznej edycji konkursu „Odnowa Wsi Świętokrzyskiej”. Na realizację projektów przygotowanych przez stowarzyszenia i organizacje we współpracy z samorządami lokalnymi samorząd województwa świętokrzyskiego przeznaczył w 2017 roku milion złotych ze środków własnych.

Dziś, w miejscowości Sędek w gminie Łagów,członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego, Piotr Żołądek podpisał 31 umów z szesnastoma gminami z powiatu kieleckiego. Dofinansowanie przyznano między innymi na stroje ludowe dla lokalnych zespołów, doposażenie ochotniczych straży pożarnych i świetlic, remonty remiz, zakup sprzętu komputerowego, nagłaśniającego i rekreacyjnego, a także na organizację różnego rodzaju integrujących festynów. – Patrząc przez pryzmat lokalnej społeczności to niezwykle ważne inicjatywy. Często zdarza się, że znalezienie kilku tysięcy na realizację ciekawych pomysłów stanowi problem – zaznaczył członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego, Piotr Żołądek, podkreślając, że tegoroczny nabór do programu cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. – Uruchamiając ten program chcieliśmy wyjść naprzeciw potrzebom lokalnej społeczności – zaznaczył.

– Ogromnie cieszymy się z każdego dofinansowania. Owszem, ważna jest realizacja dużych projektów, ale także mniejsze inicjatywy zasługują na wsparcie – mówił Przemysła Łysak, wójt gminy Górno, z terenu której wsparcie otrzymały aż cztery projekty. Podobnie jak z terenu Gminy i Miasta Chęciny. – Inwestycja w kapitał ludzki jest bardzo ważna. Na terenie Gminy i Miasta Chęciny prężnie działa wiele stowarzyszeń i organizacji, które chętnie wspieramy. Beneficjenci tegorocznej edycji konkursu, dzięki pozyskanemu we współpracy z chęcińskim samorządem dofinansowaniu, będą mogli rozwijać się jeszcze dynamiczniej – zaznaczył Burmistrz Gminy i Miasta Chęciny, Robert Jaworski. – Dofinansowane naszych dwóch projektów przyczyni się do podniesienia standardu obszaru społeczno-kulturalnego. Dobrze, że samorząd województwa świętokrzyskiego dostrzega także te mniejsze, ale jakże istotne dla mieszkańców potrzeby – mówiła Alina Siwonia, wójt gminy Raków. – Gmina Strawczyn otrzymała dofinansowanie na wszystkie trzy złożone wnioski, w tym na dwa inwestycyjne i jeden na rozwój działalności kulturalnej. Powinien być to sygnał dla innych stowarzyszeń i organizacji, aby częściej wychodziły z inicjatywą i zgłaszały swoje potrzeby, nawet te mniejsze, ale przecież bardzo ważne – podkreślał wójt gminy Strawczyn, Tadeusz Tkaczyk, zapewniając jednocześnie, podobnie jak pozostali włodarze gmin, że w kolejnych rozdaniach z całą pewnością równie chętnie będą sięgać po zewnętrzne środki przeznaczone nie tylko na duże projekty, ale również i na te małe.

Jak do tej pory marszałek Adam Jarubas podpisał już umowy z gminami i organizacjami pozarządowymi z powiatów: pińczowskiego, buskiego, staszowskiego i kazimierskiego. W najbliższy poniedziałek, w ramach „Odnowy Wsi Świętokrzyskiej”, podpisane będą umowy z terenu powiatów sandomierskiego, opatowskiego i skarżyskiego.

Warto dodać, że w ramach ogłoszonego projektu wpłynęło 221 wniosków z 91 gmin z województwa świętokrzyskiego, z czego dofinansowanie otrzymało 95 projektów inwestycyjnych i 56 związanych z zakupem sprzętu, strojów ludowych, czy też organizacją lokalnych imprez.

 

Dofinansowane projekty w ramach „Odnowy Wsi Świętokrzyskiej 2017” z powiatu kieleckiego

Bieliny – „Strażacki ekwipunek ludziom na ratunek” – doposażenie jednostek OSP w Bielinach i Lechowie w sprzęt ratujący życie. W skład sprzętu wchodzić będą defibrylatory (2 szt.) i Plecak R1.

Bodzentyn 2 projekty:

  • IX Festiwal Wędrowania. Festiwal odbędzie się w dniach 05-06. Sierpnia 2017 r, łączy elementy, turystki, edukacji i sztuki. W jego ramach odbędą się m.in koncerty poezji śpiewanej, piosenki turystycznej oraz przedstawienie dla dzieci.

  • Doposażenie Młodzieżowej Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Bodzentynie. W ramach projektu zostaną zakupione instrumenty muzyczne m.in. trąbka B Bach, Saksofon altowy ES.

Chęciny – 4 projekty:

  • Zakup toru przeszkód dla młodzieżowych drużyn pożarniczych z terenu gminy Chęciny. W skład zestawu wchodzą min. Tunel przełazowy, noszak do węży, ściana drewniana drabiniasta, kładka.

  • Zakup sprzętu komputerowego i audiowizualnego na potrzeby Stowarzyszenia Chęciński Uniwersytet III Wieku (m.in. laptop, aparat fotograficzny, rzutnik i ekran przenośny)

  • Zakup mebli dla świetlicy prowadzonej przez Stowarzyszenie Wspierające Rozwój Kultury i Sportu w Tokarni.

  • Zakup strojów i sprzętów gastronomicznych dla Stowarzyszenia Zelejowa Piękna i Zdrowa.

Chmielnik – Profesjonalne wyposażenie gwarantem dobrego rozwoju jednostek OSP. Zakupiony sprzęt ma służyć ćwiczeniom Młodzieżowym Drużynom Pożarniczym z terenu gminy Chmielnik praz podnoszeniu sprawności fizycznej dzieci i młodzieży.

Daleszyce – „Strój ludowy – powrót do tradycji” – zakup tkanin na uszycie strojów ludowych. Inicjator projektu – Stowarzyszenie Kobiet Wiejskich Gminy Daleszyce wystąpiło z inicjatywą zakup tkanin na poczet uszycia strojów ludowych dla członkiń kół gospodyń wiejskich z terenu gminy Daleszyce. Stroje zostaną uszyte własnym sumptem przy współpracy z etnografem.

Górno – 4 projekty:

  • Zakup zestawu do ćwiczeń w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy. Beneficjentem projektu będzie OSP Wola Jachowa. Jednostka do tej pory nie posiadała tego typu sprzętu.

  • Zakup toru przeszkód. Na rzecz OSP Górno. Zakupiony sprzęt ma służyć ćwiczeniom Młodzieżowym Drużynom Pożarniczym praz podnoszeniu sprawności fizycznej dzieci i młodzieży.

  • Zakup sprzętu ratowniczego dla OSP Leszczyny. Sprzęt niezbędny do pomocy na zamarzniętych akwenach wodnych – skafander lodowo –ratowniczy, sanie lodowe z wyposażeniem.

  • Tradycja łączy pokolenia – zakup regionalnych strojów ludowych. W ramach projektu zakupione zostaną stroje ludowe dla KGW Radlinianki oraz Gminnego Koła Gospodarzy.

Łagów – Doposażenie jednostki OSP w Łagowie. W ramach projektu zakupiony zostanie trójfazowy agregat prądotwórczy oraz specjalistyczne umundurowanie.

Łopuszno – 3 projekty:

  • Poszerzenie oferty rekreacyjnej miejsc. Lasocin poprzez wybudowanie wiaty na potrzeby kulturowe mieszkańców wsi. Dzięki tej inwestycji mieszkańcy pozyskają miejsce spotkań służące uroczystościom lokalnym, imprezom plenerowym.

  • Zakup instrumentów muzycznych dla Stowarzyszenia Przyjaciół, Miłośników Tańca Ludowego.

  • Altana dla każdego – budowa altany drewnianej. Dzięki projektowi powstanie miejsce spotkań i integracji mieszkańców.

Masłów – 2 projekty:

  • Siłowania zewnętrzna w Masłowie Drugim – aktywne miejsce spotkań.

  • Doposażenie strażnicy OSP Wola Kopcowa. W ramach projektu zakupiony zostanie sprzęt audiowizualny do nowowybudowanej strażnicy OSP (2016 r.)oraz niezbędne wyposażenie (stoły, krzesła).

Miedziana Góra – Strefa aktywnej integracji społecznej i kulturalnej – budowa grilla zewnętrznego w miejscowości Bobrza. Projekt wpłynie na poprawę sfery integracji społecznej i kulturalnej mieszkańców.

Morawica – 3 projekty:

  • Organizacja imprezy „Chałupkowe Garcynki”. Festyn garncarski organizowany przez Towarzystwo Ziemi Morawickiej wraz z Urzędem Gminy w Morawicy. Odbędą się pokazy sztuki garncarskiej, prezentacje rzeźbienia w glinie, oraz kiermasze z wyrobami glinianymi.

  • Odnowa OSP Lisów. Modernizacja garażu strażnicy OSP w Lisowie.

  • Budujemy miejsce integracji w Piasecznej Górce – zakup sprzętu rekreacyjnego. Zakup i montaż m.in. ławek, stołu do szachów i chińczyka.

Mniów – Festyn integracyjny w gminie Mniów. Festyn organizowany przez Stowarzyszenie Aktywni PLUS. W jego ramach m.in. gry i zabawy, występy sceniczne dzieci oraz zaproszonych artystów.

Pierzchnica – Remont pomieszczenia kuchennego OSP w Pierzchnicy. Budynek OSP przeznaczony jest na miejsce spotkań członkiń KGW, zebrań wiejskich, świetlica dla dzieci. W ramach projektu w budynku OSP w Pierzchnicy wykonane zostaną m.in. roboty rozbiórkowe i przygotowawcze, ułożone zostaną płytki podłogowe, tynkowanie licowanie i malowanie ścian, remont instalacji sanitarnych.

Raków – 2 projekty:

  • Podniesienie standardu i wizerunku budynku pełniącego funkcję społeczno – kulturalną w Rakowie. Wymiana stolarki okiennej (33 okna) w budynku OSP Raków. Dzięki temu poprawie ulegną warunki osób korzystających z budynku.

  • Szata nie zdobi ale utożsamia” – uszycie strojów ludowych dla Koła Gospodyń Wiejskich. Dla KGW „Życinianki” zostanie uszytych 20 strojów ludowych służących do artystycznego udziału w uroczystościach lokalnych i regionalnych.

    Strawczyn 3 projekty:

  • Wsparcie systemu ratowniczo – gaśniczego OSP Strawczynek poprzez zakup niezbędnego wyposażenia. W skład wyposażenia wchodzi m.in. motopompa pływająca, węże tłoczne, zestaw ratownictwa medycznego.

  • Zakup wyposażenia kuchennego do świetlicy wiejskiej w Promniku.

  • Zakup strojów ludowych dla zespołu śpiewaczego. Inicjatorem projektu jest Stowarzyszenie „Przyszłość Strawczynka”. Dzięki dofinansowaniu kupionych zostanie 17 kompletów strojów ludowych.

Zagnańsk – Rozwijanie integracji społeczności lokalnej w gminie Zagnańsk – zakup sprzętu nagłaśniającego.

Galeria

Aktualności

Rekordowy Przegląd Piosenki Popularnej w Piekoszowie – wyjątkowe talenty na deskach kina „Piksel”

Po raz kolejny w Piekoszowie odbył się Przegląd Piosenki Popularnej, który w tym roku wyróżnił się rekordową liczbą...

Polecamy